ŠestonedelieMaterstvo ako zmena

Tehotná na vysokej? Máte nárok na individuálny študijný plán

 Marcela Beňová   30.05.2019   0

Ste študentkou denného štúdia vysokej školy a čakáte bábätko? Nemusíte hneď prerušovať štúdium. Nezabudnite, že máte zo strany profesorov nárok na individuálny prístup. 

shutterstock

 

Individuálna dohoda

Individuálny študijný plán sa zvykne pripraviť ešte pred začatím nového semestra. Ako budúca mamička naňho máte nárok v prípade, že máte rizikové tehotenstvo. Mnoho profesorov však zohľadňuje aj vyššie štádium tehotenstva.

Určite si však nezabudnite individuálny plán vybaviť pred pôrodom, pretože s malým dieťaťom má škola povinnosť časovú úľavu od cvičení a prednášok povoliť.

Individuálny plán sa vybavuje na študijnom oddelení, kde vám už personalisti oznámia, aké doklady budete potrebovať. Niekedy stačí dohoda, inokedy aj rodný list bábätka.

Rozhodne si predtým pripravte žiadosť, ktorú vám musí schváliť dekan dekan fakulty.

 Prečítajte si aj: Denník študujúcej mamy

 

Ako individuálny plán funguje?

Po schválení individuálneho študijného plánu dekanom sa dohodneme s profesormi z jednotlivých predmetov, kedy budú vyžadovať vašu účasť na hodinách.

Rovnako vám môžu vyjsť v ústrety počas skúškového obdobia, takže si môžete naplánovať učenie vopred.

Výhodou je, že sa zvyčajne vyhnete klasickému behaniu zo skúšky na skúšku. Nevýhodu je, že doma s malým dieťaťom sa predsa len učí ťažšie ako na internátnej izbe.

Nezabudnite, že každá škola má iné pravidlá, a nie všetci profesori vašu žiadosť musia zohľadniť. Niekedy sa namiesto podpory študentky stane, že sa dočká čiernych bodov za voľno, ktoré trávi doma.

Takúto skúsenosť má aj mamička Slávka.

shutterstock

 

„Keď sa mi v poslednom ročníku narodil syn, bola som dohodnutá s každým profesorom, akým spôsobom budem pokračovať ďalej.

Našla sa však jedna profesorka, ktorá trvala na tom, že tam musím byť každú jej vyučovaciu hodinu. Že som dojčila malé dieťa, do toho riešila diplomovku a dochádzala hodinu do školy kvôli jednému predmetu, ju nezaujímalo.

Viem aj o spolužiačke, ktorá počas rizikového tehotenstva musela školu prerušiť – presne kvôli tejto profesorke.“

S tromi deťmi celú výšku

Ak máte strach, či sa vám podarí vyštudovať školu, lebo čoskoro vám k učebniciam pribudne malý človiečik, zahoďte obavy. Dobrú skúsenosť s individuálnym plánom má mamička Linda, ktorá popri škole vychovala tri deti.

„Do školy som normálne nechodila ani rok,“ usmieva sa trojnásobná mamička.

„Ešte pred zápisom som sa vydala a koncom prvého ročníka už kočíkovala. Môj manžel už pracoval, tak sme nemali na čo čakať. Okamžite som nabehla na režim dieťa + škola.

Škola mi uznala individuálny plán, ale minimálne raz za týždeň som bola v škole. Jasné, že nie všetci rešpektovali, že som aj mama.

Čo ma prekvapilo, tak profesorky to tolerovali menej než profesori. Neraz sa mi stalo, že som sa ocitla s vajíčkom na prednáške, a popri písaní poznámok kŕmila malého piškótami.

 Prečítajte si aj: SZČO a materská

 

Bakalárovali sme už aj s dcérou a magistra som preberala s tromi deťmi. Náročné, ale stálo to zato. Ak mal niekto problém s tým, že nemôžem prísť, že treba niečo preložiť, len som zaťala zuby a nenechala som sa vytočiť.

Viem, že náš systém ešte na mamy s deťmi pripravený nie je, ale verím, že postupne si na nás školy zvyknú. Veď čo môže urobiť žena pre rodinu viac ako pracovať na sebe, nie?"

Dieťa na vysokej - nový trend?

Kým donedávna bola postupnosť škola – práca – rodina, jasne daná, dnes už to tak nie je. Čoraz viac žien sa odváži vychovávať dieťa popri štúdiu, alebo všetky tri oblasti života kombinujú.

Niektorí sociológovia sa domnievajú, že kým generácia Y bola na svoju slobodu a užívanie počas vysokoškolských čias citlivá a nechcela si tieto roky nechať ujsť, v generácii X nás čaká prekvapenie.

Odborníci predpokladajú, že medzi mladými čoskoro pribudne početná skupina mladých rodičov, ktorí nebudú odkladať tehotenstvo, školu, kariéru ani vlastné koníčky.

Tento životný multitasking vraj bude odpoveďou na problémy predchádzajúcej generácie, ktorá kvôli kariére musela odkladať rodinu, alebo naopak kvôli deťom nemala čas venovať sa sebe.

Zrejme sa teda môžeme tešiť na čoraz viac mamičiek s kočíkom a učebnicou v ruke.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Tehotenský kalendár - vyberte si video s vašim týždňom tehotenstva
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised