5 faktov o (ne)plodnosti

kika/redakcia 0

Problémy s otehotnením alebo úspešným dokončením tehotenstva má 1 z 8 párov a nejde zďaleka iba o problém ženy.

Na neplodnosť si pripravujeme telo 10 -15 rokov dopredu. Významným faktorom pri úspešnom počatí je váš vek.

Shutterstock

1. Ak chcete mať deti, na vašom veku záleží

Chcete mať deti? Začnite o tom uvažovať skôr, ako budete mať 35. Otehotnieť po tridsaťpäťke je ťažšie: každý tretí pár, kde má žena viac ako 35 rokov, má problém otehotnieť. Počet vajíčok a ich zdravotná kondícia sa po 35-ke začína dramaticky znižovať.

Podľa Americkej spoločnosti pre reproduktívnu medicínu (American Society of Reproductive Medicine, ASRM) má zdravá 40-ročná žena iba 5 % šancu, že otehotnie každý menštruačný cyklus, v porovnaní s 20 % šancou ženy, ktorá má o desať rokov menej.

Neznamená to, že 40-ročná žena nemôže otehotnieť prirodzene, iba to, že jej šance sú výrazne nižšie ako u mladšej populácii. A tiež je tu zvýšené riziko potratu, či predčasného ukončenia tehotenstva.

2. Žiaden pár nemá 100 % šancu, že otehotnie na prvý pokus

Vedeli ste, že ani pár s dobrou zdravotnou anamnézou a funkčnými reprodukčnými orgánmi nemusí počať dieťa ihneď? Pokúšate sa už niekoľko mesiacov za sebou o dieťatko a zdá sa, že neúspešne? Vôbec to nemusí znamenať, že máte problém s plodnosťou.

Zdravý pár vo veku 29 – 33 rokov má iba 20-25 % šancu, že otehotnie počas ktoréhokoľvek mesiaca. 60 % párov otehotnie po šiestich mesiacoch „snaženia“ bez medicínskych zásahov.

3. Neplodnosť nie je iba ženský problém

Problémy s otehotnením alebo úspešným dokončením tehotenstva má 1 z 8 párov (alebo 12 % vydatých žien). Tretina prípadov neplodnosti je na strane muža, tretina spočíva v problémoch na strane ženy a tretinu neplodných prípadov tvorí kombinácia problémov na obidvoch stranách, muža aj ženy, alebo je príčina neplodnosti neznáma.

4. Na neplodnosť si telo pripravujeme aj desať, pätnásť rokov dopredu.

Chronický stres, nesprávna výživa a z nej vyplývajúca podvýživa alebo obezita, fajčenie, a to aj pasívne, užívanie alkoholu, či drog, sú faktory, ktoré významne vplývajú na ženskú, aj mužskú plodnosť.

Česká gynekologička Helena Máslová, ktorá s témou neplodnosti vystúpila na brnenskej TedX konferencii, hovorí, že na neplodnosť, podobne ako na infarkt, si človek pripravuje telo aj desať, pätnásť rokov dopredu. Nehovorí o jednej príčine, ale o situácii, kedy sa pretne niekoľko nepriaznivých faktorov a odpoveďou organizmu je, že nebude plodné.

5. Na plodnosť majú vplyv aj naše zdravotné problémy

U žien môže byť príčinou neplodnosti endometrióza, syndróm polycystických vaječníkov (PCOS), nepriechodnosť vaječníkov, hormonálne poruchy (bezovulačné cykly), infekcie, autoimúnne ochorenia (imunologické príčiny) a pod.

U mužov ovplyvňuje tvorbu a kvalitu spermií (najčastejší problém neplodnosti na mužskej strane) viacero faktorov: hormonálne poruchy, infekcie pohlavných orgánov, vrodené vývojové chyby mužských pohlavných orgánov, genetické príčiny, úrazy, nádorové ochorenia, mumps, cukrovka, choroby štítnej žľazy a iné.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár