Milena je ženská forma mena Milan, majú staroslovanský pôvod. Vo význame meno znamená “milostivá” alebo aj “láskavá”.
Shutterstock
Meno Milena môžeme považovať aj za kombináciu mien Mária a Elena.
Milenu prezývame: Milenka, Mila, Minka, Milka, Lena alebo Mella.
Meniny oslavuje 9. apríla.
Je rozšíreným ženským menom najmä v Českej republike, ale aj v Španielsku a Taliansku. Od roku 1990 sa stáva obľúbeným aj v Nemecku.
Meno sa začalo používať v Taliansku na počesť Mileny Vukotićovej (1847-1923), manželky talianskeho kráľa Viktora Emmanuela III.
V ďalších krajinách sa stretáme s formami mena ako sú:
Miléna (Maďarsko), Mila (Ukrajina), Miljana (Srbsko), Milana, Milanka (Rusko a Chorvátsko), Mylène (Francúzsko)
Známe osobnosti s menom:
Milena “Mila” Markiwna Kunis (1983) – je americká herečka ukrajinsko-židovského pôvodu. Poznať ju môžeme z filmov: Matky rebelky,Cesta do krajiny Oz, Ide len o sex. Zahliadli sme ju aj v TV seriáloch ako sú: Dva a pol chlapa, Walker, texaský ranger a Pobrežná hliadka. Je manželkou známeho herca Ashtona Kutchera.
Milena Paulišincová-Rázgová, dnes už Janičiová (1969) – je bývalou česko-slovenskou a slovenskou reprezentantkou v basketbale. V roku 1992 na letných olympijských hrách v Barcelone spolu s reprezentáciou obsadili 6. miesto. Medaile z majstrovstiev Európy: bronzová z Perugie 1993, strieborná z Budapešti 1997.
Milena Jesenská (1896-1944) – bola novinárka, spisovateľka a prekladateľka českého pôvodu. Pochádzala z rodiny pražského profesora a chirurga Jana Jesenského, ktorý jej zabezpečil výborné vzdelanie. Navštevovala gymnázium Minerva, prvé dievčenské gymnázium v Rakúsko-Uhorsku, tu začali jej prvé literárne pokusy.
Proti vôli svojho otca sa vydala za nemeckého Žida Ernsta Pollaka, s ktorým sa presťahovali do Viedne. Ako prekladateľka pracovala u Sigmunda Freuda a prekladala jeho diela do češtiny. Neskôr ju oslovila poviedka Franza Kafku – Der Heizer (Kurič), ktorú sa ponúkla preložiť a tým začala ich vzájomná korešpondencia.
Milena žila voľný život novinárky, ale často prepadala závislostiam, ktoré ju oberali o pracovnú energiu. Ďalšia životná eteapa prišla s druhým manželom Jaromírom Krejcarom, avantagardnym architektom, s ktorým mala dcéru Janu.
Na začiatku 2. svetovej vojny bola súčasťou protinacistického odboja, prevádzala Židov, antifašistov a komunistov cez hranice do Poľska. V novembri 1939 bola zatknutá a vypočúvaná gestapom. Bola poslaná do koncentračného tábora Ravensbrück „na prevýchovu“, kde aj zomrela.
Loading...