Syndróm nepokojných nôh trápi nejednu budúcu mamičku

Marcela Beňová 1

Pálenie záhy, únava či bolesť hlavy. Budúce mamičky vie potrápiť veľa vecí. Jednou z nepríjemností je aj syndróm nepokojných nôh.

Čo ho spôsobuje?

Syndróm nepokojných nôh postihuje len zopár percent populácie, najčastejšie ženy, no nevyhýba sa však ani mužom. U tehotných žien sa zvyčajne objaví v treťom trimestri.

Nepríjemné pocity v nohách sa začnú prejavovať zvyčajne vo večerných hodinách alebo preberú budúcu mamičku zo spánku. Najčastejšie ide o svrbenie, bolesť, mravčenie, pálenie či hemženie v nohách a jedinou úľavou je pohyb.

Niekomu pomôže chodenie, inému podupkávanie či masírovanie chodidiel. Bolesť sa môže rovnako objaviť po dlhom sedení. Presný pôvod syndrómu nepokojných nôh nie je známy, ale predpokladá sa, že na príčine sú centrálne nervové poruchy dopaminergného systému ako aj poruchy metabolizmu železa.

Nepríjemné pocity sa objavujú niekoľkokrát do týždňa vo chvíli, keď fyzicky oddychujeme, najmä keď sa nachádzame v polohe v sede či ľahu.

 Prečítajte si aj: Kŕčové žily – ďakujem, neprosím si

Môže sa stať, že sa postupne presunú aj do horných končatín alebo niektorých miest na tvári.

Doplňte železo

Syndróm nepokojných nôh môže mať dve formy, primárnu a sekundárnu. Kým pri primárnej príčinu nepoznáme, pri sekundárnej ide o príznak, ktorý je prejavom iného ochorenia.

Najčastejšie sa jedná o deficit železa v organizme, neuropatiu, ktorá súvisí s cukrovkou, no a v prípade mnohých žien sa objaví počas tehotenstva. Nepríjemné pocity v nohách sa zvyknú po pôrode stratiť, takže sa nemusíte obávať.

Syndróm nepokojných nôh sa dá liečiť farmakologicky, ale aj cvičením, vitamínovými doplnkami a overenými metódami. Lieky sú najmä pre tehotné ženy nevhodnou liečbou.

Naopak, dobrú skúsenosť majú budúce mamičky s doplnením železa v organizme. Vhodné vitamínové doplnky vám poradí lekár, no veľkou pomocou je aj jedálny lístok s pestrou stravou.

shutterstock

Medzi potraviny bohaté na železo patrí sezam, špenát, strukoviny, pór, hovädzie mäso, no napríklad aj sójová múka. Pozor si treba dať aj na dostatočný príjem kyseliny listovej a vitamínov zo skupiny B.

Cvičenie aj overené triky

Jednou z vecí, na ktoré by budúce mamičky nemali ani krátko pred pôrodom zabúdať, je pohyb. Čím bližšie sme k narodeniu bábätka, tým dostáva telo viac zabrať. Úľavou pre nohy je dopriať im pravidelnú starostlivosť.

Pri syndróme nepokojných nôh zaraďte do denného harmonogramu pravidelný strečing. Vyhýbajte sa dlhému sedeniu a aspoň raz za hodinu cez deň vstaňte a poprechádzajte sa po miestnosti.

Opuchnutým nohám pomáha aj vyložiť si ich. Nie však na gauč pred televíziu, ale tak, aby sa chodidlá nachádzali vyššie ako trup a hlava. Aspoň raz denne si ľahnite na chrbát a nohy oprite o stenu – je to ideálna prevencia kŕčových žíl a ďalších ťažkostí.

Svrbenie či pálenie nôh môže spôsobiť aj celodenné leňošenie v posteli.

 Prečítajte si aj: Opuchy nôh v tehotenstve

Pokiaľ sa u vás problémy objavujú najmä večer alebo vás vytrhnú zo spánku, vyskúšajte večernú prechádzku, ktorá podporuje kvalitnejší spánok a ak ste celý deň strávili napríklad pred počítačom, bude to aj dobrá prevencia proti nepokojným nohám.

Nohy do studenej vody?

Medzi recepty starých mám patrí napríklad kúpeľ nôh v studenej vode. Ten sa oplatí zaviesť v letnom období, keď vám schladenie unavených nôh pomáha predísť opuchom chodidiel.

Ak vás vytrhne mraučanie  či pálenie v nohách zo spánku, vyskúšajte chladné obklady uterákmi namočenými do studenej vody.

Veľa mamičiek, ktoré prežívalo svoje tehotenstvo v zime, sa na rozdiel od letných mesiacov vybavilo teplými ponožkami, z prírodných materiálov, lebo jednou z príčin môže byť aj zlé znášanie chladu.

Najmä v tehotenstve by ste si mali dať pozor na lieky, ktoré užívate. Niektoré z nich naozaj môžu vyvolať aj syndróm nepokojných nôh.

Pokiaľ vám nepríjemné a bolestivé svrbenie v nohách nedovolí oddychovať či vyspať sa, určite vylúčte zo stravy aj kofeín a obmedzte ťažké večere, po ktorých sa problémy zvyknú objavovať. Pozor si dajte aj na stres.

Pokiaľ syndróm nepokojných nôh pretrváva aj po pôrode, nečakajte a navštívte lekára. Môže sa stať, že ide o symptóm vážneho ochorenia.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Ja som mala kŕče v lytkach počas tehotenstva aj mimo. Lekár maa ládoval magnéziom, hladinu železa som mala v poriadku. Mne pomáhalo, keď som vtedy užila nejaký kalciový prípravok. Ten mi zas neodporucal lekár pre vraj možný predčasný pôrod. Ale donosila som do termínu až na tretie dieťa, ktoré bolo asi 16 dní pred termínom. Kalcium užívam aj teraz, keď cítim mravencenie a mám pokoj do pár minút.

Pridaj komentár