ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk ephoto.sk Dnes24.sk

30.05.2015verzia pre tlač


Kedy a ako oznámiť tehotenstvo zamestnávateľovi?

Autor: Kristína Kováčiková

Musím zamestnávateľovi oznámiť, že som tehotná? Má tehotná zamestnankyňa nejaké výhody, osobitné práva vyplývajúce zo Zákonníka práce? Kedy informovať zamestnávateľa o tehotenstve? Akú formu zvoliť - postačí ústna alebo je treba písomná? Čo má obsahovať oznámenie o tehotenstve pre zamestnávateľa?

 

Tehotná zamestnankyňa má svoje práva

Zákonník práce priznáva tehotným aj dojčiacim ženám a tiež matkám do konca 9. mesiaca po pôrode osobitnú právnu ochranu, ktorá sa prejavuje vo vzťahu k pracovným podmienkam, úprave pracovného času, zákazu výpovede v ochrannej dobe, materskej a rodičovskej dovolenke a starostlivosti o deti.

Osobitná ochrana tehotnej ženy závisí od toho, či zamestnankyňa informovala o svojom tehotenstve zamestnávateľa alebo nie, nakoľko podľa Zákonníka práce sa za "tehotnú zamestnankyňu" považuje iba tá zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie (§ 40 ods. 6 Zákonníka práce).

Musím oznámiť zamestnávateľovi, že som tehotná?

Zákonník práce vyslovene neukladá žene povinnosť oznámiť tehotenstvo zamestnávateľovi. Závisí to od rozhodnutia zamestnankyne, či svoje tehotenstvo zamestnávateľovi oznámi a kedy. Má to však jedno "ale."

Ak žena neoznámi zamestnávateľovi svoje tehotenstvo, a to spôsobom, ktorý určuje zákon (t.j. písomne informovať o svojom stave a predložiť o tom lekárske potvrdenie) - nebude sa považovať za "tehotnú zamestnankyňu" podľa Zákonníka práce, to znamená, nebude jej prislúchať osobitná právna ochrana tehotných žien, ktorá sa týka napríklad úpravy pracovných podmienok, pracovného času, taktiež sa na ňu nebude vzťahovať zákaz výpovede v ochrannej dobe.

Pokiaľ žena stojí o práva a výhody "tehotnej zamestnankyne," bude zamestnávateľa o svojom tehotenstve informovať.

Na mieste sú teda otázky - kedy a ako to urobiť?

Kedy oznámiť tehotenstvo zamestnávateľovi?

iStock

 

Kým niektoré ženy opatrne čakajú s oznamovaním tehotenstva aspoň na záver prvého trimestra, iné zaujíma, kedy najskôr mu to dať na vedomie, napríklad preto, aby sa to nedozvedel z iného zdroja. Nakoľko k oznámeniu o tehotenstve je potrebné predložiť aj lekárske potvrdenie, najčastejšie sa na tieto účely prefotí tehotenská knižka, ktorú vystaví gynekológ na tehotenskej poradni približne v 10. týždni tehotenstva.

Ako oznámiť tehotenstvo zamestnávateľovi?

Veľa tehotných žien rozmýšľa nad formou oznámenia tehotenstva zamestnávateľovi. Pokiaľ majú spolu dobré vzťahy, o tehotenstve mu jednoducho povedia bez veľkých formalít. Napriek tomu takúto formu oznámenia tehotenstva zamestnávateľovi neodporúčame.

Zvoliť si ústnu formu predstavuje pre tehotnú riziko, že nebude považovaná za "tehotnú zamestnankyňu" v zmysle Zákonníka práce - nakoľko ten vyžaduje od zamestnankyne písomné informovanie zamestnávateľa s predložením lekárskeho potvrdenia. Týmto by mohol zamestnávateľ argumentovať v prípade, že by sa rozhodol dať tehotnej zamestnankyni výpoveď bez ohľadu na tzv. ochrannú dobu, ktorá by jej inak patrila.

Takisto sporným môže byť hoci písomné informovanie zamestnávateľa o tehotenstve prostredníctvom e-mailu, pokiaľ nemôžete preukázať, že bol e-mail doručený.

Ideálne je oznámiť zamestnávateľovi tehotenstvo listom, ktorého prevzatie vám zamestnávateľ, resp. osoba splnomocnená preberať zásielky určené firme, potvrdí svojim podpisom alebo je tu ešte jedna možnosť, a to využiť poštovú službu - doručenku.

Obálku s doručenkou si môžete zakúpiť aj na pošte. Adresát alebo oprávnený prijímateľ potvrdí tlačivo doručenky pri preberaní zásielky dátumom a svojim podpisom. Doručenka by sa vám mala vrátiť najneskôr štvrtý pracovný deň po dni prevzatia zásielky.

 

Čo má obsahovať písomné oznámenie o tehotenstve?

Zákonník práce nepredpisuje žiadne obsahové náležitosti oznámenia o tehotenstve. Zamestnankyňa si vôbec nemusí za tým účelom študovať Zákonník práce, aby vedela, na ktoré paragrafy sa treba odvolávať - tie v jej oznámení môžu chýbať, sú iba ak na okrasu.

Celkom postačí, ak tehotná zamestnankyňa napíše jednou vetou adresovanou zamestnávateľovi "Týmto listom Vás informujem o svojom tehotenstve, o čom predkladám aj lekárske potvrdenie, ktoré je neoddeliteľnou súčasťou tohto oznámenia."Netreba zabudnúť na dátum a podpísať sa:)

Všetky ďalšie informácie, ktoré zamestnankyňa v oznámení o tehotenstve uvedie, napríklad odhadovaný dátum pôrodu alebo nástup na materskú dovolenku k tomu-ktorému dátumu, sú na jej ľubovoľnom zvážení, samy o sebe sa však na účely oznámenia o tehotenstve nevyžadujú (navyše informácia o predpokladanom dátume pôrodu je uvedená v tehotenskej knižke).

Takisto netreba v oznámení o tehotenstve zamestnávateľa vyslovene žiadať, aby umožnil zamestnankyni absolvovať tehotenské prehliadky, ktoré jej určí ošetrujúci lekár, nakoľko zamestnávateľovi vyplýva zo Zákonníka práce povinnosť poskytnúť tehotnej zamestnankyni pracovné voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nie je možné vykonať mimo pracovného času.

Viac o právach/povinnostiach si môžete prečítať v článku Tehotná a zamestnávateľ.

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Komentáre

Dávid Kopčan napísané 10.01.2016 09:53 answer email

Dobrý deň priateľka pracuje v automobilke s chemiou a lekar jej neodpurúča vykonávať túto prácu počas tehotenstva. Prietelka ešte nemá predlženú zmlúvu. Chcem sa teda opítať či by ju zamestnávateľ mohol prepustiť keď pôjde na dlhodobú PN. Aby som bol prestný už má po skúšobnej dobe ale teraz v januári jej končí pol ročná zmlúva. Všetko som si prečítal ale toto mi nieje jasné. Teda chcel by som radu čo bude keď to písomne oznámime zamestnávateľovi. Môže ju prepustiť alebo jej poskytne náhradu mzdy aj na dobu 9 mesiacov. Ďakujem

S pozdravom

Dominika napísané 03.12.2015 13:30 answer email

Zdravim, taktiez pracujem v obchode, ak chcem poslat potvrdenie o tehotenstve na podnik, staci to poslat na personalne oddelenie, ci je potrebne poslat to riaditelovi?

 

Dakujem velmi pekne za odpoved. zwinker

Eliska napísané 02.12.2015 10:48 answer email

Dobry den, chcem sa opytat som v 7 tt. Som na pn s urazom z neviem kolko budem marofit. Aj tak mam do prace potom zaniest potvrdenie o tehotenskej knizke? Ked mam pn na uraz? Prosim poradte mi. Dakujem za odpovede a zelam vam na fore prijemny den. Eliska

Lenka napísané 27.05.2015 14:09 answer email

aj mne sa to stalo, spoľahla som sa na "dobré" vzťahy a potom prišla výpoveď...... je mi do plaču

ivana napísané 06.01.2015 10:01 answer email

Dobry den..som na zaciatku tehotenstva oznamila som ustne v praci ze som tehotna a dala som pn..nakolko som.bola v skusobnej dostala som vypoved .Da sa to nejako riesit?Na pn je napisana moja diagnoza pomoze to ? Alebo uz nie?

Martina napísané 03.12.2014 11:46 answer email

Tiez pracujem v obchode,mojmu zamestnavatelovi som tehotenstvo oznamila hned na zaciatku a to ustnou formou,kvoli dobrym vztahom.Lenze teraz som v 31 týzdni a on chce aby som pri odchode na matersku podpisala aj vypoved.Mozem mu dodatocne dat pisomne oznamenie o tehotenstve aby som bola chranena pred vypovedou?Alebo ovplyvni ma vobec nejak ta vypoved ohladom materskej alebo tak,kedze po materskej ani nemam v plane sa sem vratit?

Jana napísané 16.06.2014 12:37 answer email

Určite na centralu s dorucenkou Razz

Lucia napísané 14.03.2014 13:39 answer email

Pracujem v obchode. Mam tuto pisomnu informaciu dat u nas na predajni veducej predajne alebo poslat do BA na centralu kde mame aj mzdovu?

Dakujem za odpoved

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

 
inzercia