Rebríček hodnotenia pôrodníc v roku 2012 vyvolal záujem u širokej verejnosti, odborníkov i médií. Z každej strany sme dostávali a stále dostávame veľa kritických i povzbudzujúcich spätných väzieb.
A chceme takto nahlas povedať, že sme všetkým za ne vďační
Sme radi, že Sprievodca pôrodnicami rozprúdil celospoločenskú diskusiu na tému „ako rodíme, ako prichádzajú naše deti na svet“ v rozsahu, v ktorom sa jej doposiaľ nikto nevenoval.
Našim cieľom, víziou ale i záväzkom je neustále zlepšovať podmienky pre pôrody toho najcennejšieho, čoho máme – detí – budúcnosti.
Dlhodobo sa hovorí o poklese alebo stagnácii pôrodnosti, o náraste veku prvorodičiek či rodičiek celkovo, o stúpajúcom trende cisárskych rezov, o nerešpektovaní individuálneho prístupu, o porušovaní ľudských práv, o neetickom konaní, o nedostatku financií v zdravotníctve, o odchode odborníkov do zahraničia.
Možno by bolo jednoduchšie uspokojiť sa s pomenovaním stavu, zostať v rezignácii, presviedčať sa, že to sa nedá zmeniť.
Za autorov Sprievodcu môžeme povedať, že nás „to sa nedá“ neuspokojilo
Snažíme sa pomenovať problémy s jasným cieľom zlepšovať situáciu. Ako inak to však dosiahnuť, než na začiatku hľadať „benchmarky“, kritériá kvality, ktoré nám ukážu smer, akým sa zlepšenie má udiať?
Áno, na každý jednotlivý z nich by sa dala viesť rozsiahla diskusia, polemizovať, rozporovať, zavrhovať, vyzdvihovať. Otázka však je, či by výsledkom opäť nebolo „nedá sa to“.
A na okraji by zostalo to najdôležitejšie – ako naše pôrodníctvo zlepšiť?
Možno všetci cítime, že materstvo už nie je tak nevyhnutnou súčasťou života ženy, ako bývalo. Dostupnosť informácií, vzdelania, slobodná voľba životného smerovania so sebou možno nesie aj pokles jeho „popularity“.
Otázka znie, či „sa to nedá“ zmeniť?
V pôrodnici sa nerodí len dieťa, rodí sa matka, rodí sa nová rodina, rodí sa aj naša budúcnosť.
Všetci vieme, že je čo zlepšovať
Poďme spolu hovoriť o tom – ako sa to dá.