Takmer tretina tehotných žien sa sťažuje na chrápanie. Vlastne – sťažujú sa skôr budúci oteckovia, ktorých hlasné nepríjemné zvuky budia zo sna.
Čo robiť, keď sa Ruženkin spánok premení na rannú nevyspatosť a vyčerpanosť, za ktorú môže chrápanie?
Prečo chrápame?
Chrápanie môže mať viacero dôvodov. Tou hlavnou sú prekážky v nosnej dutine, krku alebo zúženie dýchacích ciest. Hrdlo a nos majú pri nádychu nedostatok vzduchu, preto sa tkanivá dýchacích ciest rozvibrujú, čo spôsobuje nepríjmený zvuk.
Na príčine môže byť aj nesprávne postavenie jazyky, dolnej čeľuste či ochabnutie svalov krku, ktoré má na príčine nárast hmotnosti tehotnej ženy.
Chrápanie sa môže objaviť, ak si niekoľko nocí po sebe líhame do postele unavené po celom dni, alebo potrebujeme dobehnúť spánkový deficit. Spôsobuje ho aj alkohol, ťažká večera, lieky na spanie či spánková poloha na chrbte.
Prečítajte si aj: Chrípka v tehotenstve? Môže byť nebezpečná
Chrápanie, najmä ak s ním žena pred otehotnením nemala problémy, zhoršuje spánok a budúca mamička sa ráno budí vyčerpaná. Stačí však počkať, po pôrode zvyčajne zmizne samé.
Ako sa zbaviť chrápania?
Pokiaľ sa chrápanie objavilo len v tehotenstve, stačí, ak o ňom informujete svojho lekára. Ten nebude liečiť samotný prejav, chrápanie však môže byť indikáciou zdravotných problémov ako spánkové apnoe či vysoký krvný tlak.
Lekár bude vedieť, že tejto oblasti vášho zdravia musí venovať zvýšenú pozornosť. Samotné chrápanie sa v tehotenstve nelieči žiadnym zákrokom. Ak však ruší budúceho otecka, alebo vám každé ráno chýba energia, môžete vyskúšať niekoľko trikov.
Spánok na boku
Spánok na boku je pre mnohé tehotné ženy pohodlnejší. Počas noci si však telo niekedy pýta zmenu a my sa v spánku pretáčame.
Ak vás pravidelne budí chrápanie či pocit, že sa musíte nadýchnuť, keď zaspíte na chrbte, skúste telu trochu pomôcť.
Výbornou pomôckou sú pozdĺžne vankúše, či zrolovaná prikrývka, o ktorú sa môžeme pohodlne oprieť.
Mätový olej
S bylinkami ani esenciálnymi olejmi to v tehotenstve netreba preháňať. Na druhej strane prírodný spôsob liečby je vždy lepšou variantou ako lieky.
Pár kvapiek mätového oleja môžete použiť na premasírovanie čela a spánkov krátko predtým, ako pôjdete do postele.
Mäta je známa svojimi relaxačnými a dezinfekčnými účinkami aj uvoľovaním dýchacích ciest.
Prečítajte si aj: Odborník: Pravda o užívaní liekov v tehotenstve
Difuzer
Určite ho vyskúšajte v prípade, že za problémom s chrápaním stojí zdurená sliznica, ktorú spôsobuje suchý vzduch. Predovšetkým v zimných mesiacoch, keď vykurovanie v domácnosti beží naplno, môže dýchacie cesty dráždiť nedostatok vlhkosti.
Cez deň aj počas noci vám pomôže difuzer, ktorý okrem zvlhčenia dezinfikuje vzduch. Ak máte radi príjemnú eukaliptovú či mätovú vôňu, čaká vás oveľa príjemnejší spánok.
Podráždené sliznice sú v zime často výsledkom nádchy a podráždených dýchacích ciest. Zlé dýchanie sa okamžite prejaví na nočnom chrápaní. Nezabúdate preto na zvýšenú dávku vitamínu C, aby ste predchádzali nielen nepríjemným zvukom, ale najmä zbytočným chorobám.