Stravovanie v tehotenstve

MikSa 0

„Teraz budeš musieť jesť za dvoch, tak pekne priberaj!“ Ktorá z nás túto vetu ešte nepočula? Áno, ženami často šírené pravidlo hovorí, že tehotná musí jesť dvakrát viac než predtým. Ale budúce mamičky, ktoré by snáď boli v takomto pokušení, musíme varovať: neverte tomu! Netreba jesť dvakrát viac, ale dvakrát tak lepšie (a kvalitnejšie). Rovnako si nesmiete povedať, že pretože ste tehotná, tak si môžete dovoliť všetky tie malé dobrôtky (veď to už na mne nič nepokazí, aj tak som dosť tučná…), ktoré ste si predtým odriekali ako napríklad koláčik, čokoládku či klobásku… Je všeobecne známe, že tehotným ženám sa nemá oponovať, a teda ostáva na vás, či si sama na seba dáte pozor.

Pestrý jedálniček

Nie je žiadne tajomstvo, že v tehotenstve máme jesť vyváženú stravu, ale pritom máme naše menu obmieňať, aby sme urobili zadosť aj našim chuťovým pohárikom. Nesmieme zabúdať na zeleninu, ktorá je bohatá na vlákninu, na ovocie, ktoré nám dodáva vitamíny a na mliečne produkty, ktoré naše telo zásobujú vápnikom.

Potraviny nevyhnutné pre zdravý vývoj plodu

Potraviny, na ktoré nesmieme zabudnúť

Mäso, ryby, vajcia, hydina…
Sú pre nás zdrojom bielkovín, ktoré potrebujeme na dobrú stavbu a živenie nášho tela, zdrojom železa na červené krvinky, zdrojom vitamínu B a tukov.

Potraviny, ktorých prísun môžeme znížiť, ak je to nutné

Ak priveľmi priberáte, budete musieť znížiť denný prísun alebo dokonca vylúčiť isté potraviny, ale nikdy to nerobte bez toho, aby ste o tom neupovedomili svojho gynekológa.
Ktoré potraviny sú to? Ich zoznam sa líši podľa životného štýlu, podľa práce, činností, ktoré vykonávate a podľa vašich chutí.

Mastné jedlá

Skúste tieto jedlá obmedziť, aj keď sú zdrojom energie a niektorých vitamínov (A,D).Tie však nájdete aj v hodnotnejších potravinách.

Zemiaky, obilniny, sušená zelenina

Skúste sa ich zrieknuť, hoci dodávajú cukry, vitamín B a aj trochu železa.

Cukor, zaváraniny, cukrovinky

Radi by ste sa dozvedeli, čo by mal obsahovať denný jedálniček tehotnej ženy? Koľko a čoho má budúca mamička povolené zjesť a vypiť? Hľadáte ideálnu stravu pre seba a svoje, ešte nenarodené, dieťatko?

Ideálny denný jedálniček

Čo všetko má obsahovať?
Mlieko
Denná dávka: 1/2 litra alebo 5 pohárov.
Mlieko môžete piť v jeho prirodzenej forme alebo napr. v omáčke, v jogurte alebo primiešané do pyré. Najjednoduchšie je pridať si ho do čaju či kávy. Odporúčame uprednostniť mlieko plnotučné alebo polotučné.
Pasterizovaný syr
Denná dávka: 2 porcie po 25 g alebo 30 g.
Surová zelenina
Môžete sa jej najesť dosýta, výborná je ako predjedlo, napr. strúhaná mrkva, šalát…
Varená zelenina
Denná dávka: 200 g až 300 g zelenej zeleniny alebo 100 g až 150 g škrobovitej zeleniny.
Zelenina môže byť opäť súčasťou nejakého jedla, čo tak napr. zeleninový koláč?
Ovocie
Denná dávka: 2 ovocia strednej veľkosti.
Vhodné je vybrať si 1 sezónne ovocie a 1 citrusové ovocie, najmä v zimnom období.
Mäso
Denná dávka: 150 g až 200 g vareného mäsa, rýb, kurčaťa či králika a 50 g šunky (1 stredne veľké koliesko). Množstvo mäsa a rýb je udané už bez „odpadu“.
Maslo
Denná dávka: 20 g (1 pol. lyžica) čerstvého masla alebo ako prídavok do zeleniny.
Olej
Denná dávka: 20 g (2 pol. lyžice) do šalátu alebo na varenie.
Chlieb
Denná dávka: 150 g až 200 g.
Zemiaky
Denná dávka: 200 g.

Poznámky k stravovaniu Pred varením si dobre umyte ruky.
Vyhnite sa konzumácii surového a udeného mäsa.
Šalát umývajte viac ako jedenkrát.
Jedzte rybu aspoň 2x týždenne.
Nezabudnite jesť aj vajcia: 4 až 6 ks týždenne.
Pre mamičky mladšie ako 18 rokov – váš rast ešte nemusí byť ukončený, pridajte si do vášho denného jedálnička navyše: 1 pohár mlieka, 1 jogurt, 1 porciu syra, 1 diel čerstvej zeleniny, 1 ovocie a 1 kávovú lyžičku masla.

Nápoje

Nezabúdajte na pitný režim.
Na pitie uprednostnite nesýtené (bezbublinkové) minerálky . Môžete ich smelo popíjať, čo hrdlo ráči, a ak máte kvalitnú vodu z vodovodu, doprajte si aj dúšok obyčajnej vody. Odporúčať môžeme najmä tieto minerálne vody: Evian, Volvic, Valvert (pozn. prekl.: Tieto minerálne vody patria vo Francúzsku k najlepším. Dajú sa kúpiť aj u nás, ale sú pomerne drahé.). Všímajte si zloženie minerálnej vody, najmä obsah minerálov, magnézia, železa, vápnika, horčíka…
Minerálky, ktoré napomáhajú pri tráviacich ťažkostiach, nepite zbytočne vo veľkom množstve.

Až do narodenia vášho dieťatka sa vyhýbajte alkoholu (ani červené vínko – ako sa hovorí – na krvinky) a tzv. menej alkoholickým nápojom ako je napr. pivo. Alkohol sa totiž dostáva priamo do krvi vášho bábätka.

Počas tehotenstva obmedzte aj pitie povzbudzujúcich nápojov (kola), nadmerného množstva čaju alebo kávy.

Dá sa takéto stravovanie v tehotenstve vôbec dodržiavať? To mám stále rátať, koľko čoho zjem? Dá sa so správnou výživou v tehotenstve vôbec vydržať a „nezomrieť od hladu“? Ja sa priznám, že celé tehotenstvo som bola schopná prežiť na hrozne, to ostatné mi začalo chutiť až v poslednom trimestri… A čo vy?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (21 hlasov, priemerne: 3,50 z 5)
Loading...

Pridaj komentár