Prečo v tehotenstve zvraciame

Mária Kohutiarová 0

Najprv nadšenie zo zistenia, že nás bude viac. Ale častokrát krátko na to nepríjemné stavy, o ktorých mnohé z nás nemali nikdy predtým tušenia.

Kým je to iba o divných pochodoch v žalúdku, ešte je to „dobré“. Alebo zo života mojej priateľky: pri prvom som vracala desať krát za deň, pri druhom už len päť…

Nevoľnosť, čo si…

V tej „soft“ verzii je to len dvíhanie žalúdka a zvracania. Horšou verziou je dávivý reflex počas tehotenstva. Môže (a často prináša) celkovú vyčerpanosť, a to aj vtedy, ak žena dostatočne spí. Najčastejšie sa prejavuje ráno po noci bez jedla, odtiaľ názov, hoci nevoľnosť môže prichádzať po celý deň, alebo paradoxne u mnohých žien večer.

Od 4. do 20. týždňa 

Najčastejšie sa možno s ňou stretnúť od štvrtého týždňa po počatí do dvanásteho týždňa. Je to presne to obdobie, kedy hormón placenty HCG má svoju najvyššiu hladinu v organizme. Aj keď oficiálne potom už by mal byť pokoj, mnohé ženy pociťujú nevoľnosť po celých deväť mesiacov tehotenstva.

Nevoľnosť neoberá ženy len o radosť z vytúženého dieťatka, ale robí ich aj skleslými, nadmerne unavenými,  bezvládnymi, ba niektoré vďaka tejto diagnóze okúsili hospitalizáciu, pretože častá nevoľnosť a vracanie môžu ohroziť zdravý vývoj dieťatka aj mamičky.

Klasická nevoľnosť sa prejavuje odporom k jedlu, a to akémukoľvek, odhliadnuc od tehotenských chutí a nechutí. Pocit, že ak sa tehulka naje, všetko pôjde von, je silnejší ako hlad. Dokonca platí, že aj tie ženy, ktoré mali niekoľko tehotenstiev bez tohto príznaku, prekvapene zisťujú, že ďalšie tehotenstvo je „prevracané“. Paradoxne mnohí lekári nevoľnosť tehotných žien neriešia (a mnohé ženy tiež nie), nakoľko to vraj „patrí“ k tehotenstvu a hotovo. Rozhodne to však tak nemá byť, alebo určite nie v takej sile a rozhodne to nie je známka zdravého tehotenstva.

                                                                                             »»»

Prečo máme nevolnosť a ako na ňu

Hoci existuje x vedeckých teórií o vzniku a príčine rannej tehotenskej nevoľnosti počnúc hormónami cez imunitu a končiac pri poruchách štítnej žľazy, všetky stopy vedú k jednoduchej príčine: pokles hladiny cukru v krvi, odborne povedané hypoglykémia

Hypoglykémia je stavom, kedy je hladina cukru v krvi nižšia, ako je potrebné pre organizmus. Počas tehotenstva za vznik hypoglykémie môže inzulín, ktorého hladina počas tehotenstva narastá. Prejavy sú rôzne: od ospalosti aj pri dostatku spánku, duševná rozkolísanosť, bolesti hlavy, triaška, nervozita, túžba po sladkosti či po kofeíne až po neprimerané sladenie. Na to, aby sa prejavila, stačí paradoxne to, čo urobí väčšina tehotných žien s nevoľnosťou ako automatické: ostať dlho bez jedla. Akonáhle telo vyčerpá zásoby cukru, nevoľnosť sa prejaví veľmi rýchlo. Ešte horšie to je, ak žena odpovedá na pokles hladiny cukru a prvé príznaky hypoglykémie jedením sladkostí a cukroviniek. Reakcia je síce rýchla a akože sa uľaví, ale po krátkom čase sa  znovu ohlási potreba jesť ďalšie sladkosti – cukrovinky totiž ničia prirodzenú hladinu stavu cukru tým, že prinášajú do organizmu nárazovo veľké množstvo cukru. 

V každom prípade:

tehotenstvo trvá len deväť mesiacov, nevoľnosť vo väčšine prípadov dvanásť týždňov. Pomer času, kedy sa môžete cítiť dobre, je našťastie väčší:)

  • Z knihy M. Shannonová: „Plodnosť, cykly, výživa“ spracovala Mária Kohutiarová

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Pridaj komentár