Hypereméza. Nadmerné vracanie v tehotenstve

Anna Veselá 1

Väčšina tehotných žien očakáva aspoň na začiatku tehotenstva nejaký druh „rannej nevoľnosti,“ resp. nie je z tohto nepríjemného príznaku tehotenstva až tak zaskočená. Nejakým spôsobom to k prvým mesiacom asi aj patrí.

Lenže malá časť žien – asi jedno percento – má nešťastie v tom, že sa stretnú s veľmi silným vracaním v tehotenstve, s ktorým môžu skončiť v nemocnici. Nevoľnosť a nadmerné vracanie v tehotenstve, najčastejšie v prvom trimestri, má svoj latinský názov: Hyperemesis gravidarum alebo tehotenská hypereméza.

Tehotenská hypereméza
Shutterstock

Tehotenská hypereméza

V odbornom slovníku ide o tak intenzívne a dlhotrvajúce vracanie, ktoré vedie k dehydratácii aj strate hmotnosti. Bežné ranné nevoľnosti chudnutie spravidla nespôsobujú.

Hypereméza môže viesť k výrazným poruchám metabolizmu, preto niekedy tehotné ženy s touto diagnózou musia byť hospitalizované.

Príčina hyperemézy je neznáma, pravdepodobne ju spôsobujú hormonálne zmeny v tele ženy počas tehotenstva. Môžu ju vyvolať aj psychické faktory (ambivalentné pocity, strach).

Hypereméza ovplyvňuje kvalitu života tehotnej ženy: celý čas je jej fyzicky zle a okolie, ktoré netuší o jej diagnóze, ju môže presviedčať, že sa nič nedeje a problém bagatelizovať rečami typu „vracanie v tehotenstve je normálne“ a podobne.

»»»»»»» Prečítajte si aj: 10 stravovacích rád proti nevoľnostiam v tehotenstve.

Keď vám neverí ani vlastný gynekológ

„Ani môj gynekológ nevyzeral znepokojený,“ hovorí mama, ktorá si prešla tehotenskou hyperemézou, v dôsledku ktorej sa počas tehotenstva cítila veľmi depresívne.

„Povedal mi, aby som to vydržala. Presviedčal ma, že to určite poľaví do konca prvého trimestra. Mýlil sa. Bola som v druhom trimestri a sústavné vracanie nikam neodchádzalo, ani nepoľavovalo. Vedela som, že to nie je normálne, ale nikto moje obavy nebral vážne.

Bolo to strašné. Zo všetkého, čo malo nejaký pach, vôňu, ma napínalo na vracanie, vadil mi aj šampón na vlasy mojej kolegyne, musela som si premiestniť pracovný stôl preč od nej, inak by som sa povracala.

Bolo úplne jedno, čo budem jesť, pretože nič nezostalo dole, v mojom žalúdku. Všetko išlo von. V jednej chvíli som jednoducho prestala jesť a znova vracala. Kvôli tomu som trpela dehydratáciou a viackrát som skončila na pohotovosti.

V polohe ležmo mi bolo ešte ťažšie, spávala som v polosede. Ísť niekam autom bolo nemožné, ak som zrovna nemala otvorené okno, no aj vtedy som musela niekoľkokrát zastať a vyvracať sa aj počas krátkej cesty.

»»»»»»»»» Prečítajte si aj: Prečo v tehotenstve zvraciame.

Vyskúšala som všetky lieky proti tehotenskej nevoľnosti, ale nič nefungovalo. Nekonečné vracanie ma vyčerpávalo. No začalo ma ničiť aj psychicky. Bola som v strese, ako úbytok kilogramov, sústavné vracanie a dehydratácia ovplyvní moje bábätko. Bolo to najťažšie obdobie v mojom živote.

Hypereméza nie je norma

Kvôli týmto problémom som si nemohla užiť ani jeden deň „sladkého“ tehotenstva a nikto neveril, čo naozaj prežívam.

Dokonca ani lekár na pohotovosti, keď som kvôli dehydratácii skoro omdlela a vyjadrila som pred ním znepokojenie z mojej silnej „rannej“ nevoľnosti. Jeho jedinou odpoveďou bolo, že tehotenstvo by „nemalo byť pohodlné.“

O tom, že trpím tehotenskou hyperemézou, som sa dozvedela až počas druhého trimestra, keď mi ju diagnostikovala moja pôrodná asistentka. Ihneď mi vyhŕkli slzy.

Uľavilo sa mi, keď som konečne dostala odpoveď na to, čo mi je. Keď môj problém dostal meno. Keď sa potvrdilo, že to, čo som prežívala, nebolo normálne. Že som sa začala cítiť normálne prvýkrát až po mesiacoch, keď mi nasadili lieky, ktoré hneď zabrali.

Aj keď vracanie úplne neprestalo a nevoľnosť sa zvykla občas objaviť, mohla som si po dlhej dobe oddýchnuť a užívať si tehotenstvo viac ako predtým.

Podozrenie na hyperemézu

Ak máte podozrenie, že môžete mať tehotenskú hyperemézu, chcem, aby ste vedeli toto: vy poznáte svoje telo najlepšie, aj to, ako funguje, hoci tehotenstvo môže byť pre vás novou skúsenosťou. Dôverujte svojej intuícii.

Ak vás nepočúva jeden lekár, skúste sa spýtať na názor druhého. Porozprávajte sa s inými ženami, opýtajte sa ich, či zažili to, čo prežívate. Ale hlavne neprijímajte svoj stav choroby, ktorá trvá 24 hodín 7 dní v týždni ako niečo normálne, pretože to normálne nie je.“

»»»»»»»»»» Prečítajte si aj: 11 symptómov, ktoré by ste nemali ignorovať, ak ste tehotná.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Komentáre k článku

  1. Ja som grcala takmer do konca tehotenstva. Kazdy den. Moje jedine stastie bolo, ze to nebolo rano, ale vecer. Vsetko, co som cez den zjedla, zo mna vecer islo von. V ustach mi horklo vsetko jedlo. Manzel sa uz smial, ze sa mu neoplati ani brat ma von, lebo tie drahe vecere skoncia aj tak vo wecku (ako keby tie jeho v konecnom dosledku mali nejaky iny ciel big green ). Nezlahcujem nikoho situaciu, ale v mojom pripade ma to v konecnom dosledku zachranilo od nadmerneho priberania a tehotenskej cukrovky. Po porode som mala nizsiu vahu, ako na zaciatku tehotenstva.

Pridaj komentár