Všetko o pôrodniciachVšetko o Sprievodcovi pôrodnicami

Najlepšie hodnotené pôrodnice v roku 2012

  05.02.2013   4

Ktoré by si opäť vybrali mamičky? Ktoré sú najlepšie podľa expertov?A ktoré bodujú svojimi službami? Projekt Sprievodca pôrodnicami ukončil v januári 2013 svoj druhý ročník.

Vďaka 3165 hodnoteniam mamičiek, názorom 14-tich expertov z oblasti perinatológie a koordinátorom projektu HPI a rodinka.sk, vznikol v roku 2012 rebríček pôrodníc, ktorý hodnotí ich služby, kvalitu zdravotnej starostlivosti i spokojnosť mamičiek.

Najlepšie umiestnené pôrodnice

Celkové poradie 

Expertné hodnotenie

1

FN Trenčín

1

FN Trenčín

2

KNsP Čadca

2

UN BA Antolská

3

UN BA Antolská

3

VNsP Lučenec

4

Sanatórium Koch

4

KNsP Čadca

5

NsP D. Streda

5

FN Trnava

6

UN Martin

6

UN BA Ružinov

7

UN BA Kramáre

7

Poprad

8

NsP Partizánske

8

UN Martin

9

LNsP L. Mikuláš

9

NsP S. N. Ves

10

FN Trnava

10

UN KE Rastislavova

11

Košice Šaca

11

UN BA Kramáre

12

NsP Levice

12

FNsP Žilina

13

UN KE Trieda SNP

13

FnsP Nitra

Hodnotenie služieb

Hodnotenie mamičiek

1

Sanatórium Koch

1

ĽN Stará Ľubovňa

2

FN Trenčín

2

NsP D. Streda

3

NsP Galanta

3

NsP Partizánske

3

NsP D. Streda

4

UVN Ružomberok

5

Košice Šaca

5

Bánovce nad B.

6

LNsP L. Mikuláš

6

Brezno

7

FNsP B. Bystrica

7

Zvolen

8

NsP Rožňava

8

NsP Bardejov

8

KNsP Čadca

9

B. Štiavnica

8

FNsP N. Zámky

10

Svidník

11

B. Štiavnica

11

Sanatórium Koch

11

NsP Partizánske

12

VN Žiar n. Hronom

11

UN BA Antolská

13

KNsP Čadca

*Do našej uzávierky k 31.1.2013 sme nedostali dotazník z pôrodnice v Trstenej, ktorý slúžil na ohodnotenie služieb. V poradí je teda ohodnotená len podľa informácií získaných na web stránke nemocnice. Keďže po uverejnení výsledkov sa pôrodnica ozvala a pán primár nám poslal vyplnený dotazník, tieto údaje sme spracovali. S doplnenými údajmi by pôrodnica v Trstenej získala 20 bodov v službách, čo by ju zaradilo na 4. miesto v hodnotení služieb. Celkovo by získala 62,4 bodu a umiestnila by sa na 9. mieste.

Sprievodca pôrodnicami 

Sprievodca pôrodnicami je internetová aplikácia, v ktorej má každé gynekologicko - pôrodnícke a novorodenecké oddelenie vypracovaný profil na základe nimi poskytnutých údajov. Tento profil majú pôrodnice možnosť pravidelne aktualizovať. Vyplnenie dotazníka bolo pre oddelenia dobrovoľné, k dnešnému dňu odpovedalo 53 pôrodníc, z 54 pôrodníc, ktoré aktuálne na Slovensku fungujú. 

Projekt Sprievodca pôrodnicami prebieha kontinuálne od 10. 2. 2011. Vznikol na základe spolupráce medzi Inštitútom zdravotnej politiky Health Policy Institute a internetovým portálom www.rodinka.sk  s podporou časopisu Mama a ja, a v roku 2012 i rádia Jemné melódie a Nadácie SPP.

Od vzniku v roku 2011 mal portál www.sprievodcaporodnicami.sk viac ako 155 000 unikátnych návštevníkov a viac ako 640 000 videní. Mamičky sa počas existencie projektu vyjadrili k pacientskej spokojnosti viac ako 7500-krát. V tomto ročníku to bolo 3165-krát, čo predstavuje 5,8 percenta všetkých pôrodov v roku 2012.

Ambíciou projektu je mapovať súčasný stav pôrodníc z pohľadu ich služieb, ponuky starostlivosti o rodičky a ich deti a z hľadiska kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Tento projekt, ako jeden z mála, sleduje kvalitu v slovenskom zdravotníctve už dva roky.

Zdroj:

www.rodinka.sk a HPI

 

PORTÁL RODINKA.SK je najväčším internetovým magazínom, ktorý sa venuje deťom, rodine, výchove, zdraviu a rodičovstvu. Jeho redakcia publikuje priemerne 100 redakčných článkov za mesiac. Návštevnosť presahuje 350 tisíc reálnych užívateľov mesačne.

HEALTH POLICY INSTITUTE (HPI) je think tank zaoberajúci sa zdravotnou politikou a ekonómiou zdravotníctva na Slovensku a v krajinách strednej a východnej Európy. HPI je občianskym združením.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
zdravedieta.sk

Aktuálne články

Komentáre k článku
Gluc napísané 10.03.2014 22:40

jalimag ano, su aj ine moznosti, ale len v pripade, ze je absolutne vsetko v poriadku. Ja som neskutocne rada, ze som rodila v nemocnici, aj napriek tomu, ze som zastancom vsetkeho prirodzeneho. Moje tehotenstvo aj porod prebiehali uplne perfektne, ziadne nevolnosti, strie, ci ine tehotenske neprijemnosti. Takisto porod isiel rychlo na prvorodicku, v priebehu 5 hodin od zacatia kontrakcii som bola bez akychkolvek vonkajsich zasahov dostatocne otvorena a pripravena rodit. A predsa - som nakoniec skoncila na operacnom stole. Zvrtlo sa to v priebehu par minut a stali pri nas vsetci anjeli strazni vratane najlepsieho lekara akeho som doteraz stretla. Nebyt toho a jeho okamziteho rozhodnutia na sekciu, asi by sme sa dnes netesili z krasnej dcerky a cely porod mohol dopadnut dost tragicky pre nas obe.

Neviem, kolko mas porodov za sebou a ake mas skusenosti, ale ja by som teda zdravie ani zivot svojho dietata neriskovala a ak budem znova rodit, tak urcite v nemocnici. Pretoze ja mam odtial len tie najlepsie skusenosti, ako s lekarmi tak aj so sestrickami, boli naozaj velmi mili a ustretovi a velmi nam tam vsetkym pomahali.

jalimag napísané 01.01.2014 16:21

Prepacte, ze sa opakujem, ale najlepsia porodnica je predsa ZIADNA porodnica. Pochopi to tu uz raz aspon niekto?? Preco neustale propagujete porody v porodniciach ako JEDINU moznost?? Co tak dat si dole klapky z oci?

Dnesne mlade slovenske mamicky nemaju ani potuchy, ake vlastne maju moznosti. Jedine, co vedia, je ze MUSIA ist do nemocnice, kde s velkou pradvepodobnostou preziju otrasny porod, ktory ich bude traumatizovat este peknych par rokov, pretoze im nikto nepovedal, ze su schopne porodit aj samy alebo za jemnej asistencie porodnej asistentky.

Bolo by mozne, aby ste zacali viac hovorit o moznostiach domaceho porodu, aby sa stale viac rozsirovalo povedomie o nom medzi slovenskymi mamickami? Aby sa zvysil "dopyt" po tejto nezvycajnej moznosti?

Ja to ozaj nechapem - co je Slovensko na Marse, ze o domacich porodoch ani pocut, hoci je len na dohodenie kamenom od Rakuska, kde su domace porody uplnou samozrejmostou?? Ockovanie malych deti detto. Prekrocim hranicu a som asi na inej planete.

To som zvedava, kolko to este bude trvat, kym Slovensko vyjde z tmy... je to smutne.

alena napísané 20.03.2014 12:12

Vôbec s tebou nesúhlasím, rodila som 2x v pôrodnici a na pôrody mám krásne spomienky Razz Razz Razz

jalimag napísané 24.04.2014 23:04

Blahozelam. Ale to si asi jedna z mala mamiciek, co maju taku skusenost. Ja som rodila doma a tomu sa ziaden porod v nemocnici nevyrovna. (Samozrejme hovorim o bezproblemovych tehotenstvach.)

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised