Endometrióza a tehotenstvo

Mária Halajová 0

Endometrióza je gynekologické ochorenie, ktoré postihuje výlučne mladé ženy, nepatrí medzi ochorenia, ktorým sa dá predísť. Dokonca ho nie je možné ani úplne vyliečiť. Existuje však niekoľko spôsobov ako sa dá toto ochorenie zmierniť a jeho ďalšiu inváziu znemožniť.

Riešením je aj tehotenstvo.

Áno, čítate správne – endometrióza na jednej strane počatie marí, no na strane druhej, ak sa podarí, práve tehotenstvo ju dokáže zmierniť a na čas utlmiť. Jej liečba by preto mala prebiehať individuálne a s prihliadnutím na to, či žena ešte plánuje alebo už neplánuje v budúcnosti otehotnieť.

Shutterstock

 

Endometrióza – dôvod ženskej sterility

Zákernosť choroby sa prejavuje rôzne. Čím je žena v čase vzniku ochorenia mladšia, tým ťažší priebeh sa predpokladá.

„Treba zdôrazniť, že najčastejšie sa vyskytuje práve medzi 20. a 35. rokom, čiže u žien v ideálnom období na založenie vlastnej rodiny.

U polovici žien býva endometrióza popisovaná s bolestivou menštruáciou, 75 percent žien s bolesťami v oblasti panvy a 25 – 40 percent žien, ktoré majú problémy otehotnieť,“ uvádza z praxe MUDr. Peter Harbulák.

 

„Endometrióza môže byť tiež príčinou mimomaternicového tehotenstva, keď sa vajíčko usídli na sliznici maternice, vo vajcovode alebo vaječníku.

Je to choroba, ktorú ovplyvňujú viaceré faktory – genetické, hormonálne, imunologické a takisto aj anatomické,“ vyratúva skúsený lekár, aby lepšie ozrejmil značné komplikácie pri jej predchádzaní a samotnej liečbe.

Radikálna liečba

Žiaľ, i tento vyhľadávaný odborník potvrdzuje fakt, že v súčasnosti neexistuje terapia, ktorá by viedla k trvalému vyliečeniu endometriózy.

Všetko liečebné úsilie smeruje k úľave od bolestí (užívanie analgetík), k zmenšeniu alebo odstráneniu endometrických ložísk, k snahe o zachovanie plodnosti a zabráneniu návratu ochorenia.

Liečba býva výsostne individuálna, pretože závisí od ťažkostí samotnej pacientky, ale aj od toho, či chce v blízkej dobe otehotnieť. Ďalej, liečba závisí od stupňa ochorenia a postihnutia orgánov malej panvy.

Shutterstock

 

Ak neplánujete tehotenstvo

Vzhľadom na to, že endometrióza je ochorenie viazané na hormonálny cyklus ženy a je závislé od hladiny estrogénov, cieľom liečby je dočasné zamedzenie tvorby pohlavných hormónov.

Odporučením v liečbe endometriózy je aj užívanie hormonálnej antikoncepcie alebo samotných gestagénov. Túto liečbu odporúča MUDr. Harbulák iba pacientkam, ktoré otehotnenie neplánujú.

„Treba si uvedomiť, že endometrióza je kontinuálne a rekurentné ochorenie. To znamená, že kým bude pacientka vo fertilnom období, čiže kým budú jej vaječníky pracovať, tohto ochorenia sa úplne nezbaví a bude ho stále mať.

Jedno z riešení – ako bolestivú endometriózu utlmiť, je práve vyradenie vaječníkov zo svojej činnosti,“ potvrdzuje gynekológ závažný dopad ochorenia.

Shutterstock

 

Tehotenstvo a dojčenie ako jedno z riešení

Túžba po dieťati a následné tehotenstvo taktiež rieši dočasne problém s endometriózou. Pacientky, ktoré tehotenstvo plánujú, by mali navštíviť špecializované zariadenia na liečbu neplodnosti a v čo najkratšej dobe skúšať s partnerom otehotnieť.

„Ak sú tam veľké ložiská, môžu sa vyoperovať, ale netreba si myslieť, že týmto odoperovaním je vec vyriešená a pacientka je vyliečená.

Endometrióza bude mať o nejaký čas opäť svoj devastačný vplyv na vaječníky, vajíčkovody a maternicu. Preto sa odporúča toto krátke obdobie využiť v snahe o tehotenstvo,“zdôrazňuje dopad neliečeného ochorenia na ženskú plodnosť MUDr. Harbulák.

„Práve obdobie gravidity a následne obdobie dojčenia, zabezpečuje telu svojim hormonálnym vyvážením prirodzené prostredie a obranu proti opätovnému návratu ochorenia, alebo jeho rozšíreniu.

Je to obdobie, kedy je ovariálny cyklus vylúčený a teda je týmto spôsobom na určitý čas zabránené aj progresii ochorenia,“ dodáva na záver MUDr. Peter Harbulák.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 3,80 z 5)
Loading...

Pridaj komentár