Kým rastie bruškoKomplikácie

Chrípka v tehotenstve? Môže byť nebezpečná

 Marcela Beňová   15.02.2019   0

Mamička Lucia prekonala v štvrtom mesiaci tehotenstva silnú chrípku, pre ktorú sa nakoniec ocitla v nemocnici.

„Ochorela som v práci od kolegov, ktorí prišli do kancelárie napriek tomu, že mali dávno sedieť v ordinácii u lekára. Jeden deň som bola zdravá, druhý som už ležala s horúčkou a ledva dýchala. Keď sa stav nelepšil ani po niekoľkých dňoch, ocitla som sa v nemocnici, kde ma nakoniec doliečovali žiaľ aj antibiotikami."

shutterstock

 

„Mala som za sebou už jeden potrat, o bábätko sme sa veľmi báli. Našťastie všetko dopadlo dobre, dodnes ma ale hnevá, keď vidím chorých ľudí v pohode behať po obchodoch, úradoch a školách. Doplatia na to najčastejšie malé deti či mamičky."

Najmä v posledných rokoch chrípka ukazuje, že jej vplyv na zdravie nemôžeme podceňovať. Predovšetkým v období chladných mesiacov je potrebné, aby sme si na ňu dávali pozor, a v prípade, že ochorieme, nezanedbávali príznaky.

Ohrozené sú predovšetkým rizikové skupiny – malé deti, starší ľudia a tehotné ženy, ktoré si musia dávať pozor nielen na seba, ale aj na svoje bábätko. 

shutterstock

 

Kým antibiotikám sa tehotné ženy vzhľadom na zdravie bábätka musia vyhýbať, pri zvýšenej teplote im pomôže napríklad paracetanol, ktorý je počas celého tehotenstva bezpečný.

Prípravky s morskou soľou zas uľahčia dýchanie a sú vhodné aj pre budúce mamičky. Pri bolestiach v hrdle sú ideálne pastilky, ktoré pomôžu nielen tehotným ženám, ale aj mamičkám po pôrode. 

Budúce mamičky by nemali zabúdať na pravidelné vetranie, vitamín C a dostatok spánku. Chrípku sa nesnažte rozchodiť a v žiadnom prípade sa neponáhľajte do práce, ani nebehajte okolo domácnosti.

Môžete tým ohroziť nielen zdravie bábätka, ale spôsobiť si vážne chronické zdravotné problémy, alebo sa ocitnúť v nemocničnej starostlivosti. „Rozchodená“ chrípka je veľmi nebezpečná pre srdce a imunitný systém.

Očkovanie aj pre budúce mamičky

Medzi odborníkmi prevláda názor, že očkovanie je ideálnou ochranou proti chrípke, a to aj vtedy, ak žena čaká bábätko. Chrípka totiž môže zasahnuť aj plod a pre dieťa je nebezpečná.

Budúce mamičky sa však očkovaniu vyhýbajú, hlavným dôvodom je obava zo škodlivosti vakcíny. Máloktorá žena sa tiež stretne s tým, že by jej očkovanie doporučil všeobecný lekár či gynekológ.

Vakcína proti chrípke je dostupná po celý rok a očkovanie je bezplatné. Odporúča sa dokonca aj v čase, keď už je chrípka rozšírená. Protilátky pri očkovaní sa vytvoria do dvoch týždňov.

Očkovanie sa cez placentu dostane aj k plodu, takže chránená je nielen matka, ale aj dieťa. Odborníci upozorňujú, že ak je matka zaočkovaná, plod má v čase chrípky oveľa vyššiu ochranu než nezaočkovaný.

Niekedy sa žiaľ stáva, že chrípka v prvom trimestri zapríčiní potrat, v druhom a treťom trimestri zas môže vážne poškodiť zdravie dieťaťa a poškodiť jeho imunitný systém. Očkovanie by ste tedali mali v čase tehotenstva minimálne zvážiť.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised