Keď sa nedaríNeplodnosť

Som zdravá a nemôžem otehotnieť

 Mária Kohutiarová   01.01.2021   0

Poznajú to mnohé ženy: cyklus ako hodinky, ale každý mesiac si pár dní poplačú. Na tehotenskom teste sa neukáže to, čo by chceli.

Pochybnosti o sebe ako o žene schopnej takej jednoduchej veci ako otehotnieť, sú hrozné. Čo sa dá urobiť, aby sme uvideli vytúžené dve čiarky?

Shutterstock

 

Menštruácia a plodnosť

menštruácii a plodnosti už hádam vie každá žena – na čo to je, kedy to je a ako to má byť.

Problémom ale je, že si mnohé ženy myslia, že existujú len dva mantinely: buď som plodná, alebo nie som. A medzitým nič. Ale takto to v ľudskom organizme, ani v organizme ženy nie je.

„Plodnosť ženy závisí od komplexnej interakcie medzi niekoľkými hormónmi, ktoré vyvolávajú ovuláciu a riadia cyklus po ovulácii.“ (M. Schannonová, Plodnosť, cykly, výživa).

Je teda normálne, že ono tie hormóny niekedy fungujú naplno, niekedy napoly a niekedy takmer nie a tým pádom môžeme hovoriť aj o vysokej plodnosti, nepravidelnostiach cyklu a úplnej neplodnosti, medzi ktorými existuje plynulý prechod.

Nepravidelné cykly a plodnosť

Rozdiel medzi nepravidelnými cyklami a neplodnosťou je ako medzi mrholením a riadnym lejakom – stále prší, ale nie je to rovnaký dážď.

Ak ženy majú normálny cyklus a nedarí sa im otehotnieť, príčinou môže byť nedostatočná úroveň hormónov, ktoré „zabezpečujú“ v organizme spustenie kompletnej ovulácie.

Zvonku aj podľa záznamov môže všetko vyzerať v poriadku: hlien je prítomný, dĺžka cyklu zodpovedá štandardu, teplota sa zvýši a luteálna fáza je ako má byť.

Problém však ostáva vo výške hladiny FSH a/alebo LH – v stave, akom sa nachádzajú, nie sú schopné zabezpečiť ovuláciu zrelého vajíčka.

Výsledkom je fakt, že nedôjde k počatiu alebo ak aj áno, dôjde ku skorému potratu drobného embrya. Mnohokrát sa tieto situácie riešia podaním liekov na dosiahnutie ovulácie a udržanie tehotenstva, ktoré stimulujú plodnosť.

Príčin, ktoré spôsobujú nepravidelnosti cyklu alebo neschopnosť udržať počatý plod, je viacero. Niekedy sa nepodarí napriek rôznym vyšetreniam z vonkajšieho hľadiska plodných, nedojčiacich žien zistiť skutočnú príčinu oslabenej alebo veľmi nízkej plodnosti.

Faktom však ostáva, že výživa môže zlepšiť pravidelnosť cyklu a viesť k očakávanému prírastku do rodiny. 

Nedostatočná luteálna fáza

Ak vaše hormóny nefungujú dostatočne dobre, môže vaša luteálna fáza byť krátka, prípadne budete mať pred či  pomenštruačné špinenie, slabý vzostup bazálnej teploty, problémy s množstvom hlienu (teda málo alebo veľa), amonoreu alebo neobjasnenú neplodnosť.

Nepravidelná menštruácia alebo dokonca diagnostikovaná neplodnosť môže súvisieť – bez ohľadu na to, či dojčíte, alebo už menštruujete – s prejavom nadmerného vylučovania prolaktínu – čo sa prejavuje poruchou luteálnej fázy.

Výnimkou sú ženy v prechode, kedy je krátka luteálna fáza prirodzenou súčasťou zmien plodnosti.

Úprava plodnosti pri nepravidelnej menštruácii

Odporúčaný je vitamín B6 (200-600 mg/deň), ktorý podľa jednej štúdie  podávaný 14 ženám  s normálnymi menštruačnými cyklami, ale PMS a ťažkou neplodnosťou od 18 mesiacov do 7 rokov, neuveriteľne upravil plodnosť.

Jedenásť z nich počalo počas šiestich mesiacov od začatia terapie. Týmto ženám sa odporúča nutričný program pri riešení PMS.

Na to, ako riešiť najčastejšie príčiny problémov s plodnosťou – zníženou či zvýšenou funkciou štítnej žľazy, nedostatočnou či nadmernou hmotnosťou, antikoncepciou, kofeínom, vplyvom nočného svetla na plodnosť či konzumáciou mlieka – a ako to riešiť prostredníctvom výživy a zmeny životosprávy, sa pozrieme v ďalších častiach.

Z knihy Marilyn Shannonovej: Plodnosť, cykly, výživa

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised