Ako v tehotenstve bojovať proti prechladnutiu

Zuzana Janotová/ pr 1

Tehotenstvo je špecifické obdobie v živote ženy. Okrem bežných tehotenských nepríjemností, ako je nevoľnosť, pálenie záhy, opuchy či bolesti chrbta, vás môže v tehotenstve stretnúť aj „bežné ochorenie“, ako je viróza, chrípka alebo obyčajné prechladnutie.

Kýchanie, pokašliavanie, škrabanie v hrdle, podráždený nos, slzenie očí, bolesť hlavy dokonca aj horúčka. Väčšina týchto nepríjemných príznakov nemá na vaše tehotenstvo žiadny významný vplyv. Aj keď nemôžete užívať všetky lieky ako doposiaľ, riešenie sa nájde vždy.

Relatívne bezpečné

Nebojte sa, bežné prechladnutie spojené s nádchou a pokašliavaním pre bábätko nebezpečné nie je. Niektoré lieky ale v tehotenstve užívať nesmiete.

Relatívne bezpečné sú napríklad mukolytiká látky, ktoré sa používajú pri produktívnom kašli. Zrieďujú hlien a podporujú jeho odvádzanie z dýchacích ciest. Pri užívaní liekov z tejto skupiny je dôležitý dostatočný príjem tekutín. Existujú vo forme sirupov, kvapiek, šumivých tabliet, cmúľajúcich pastiliek alebo klasických tabliet na prehĺtanie.

Tehuľky môžu užívať aj antitusiká liečivá, ktoré potláčajú vysilujúci, suchý a dráždivý kašeľ (s výnimkou tých, ktoré obsahujú kodeín). Sú buď vo forme kvapiek, sirupov alebo pastiliek. Obsahujú upokojujúce látky, ktoré pôsobia priaznivo na sliznicu hrdla, chuťové prísady a malé dávky antiseptických látok. Prechodne odstraňujú škriabanie v hrdle a podporujú vykašliavanie.

Bylinkové čaje

Ak sa dá, lieky radšej nahraďte dostatočným príjmom tekutín. Vhodná je voda, zeleninové a ovocné šťavy a džúsy, vývary, vlažný čaj s medom. S bylinkovými čajmi ale tiež opatrne. Nie všetky liečivé rastliny sú v tehotenstve vhodné, vzhľadom na ich schopnosť ovplyvniť činnosť maternice, čo môže mať za následok potrat.

Vhodné sú napríklad prípravky obsahujúce echinaceu, harmanček. Čaje a bylinné zmesi z materinej dúšky, lipy či skorocelu užívať po porade s lekárom alebo lekárnikom. Nevhodné sú prípravky obsahujúce jód (ovplyvňuje činnosť štítnej žľazy matky aj plodu).

Nedajte vírusom šancu

Ideálne je, ak sa v tomto „období bacilov“  vyhýbate miestam, kde je veľa ľudí, ako sú obchodné centrá, či mestská hromadná doprava. Ak je kolegyňa v práci chorá a chodí s chrípkou do práce, vy zostaňte doma. Radšej voľte prechádzky v prírode, pokoj na lôžku, dostatok spánku a vyvážené a pestré stravovanie. Vitamín C sa pri prechladnutí všeobecne odporúča, v tehotenstve ale pozor, denná dávka by nemala prekročiť 500 mg.

Ak napriek podpornej liečbe vitamínmi cítite, že vaša imunita je oslabená, je rozumné siahnuť po pomoci, ktorá vás ochrániť pred vniknutím vírusov spôsobujúcich predchladnutie.

Ako? Veľa ľudí si myslí, že vírusy sa dostávajú do organizmu hlavne cez ústa, či už vdychovaním alebo kontaktom zo špinavých rúk. Ale nie je to tak! Najčastejšie ochorieme tak, že sa nám do tela dostanú vírusy cez nos. A preto práve na nos by ste sa mohli zamerať aj vy.

Existuje nosový sprej proti prechladnutiu vhodný pre tehotné a dojčiace maminy, vďaka ktorému sa dá účinne bojovať proti vírusom. Je to tak! Vedci totiž odskúšali červenú morskú riasu, ktorá má klinicky potvrdené výsledky.

Mucoviral® sprej proti prechladnutiu je zdravotnícka pomôcka.

Čistá príroda, žiadna chémia, žiadne žalúdok zaťažujúce tabletky. Moderný a pohodlný spôsob ako bojovať s prechladnutím už od začiatku.

Nosový sprej proti prechladnutiu Mucoviral obsahujúci už spomínanú červenú morskú riasu, vám po vstreknutí na sliznici nosa vytvorí ochrannú vrstvu, bariéru. Množstvo vírusov sa tak znižuje až o 92 %. Podráždený nos, bolesti alebo škriabanie v hrdle, zachrípnutie, zvýšená teplota a ďalšie ťažkosti pri prechladnutí sa tak prejavia miernejšie alebo vôbec.

Sprejom dokážete potlačiť nielen symptómy, ale  riešiť priamo príčinu prechladnutia. A tam, kde je to najviac potrebné. V nose. 

Nosový sprej proti prechladnutiu Mucoviral bežne dostanete kúpiť v lekárni a je vhodný aj pre deti už od 1 roku. 

Viac info nájdete TU.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Ja som jedla veľa citrusov a vyhýbala som sa nákupným centrám a mhd, chodila som veľa na prechádzky a veľa som spala. Organizmus si potrebuje oddýchnuť, aby mohol s chorobou bojovať

Pridaj komentár