Najprv nadšenie zo zistenia, že nás bude viac. Ale častokrát krátko na to nepríjemné stavy, o ktorých mnohé z nás nemali nikdy predtým tušenia.
Kým je to iba o divných pochodoch v žalúdku, ešte je to „dobré“. Alebo zo života mojej priateľky: pri prvom som vracala desať krát za deň, pri druhom už len päť…
Nevoľnosť, čo si…
V tej „soft“ verzii je to len dvíhanie žalúdka a zvracania. Horšou verziou je dávivý reflex počas tehotenstva. Môže (a často prináša) celkovú vyčerpanosť, a to aj vtedy, ak žena dostatočne spí. Najčastejšie sa prejavuje ráno po noci bez jedla, odtiaľ názov, hoci nevoľnosť môže prichádzať po celý deň, alebo paradoxne u mnohých žien večer.
Od 4. do 20. týždňa
Najčastejšie sa možno s ňou stretnúť od štvrtého týždňa po počatí do dvanásteho týždňa. Je to presne to obdobie, kedy hormón placenty HCG má svoju najvyššiu hladinu v organizme. Aj keď oficiálne potom už by mal byť pokoj, mnohé ženy pociťujú nevoľnosť po celých deväť mesiacov tehotenstva.
Nevoľnosť neoberá ženy len o radosť z vytúženého dieťatka, ale robí ich aj skleslými, nadmerne unavenými, bezvládnymi, ba niektoré vďaka tejto diagnóze okúsili hospitalizáciu, pretože častá nevoľnosť a vracanie môžu ohroziť zdravý vývoj dieťatka aj mamičky.
Klasická nevoľnosť sa prejavuje odporom k jedlu, a to akémukoľvek, odhliadnuc od tehotenských chutí a nechutí. Pocit, že ak sa tehulka naje, všetko pôjde von, je silnejší ako hlad. Dokonca platí, že aj tie ženy, ktoré mali niekoľko tehotenstiev bez tohto príznaku, prekvapene zisťujú, že ďalšie tehotenstvo je „prevracané“. Paradoxne mnohí lekári nevoľnosť tehotných žien neriešia (a mnohé ženy tiež nie), nakoľko to vraj „patrí“ k tehotenstvu a hotovo. Rozhodne to však tak nemá byť, alebo určite nie v takej sile a rozhodne to nie je známka zdravého tehotenstva.