26. júl – Anna, Hana, Aneta (meniny a význam mena)

0

Mená Anna, Hana a Aneta nájdeme v oficiálnom slovenskom kalendári 26. júla. 

Význam mena Anna, Hana, Aneta

Ženské mená Anna, Hana majú hebrejský pôvod a ich význam je „milá“, „milostná“. Meno Aneta má základ v mene Anna, najbližšie je španielska verzia Anita, či francúzska Annette.

Meniny Anna a Hana
Shutterstock

Anna a Hana meniny oslavujú 26. júla

Anna je najrozšírenejším ženským menom na svete, jej nositeľkami je vraj vyše 90 miliónov žien a dievčat.

Nositeľky týchto klasických, prevažne dedičných mien, oslovujeme Anička, Anka, Hanička, Hanka. 

Biblické mená Anna a Hana

Meno Anna pochádza z hebrejského slova חַנָּה (Ḥannāh alebo Chanah), čo znamená „milosť.“

Keď sa Starý zákon prekladal z hebrejčiny do gréčtiny, meno Hannah bolo interpretované ako Hanna, do latinčiny prešlo ako Anna.

V Biblii nájdeme v Starom zákone Annu, matku proroka Samuela, v novom zákone prorokyňu Annu, ktorá očakávala príchod Mesiáša a spoznala ho v Ježišovi.

Obmeny mena Anna a Hana

V hebrejčine ešte stále nájdeme meno Channah, kým vo svete sa ujali aj obdoby ako Anci, Hajna (maďarsky), Anni (švédsky), Annu (fínsky), Hanna (nemecky).

Základ v mene Anna majú aj mená Annie (anglicky), Anita (španielsky), Annete (francúzsky), Annika (švédsky).

Meno Anna nájdeme často aj v kombinácii s inými menami, či už je Anna na začiatku, ako napríklad Anabela, Annamária alebo na konci, Juliana, Mariana, Polyanna, Liliana.

Tradičné meno Anna, Hana

Rodičom, ktorým sa páči tradičné meno Anna, sa často rozhodujú aj medzi menami Klára, Dorota, Alžbeta, Liliana, Margaréta, Elena, Helena.

Zaujímavosťou je, že súrodencom Anny vyberajú rodičia mená Mária, Karolína, Rút, Veronika, Jakub, Matúš, Tomáš.

Slávne meno Anna a Hana

Meno Anna nájdeme v mnohých dielach, kde spisovatelia pomenovali menom Anna hlavné hrdinky, či už Anna zo Zeleného domu alebo Anna Karenina. Anna je tiež jednou z hrdiniek Disney rozprávky Ľadové kráľovstvo (sestra Elsy).

Anny bývali kráľovné alebo aspoň princezné, ako napríklad Anna, dcéra anglickej kráľovnej Alžbety II.

Kráľovná Anna Boleynová, matka kráľovnej Alžbety I., ostala v histórii ako žena, kvôli ktorej sa kráľ Henrich VIII rozlúčil s Vatikánom, aby sa s ňou mohol po rozvode oženiť a neskôr ju nechal popraviť.

Nositeľkami mena Hana v umeleckej oblasti sú napríklad spisovateľka Hana Zelinová alebo speváčka Hana Hegerová.

Svätá Anna

Anna bola matkou Panny Márie, teda Ježišovou babičkou. Bola manželkou Joachima, s ktorým boli dlho bezdetní. Po jeho pôste a hlbokej modlitbe bola nakoniec túžba manželov naplnená a v pokročilom veku sa im narodila Mária. Joachim krátko na to zomrel, no Anna sa vraj dožila vysokého veku.

Svätá Anna je patrónkou Innsbrucku, Florencie a Neapola. Ľudia ju prosia o šťastné manželstvo, požehnanie detí, šťastný pôrod, ale utiekajú sa k nej aj vdovy, matky, robotníčky, tkáči, sústružníci, umeleckí truhlári, mlynári, krajčíri a pod.

Pranostiky na Annu

Hovorí sa, že Svätá Anna – chladno zrána, alebo aj, že Anna už nepečie. Leto vrcholí a už by nemali byť také horúce dni, aj preto, že sa skracujú. 

»»»»»»» Prečítajte si aj: Zoznam dievčenských mien podľa dátumu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 3,90 z 5)
Loading...

Pridaj komentár