Keď sa nedaríNeplodnosť

Ako naštartovať plodnosť u mužov

 Michaela Galambošová   09.06.2021   0

Mnohí si myslia, že neplodnosť je najmä doménou žien. Pritom výsledky viacerých štúdií ukázali, že neplodnosť trápi rovnako obe pohlavia.

S neplodnosťou bojuje 35% žien, 35% mužov, približne v 20% je problém s plodnosťou na oboch stranách a v 10 percentách prípadov neplodnosť nemá bližšie zistenú príčinu.

Našťastie nič nie je stratené. Poďme sa pozrieť na to, ako naštartovať plodnosť u mužov.

Muzska plodnost
Shutterstock

 

Pravidelné cvičenie

A tým nemáme pasívne sledovanie finálových zápasov z gauča s miskou plnou čipsov. Vedeli ste, že muži, ktorí pravidelne cvičia, majú vyššiu hladinu testosterónu v porovnaní s ostatnými mužmi?

Cvičenie nielen pomáha zvýšiť hladinu testosterónu, ale pomáha aj vylučovať endorfíny, vďaka ktorým bude mať váš muž o niečo lepšiu náladu.

Vedci však upozorňujú aj na ďalšiu vec. Všetkého veľa škodí. Ak je vaša polovička neustále zavretá vo fitku, hladina testosterónu mu začne paradoxne klesať. A to predsa nie je váš cieľ.

Dostatok zdravých tukov

Klobásky, údeniny či zákusky plné stuženého tuku sa výrazne môžu podpísať na neplodnosti.

Štúdia z roku 2014 ukázala, že kvôli nadmernej konzumácii transmastných kyselín sa plodnosť výrazne znížila dokonca u mladých mužov vo veku 18 až 23 rokov.

Tukom sa však muži nemusia radikálne vyhýbať. Zabíjačkové špeciality môžu nahradiť za polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú nevyhnutné pre správny vývoj spermií.  Nájdete ich v olivovom oleji, avokáde či orechoch.

Neplodnost
Shutterstock

 

Voľné oblečenie

Vypasované rifle, ktoré muž nosí dovtedy, kým mu mobil neurobí poriadnu dieru vo vrecku, nie sú najlepší kamoš mužskej plodnosti.

Boxerky sú in, no niet na voľné trenky. Nie sú možno až také príťažlivé, ale pánskym semenníkom zabezpečia to najdôležitejšie: dostatok priestoru a vetranie.

Ak sa snažíte o bábätko, zaobstarajte mužovi nielen voľnejšie spoďáre, ale aj nohavice. Ľanovými či bavlnenými nohavicami určite nič nepokazíte.  

Vitamíny

Väčšina mužov obchádza vitamínové doplnky oblúkom, zato už pri prvom soplíku si dávajú liek proti bolesti. Možno máte pri sebe výnimku, ktorá žije naozaj zdravo, papá dostatok vitamínov a i vás pomaly ale isto navádza na zdravý životný štýl.

Na správny vývoj spermií, ich dozrievanie, zvyšovanie kvality aj kvantity môžu pomôcť nielen vitamíny, ale doplnky výživy šité na mieru práve mužom. To sú tie naj:

  • doplnky s obsahom kyseliny D-asparágovej (D-AA): užívanie 3 gramov doplnkov D-AA denne počas 2 týždňov zvýšilo v jednej štúdii hladinu testosterónu o 42 %
  • vitamín C: naštartuje nielen imunitu, ale aj plodnosť. A to poriadne. U mužov, ktorí počas dvoch mesiacov užívali denne 1000 mg vitamínu C, sa zvýšila pohyblivosť spermií o 92%, počet spermií sa zvýšil o viac ako 100 percent a zároveň sa počet deformovaných spermií znížil o polovicu
  • zinok: zinok podľa viacerých štúdií dokáže zvýšiť kvantitu aj kvalitu spermií
  • senovka grécka: senovku dôverne poznajú mnohé maminy, ktorým práve tento doplnok výživy pomohol naštartovať dojčenie. Veda však poukázala, že senovka môže mať priaznivý vplyv na kvalitu spermií, takže si ju zaobstarajte v predstihu. Pravdepodobne ju budete potrebovať obaja
Fajcenie a plodnost
Shutterstock

 

Fajčenie a spol.

Ak to váš partner s fajčením myslí vážne, mal by sa vzdať fajčenia. A to bez kompromisu. I keď určite pozná mužov, ktorí pili ako dúhy, vyfajčili dve krabičky cigariet a splodili kŕdeľ detí. Tieto časy sú už dávno za nami.

Pôjde to. Počatie zdravého bábätka je predsa silná motivácia pre oboch partnerov.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised