Ženy s cukrovkou sa tehotenstva nemusia obávať

Marcela Beňová 0

Cukrovka patrí medzi celoživotné ochorenia. Pacienti s touto diagnózou nemajú jednoduchý život, choroba vyžaduje každodennú pozornosť, sledovanie cukru, častejšie návštevy lekárov, úpravu životného štýlu.

shutterstock

Našťastie, vo väčšine prípadov nejde o obmedzenie mať deti. Aj ženy trpiace cukrovkou sa môžu stať mamami a porodiť zdravé bábätko.

Nebojte sa tehotenstva

Pacientov s cukrovkou pribúda. Môže za to životný štýl, sedavé zamestnanie aj neporiadok v stravovacom režime.

Kým cukrovka prvého typu sa prejavuje už v detstve a ide o vrodené ochorenie, cukrovka druhého typu je častokrát výsledkom zanedbania zdravia. Objavuje sa v dospelosti a má za následok rôzne zdravotné komplikácie od problémov s krvným tlakom až po zlyhávanie životných orgánov.

Cukrovka sa môže objaviť aj v tehotenstve, zvyčajne sa však nespája s chronickými problémami.

Mnoho žien, ktoré trpí cukrovkou, síce po bábätku túži, no majú obavy.

 Prečítajte si aj: Cukrovka v tehotenstve

Čo ak sa ich zdravotný stav zhorší a ohrozia seba aj bábätko? Aj keď je stav pacienta s cukrovkou vždy individuálna záležitosť, lekári v prípade, že váš zdravotný stav nevyžaduje častú hospitalizáciu, nevidia v tehotenstve problém.

Až v 95% sa bábätko narodí zdravé a mamička je v poriadku. Avšak na dieťatko sa v prípade mamy s cukrovkou treba pripraviť. Gynekológovia upozorňujú, že mnoho žien prichádza neskoro, niekedy až na konci prvého trimestra. To je chyba.

Počas prvých troch mesiacov hrozí mamičkám s cukrovkou hypoglykémia, takže je potrebné upraviť dávky inzulínu. V druhom trimestri sa inzulín postupne zvyšuje. V poslednom trimestri nastane zvyčajne kolísanie hladiny inzulínu a krátko pred pôrodom sa jeho spotreba výrazne zníži.

Dobre sa pripravte

Lekári odporúčajú mladým ženám s diagnostikou, aby tehotenstvo neodkladali. Čím je mamička mladšia, tým lepšie telo znáša záťaž, ktorú so sebou bábätko prináša.

shutterstock

Otehotnenie je však dobré naplánovať a organizmus pripraviť na zmeny. Pri cukrovke v tehotenstve hrozí totiž mamičkám poškodenie sietnice, oslabenie funkcie obličiek či infekcie močových ciest.

Pokiaľ plánujete bábätko, je dobré začať sa pripravovať najneskôr tri mesiace pred otehotnením. Cukrovku zhoršuje napríkld nadváha a vysoký krvný tlak, preto je dôležité, aby ste sa najprv zbavili prebytočných kíl. Vyhnite sa aj nadmernému zvýšeniu hmotnosti v tehotenstve.

V prípade, že má mamička cukrovku, je riziko narodenia bábätka s vývojovými chybami vyšie. Nezabúdajte preto na kyselinu listovú, ktorú začnite užívať 3 mesiace pred otehotnením.

Súčasťou prípravy je aj kontrola stavu hladiny inzulínu v krvi, ak plánujete otehotnieť, musí byť niekoľko mesiacov po sebe stabilná.

 Prečítajte si aj: Výživa pri tehotenskej cukrovke

Navštívte odborníka, ktorý vám urobí podrobné vyšetrenie a navrhne úpravy v liečbe. Potreba inzulínu sa bude počas celého tehotenstva, dokonca aj krátko pred a po pôrode, meniť.

Zloženie stravy je základ

Mamičky s cukrovkou poznajú sledovanie glykemického indexu potravín veľmi dobre. V tehotenstve budú na seba musieť byť ešte prísnejšie. Cukor v strave by nemal presiahnuť 40% kalorického príjmu.

Denný príjem má pozostávať z 30 až 40% tukov, 40 až 50% sacharidov a 20 % bielkovín. Mamičky si musia na stravu dávať pozor nielen v tehotenstve, ale aj po pôrode. Počas dojčenia sa potreba energetického príjmu zvýši.

Pri doplnkoch stravy myslite najmä na železo, ktoré je pre zdravý vývoj plodu, placenty a dostatku červených krviniek najdôležitejšie. Ďalšou nevyhnutnou súčasťou stravy je kalcium.

shutterstock

Pre tehotné s cukrovkou platí v strave niekoľko obmedzení – musia sa vyhýbať konzumácií rýb, nepasterizovaného mlieka, nadmerného pitia kávy a neumytého ovocie a zelenina. Vylúčenie fajčenia a alkoholu je samozrejmosťou.

Výskumy ukazujú, že pre bábätko nie je vhodná ani vegetariánska strava, pretože mamičke chýba príjem dostatočného množstva esenciálnych aminokyselín a železa, čo zhoršuje vývoj plodu.

Cukrovka a bábätko

Aj keď väčšina tehotenstiev prebehne bez väčších komplikácií, cukrovka pre bábätko predstavuje zdravotné riziká. Najčastejšie ide o vývinové poruchy plodu alebo nadmernú hmotnosť dieťatka po narodení, pričom orgány sa naopak ešte nestihnú vyvinúť dostatočne.

Mnoho mamičiek trápi, či môže dieťa cukrovku zdediť. Riziko dedičnosti je však pomerne nízke.

 Prečítajte si aj: Stravovanie v tehotenstve

V prípade, že ochorením trpí mama, je pravdepodobnosť, že bábätko cukrovku zdedí, asi 2%. V prípade, že ide o otca, sú to 4%.

Pokiaľ trpia cukrovkou obaja rodičia, sa riziko, že chorobu zdedí aj dieťa, pohybuje od 10 do 30%. V tom prípade musí bábätko absolvovať špeciálne vyšetrenie na posúdenie rizika vzniku cukrovky.

Počas celého tehotenstva aj krátko po pôrode je dôležité, aby mamička spolupracovala s celým tímom odborníkom – gynekológom, nefrológom, oftalmológom, diabetológom aj neurológom, pretože základom pre zdravie rodičky aj bábätka je prevencia.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

články autora...

Pridaj komentár