Zoznam mienApríl

9. apríl - Milena

 Pavlinka Pavlikova   01.01.2021   0

Milena je ženská forma mena Milan, majú staroslovanský pôvod. Vo význame meno znamená “milostivá” alebo aj “láskavá”.

Shutterstock

Meno Milena môžeme považovať aj za kombináciu mien Mária a Elena.

Milenu prezývame: Milenka, Mila, Minka, Milka, Lena alebo Mella.

Meniny oslavuje 9. apríla.

Je rozšíreným ženským menom najmä v Českej republike, ale aj v Španielsku a Taliansku. Od roku 1990 sa stáva obľúbeným aj v Nemecku.

Meno sa začalo používať v Taliansku na počesť Mileny Vukotićovej (1847-1923), manželky talianskeho kráľa Viktora Emmanuela III.

V ďalších krajinách sa stretáme s formami mena ako sú:

Miléna (Maďarsko), Mila (Ukrajina), Miljana (Srbsko),  Milana, Milanka (Rusko a Chorvátsko), Mylène (Francúzsko)

Známe osobnosti s menom:

Milena "Mila" Markiwna Kunis (1983) - je americká herečka ukrajinsko-židovského pôvodu. Poznať ju môžeme z filmov: Matky rebelky,Cesta do krajiny Oz, Ide len o sex. Zahliadli sme ju aj v TV seriáloch ako sú: Dva a pol chlapa, Walker, texaský ranger a Pobrežná hliadka. Je manželkou známeho herca Ashtona Kutchera.

Milena Paulišincová-Rázgová, dnes už Janičiová (1969) - je bývalou česko-slovenskou a slovenskou reprezentantkou v basketbale. V roku 1992 na letných olympijských hrách v Barcelone spolu s reprezentáciou obsadili 6. miesto. Medaile z majstrovstiev Európy: bronzová z Perugie 1993, strieborná z Budapešti 1997.

Milena Jesenská (1896-1944) - bola novinárka, spisovateľka a prekladateľka českého pôvodu. Pochádzala z rodiny pražského profesora a chirurga Jana Jesenského, ktorý jej zabezpečil výborné vzdelanie. Navštevovala gymnázium Minerva, prvé dievčenské gymnázium v Rakúsko-Uhorsku, tu začali jej prvé literárne pokusy.

Proti vôli svojho otca sa vydala za nemeckého Žida Ernsta Pollaka, s ktorým sa presťahovali do Viedne. Ako prekladateľka pracovala u Sigmunda Freuda a prekladala jeho diela do češtiny. Neskôr ju oslovila poviedka Franza Kafku - Der Heizer (Kurič), ktorú sa ponúkla preložiť a tým začala ich vzájomná korešpondencia.

Milena žila voľný život novinárky, ale často prepadala závislostiam, ktoré ju oberali o pracovnú energiu. Ďalšia životná eteapa prišla s druhým manželom Jaromírom Krejcarom, avantagardnym architektom, s ktorým mala dcéru Janu.

Na začiatku 2. svetovej vojny bola súčasťou protinacistického odboja, prevádzala Židov, antifašistov a komunistov cez hranice do Poľska. V novembri 1939 bola zatknutá a vypočúvaná gestapom. Bola poslaná do koncentračného tábora Ravensbrück „na prevýchovu“, kde aj zomrela.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Pavlínka Pavlíková

Ahoj, volám sa Pavlínka. Som študentkou andragogiky na UK a vo voľnom čase sa venujem športu, videjkám o vareni, pečeni, cestovaniu, oblasti beauty, ale aj histórií.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised