Keď sa nedaríNeplodnosť

Dokáže cvičenie vyliečiť neplodnosť?

 Marcela Beňová   13.11.2018   0

Čoraz viac párov sa pri liečbe neplodnosti rozhodne zamerať viac na podporu svojho zdravia.

Aj preto sú pri problémoch s funkčnou neplodnosťou často vyhľadávané cvičenia na podporu otehotnenia.

shutterstock

 

U nás si ženy pochvaľujú najmä Mojžišovej metódu, Kegelove cviky či pilates. 

Cvičenie nie je všemocné, dokáže však veľa

Mnoho párov, ktoré trpia funkčnou neplodnosťou – nemajú lekársky potvrdené problémy s otehotnením- priznáva, že za ťažkosťami s počatím môže byť práve životný štýl.

So zmenou stravovania a cvičením má skúsenosti mamička Alica:

„S mužom máme sedavé zamestnanie. Keď sme sa začali pokúšať o otehotnenie, upozornil ma lekár medzi rečou, že na príčine, prečo ešte nečakám bábätko, môže byť uvoľnené svalstvo panvového dna a mierna nadváha.

Vtedy som sa strašne urazila. Doma som však kriticky skonštatovala, že na tom môže niečo byť. Keďže lekár nám nepotvrdil, že by som mala nejaký problém, začali sme sa s mužom viac hýbať. Prechádzky, nedeľné plávanie.

Ja som pridala aj pilates. Začala som sa vyhýbať večernému jedeniu, kupovala viac zeleniny a úplne stopla alkohol.

Po piatich mesiacoch som nielen schudla, ale aj otehotnela. Dnes mám dve deti a na cvičenie si nájdem čas dva – tri razy týždenne."

shutterstock

 

Na Slovensku vedú cvičenia podľa Mojžišovej

Ľudmila Mojžišová bola zdravotná sestra pochádzajúca z Česka, ktorá v roku 1985 predstavila verejnosti sériu cvičení. Tie sú zamerané predovšetkým na chrbtové a panvové svalstvo. Okrem toho pomáhajú aj pri problémoch s počatím.

Cviky si vyžadujú presnosť, pravidelnosť a predovšetkým odborné vedenie. Ich čaro spočíva v dokonalom uvoľnení, pretiahnutí a spevnení rôznych svalových skupín. 

Pokiaľ tieto cvičenia vyhľadáte, pretože túžite otehotnieť, je nevyhnutné, aby ste sa zverili do rúk odborníkov. Ideálny je individuálny prístup alebo veľmi malé skupiny, pretože cviky si vyžadujú precíznosť a dohľad lektora.

Môže sa totiž stať, že ak sa spoľahnete len na výklad knihy či videá na youtube, budú čas a financie investované do cvičenia, úplne zbytočné.

Cvičenie je potrebné absolvovať šesťkrát týždenne a trénujete predovšetkým doma. Počet opakovaní jednotlivých cvikov sa postupne zvyšuje. Presný postup vám vysvetlí skúsený lektor.

Mnoho lekárov, ktorí odporúčajú Mojžišovej metódu, upozorňuje, že najväčším prínosom cvičenia s fyzioterapeutom je vnútorné odblokovania a psychické uvoľnenie. To potvrdzuje aj mamička Deniska.

Vďaka Mojžišovej cvikom mám doma bábätko

„Na cvičenia podľa Mojžišovej metódy som sa prihlásila po rokoch snaženia. Zopár ženám sa stalo, že krátko pred kurzom otehotneli, a potom šli rovno na tehotenské tréningy.

Ja som bola skeptická, ale pani lektorka nám vysvetlila, že cviky slúžia nielen na spevnenie panvového dna, ale ja na pevnejšie svalstvo a chrbát, či bolestivú menštruáciu. Najťažšie bolo to každodenné cvičenie a premáhanie. 

Na stretnutiach sme sa veľa rozprávali, zasmiali, niektoré si poplakali. Hovorili sme o tom, čo pre nás znamená (ne)mať deti, s akými reakciami sa stretávame, aký je obrovský tlak na ženy v otázke otehotnenia.

Po skončení prvej časti som cvičila doma a tešila sa na pokračovanie. Úplne ma šokovalo, keď som si dva dni pred začiatkom nového kurzu urobila test, a dnes mám doma ročnú Zuzanku.“

shutterstock

 

Účinnosť cvičení potvrdzujú aj lekári

O tom, že správne nastavené cvičenie môže ženám s funkčnou neplodnosťou pomôcť k vytúženému bábätku, súhlasí aj neurológ Zdeňek Novotný, ktorý má s cvičením Mojžišovej cvikov osobnú skúsenosť.

„Pravdepodobne vďaka cvikom, ktoré manželka cvičila, a možno aj uvoľneniu stresu – prestala pracovať na nočných, nám cvičenie minimálne z 50 % pomohlo k tomu, že otehotnela. Máme desaťročného syna Marka.“

Lekári ženám odporúčajú venovať sa aj chrbtici. Podľa niektorých sa môže problém skrývať v samotnej kostrči. Jej zlé postavenie, ktoré mohlo vzniknúť napríklad úrazom v detstve, bráni tomu, aby žena počala dieťa.

Ak však začne cvičiť a trpezlivo sa venovať svojmu telu, a nemá žiadne zdravotné problémy či komplikácie, stúpne šanca na otehotnenie až o jednu tretinu. 

Pokiaľ sa rozhodnete cvičiť pilates či Mojžišovu metódu, nezabudnite do pravidelného pohybu zapojiť aj partnera. Správne cvičenie pomôže aj v prípade, že problém je na strane otecka.

Naviac pravidelný pohyb uvoľňuje aj psychický stres, znižuje napätie a pomáha zlepšiť sexuálny život. A tieto benefity sú pri snahe o bábätko na nezaplatenie.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised