ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Všetko o pôrodniciachPôrodnice pod lupou

Choré bábätká v inkubátoroch strážia háčkované chobotničky

 Stašková   26.04.2018   1

V Dánsku, v krajine kde tento nápad vznikol, odsledovali vplyv  na predčasne narodené deti, a to pravidelnejší srdečný tep, lepšie dýchanie, väčšiu hladinu kyslíka v krvi.

Chobotničky musia spĺňať niekoľko prísnych kritérií. Musia byť uháčkované zo 100 %-nej bavlny, ktorá sa dá dokonale dezinfikovať. Ako náplň sa musí použiť duté vlákno a hračka nesmie obsahovať žiadne plastové, látkové ani iné ako bavlnené súčasti. Každé bábätko, ktoré takúto chobotničku dostane, si ju môže ponechať a zobrať si ju domov.

foto: Dionýz Kiss

 

Hromadné a verejné háčkovanie chobotničiek

pre predčasne narodené a choré bábätká sa diali ešte koncom januára. Počas 5 hodín sa uháčkovalo 123 chobotničiek a spoločne s dobrovoľníkmi z rôznych kútov Slovenska, ktorí háčkovali doma a zaslali svoje diela organizátorom, sa podarilo vyzbierať viac než 150 chobotničiek, ktoré poputovali na 3 košické neonatológie.

Univerzitná nemocnica L. Pasterura dostala uháčkované chobotnice od desiatok dobrovoľníkov z celého Slovenska, ktorí sa zapojili do benefičného háčkovania organizovaného Výmenníkmi z K13 – Košických kultúrnych centier. 

foto: Dionýz Kiss

"Benefícia vyvolala tak veľký záujem verejnosti, aký sme nečakali. Sme veľmi vďační a radi by sme v tejto aktivite pokračovali. Výzvu, aby ľudia chobotničky háčkovali doma a poslali nám ich, nechávame otvorenú aj naďalej. Budeme radi, ak nám ich budú naďalej posielať. My ich následne doručíme na tie správne miesta, kde je ich najviac treba,“ hovorí Silvia Lukačínová, autorka nápadu, inštruktorka háčkovania a lektora tvorivých workshopov.

Predčasne narodeným deťom evokujú háčkované chobotnice pupočnú šnúru a rozptyľujú ich, aby neťahali za hadičky a hrali sa s chápadlami. 

Sme veľmi radi, že sme sa stali súčasťou tohto projektu. Chobotničky u nás na oddeleniach určite pomôžu mnohým detičkám, aby sa cítili bezpečne a boli pokojnejšie. V našej nemocnici sa ročne narodí asi 3000 detí a z toho sa približne 200 narodí predčasne. Preto si ručne vyrobené chobotničky u nás určite nájdu svoje uplatnenie,“ dodáva primárka Neonatologického oddelenia UNLP Košice, MUDr. Iveta Kostelníková. 

zdroj: Ivana Stašková, www.unlp.sk 

Rodili ste v priebehu tohoto, alebo predchádzajúceho roka? Máte jedinečnú možnosť vyjadriť svoj názor  vyplnením dotazníku a prispieť k zlepšeniu podmienok v slovenských pôrodniciach.

Ohodnoťte svoju pôrodnicu.  Ďakujeme!

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
zdravedieta.sk

Aktuálne články

Komentáre k článku
Miša napísané 02.05.2018 20:39

To je krásne!

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised