O tom, ako sa ženám rodí počas pandémie sa Vás pýtame už rok, a to prostredníctvom nášho dotazníka Sprievodca pôrodnicami , v ktorom môžete nielen oznámkovať pôrodnicu, ale pridať aj vašu jedinečnú skúsenosť s pôrodom v slovenských pôrodniciach.
Ako pôrody ovplyvnil koronavírus? Podľa vašich odpovedí lepšie chápeme, ako veľmi konkrétne sa pandémia dotkla mamičiek v pôrodniciach. Zároveň časté býva aj konštatovanie, že nie za všetko môže iba a len pandémia.
Pridávame ďalší zo série príbehov – z pôrodnice Bratislava Kramáre.
Unsplash Moja skúsenosť s pôrodnicou Kramáre počas pandémie Predpôrodnú prípravu som absolvovala mimo pôrodnice.
Čo sa týka pôrodu:
nemala som k dispozícii samostatnú pôrodnú miestnosť od prijatia do pôrodnice po narodenie dieťaťa. nemohla som sa počas pôrodu slobodne pohybovať. nemohla som si zvoliť polohu pri pôrode, nemohla som využiť úľavové prostriedky. Čo sa týka pandemických opatrení:
Rúško počas pôrodu nebolo povinné. Prítomnosť sprevádzajúcej osoby mi umožnili – ale až po presunutí na pôrodnú sálu.
Manžel musel mať rúško a návlek na celom tele. Všetky predpôrodné vyšetrenia, chodenie na WC po klystíre (bolo na konci dlhej chodby), odpovedanie na všetky otázky, to som musela absolvovať sama.
Čo mi počas pôrodu chýbalo Intímne prostredie, pohoda. Mala som pocit, že šup-šup, ideme na to, dnes toho ešte bude veľa! Prišla som do nemocnice od 7 ráno.
Ocenila by som prívetivejší vzhľad pôrodnej sály, niekoho, kto by ma celým pôrodom v kľude previedol a bol tam stále pre mňa a mal na mňa čas. V mojom prípade sa vždy iba na mňa prišli pozrieť a odišli.
Ako podľa mňa pandémia ovplyvnila môj pôrod? Myslím, že okrem návštev vôbec. Bohužiaľ, takto to tam že vraj fungovalo aj pred pandémiou.
Personál bol síce príjemný a milý, no robili si po svojom. Urýchlili mi pôrod, a tým spôsobili zdravotné komplikácie mne, aj dieťaťu.
Otázka dojčenia je v tejto nemocnici podľa mňa katastrofa. Sestry radia hlúposti, no sú pri tom aspoň milé. Všetkým dávajú tie isté rady: klobúčik a „hmm, máte také prsia, no treba určite prikrmovať.“
Po prepustení matka rozhodne nevie, ako sa má dieťa správne prisať, ani dojčiť. Buď to vzdá, nejako to po istej dobe zvládne alebo musí volať laktačnú poradkyňu.
Proste na nás personál nemal čas. Prvorodička potrebuje ukázať, vysvetliť, pomôcť a personál lieta a nestíha. A fakt sa snažia, teda hlavne novorodenecké oddelenie. Ale je ich tam málo a nemajú to dobre vymyslené s prepojením oddelení.
Napriek tomu by som tam išla rodiť znova, lebo stále verím, že v prípade akéhokoľvek problému je tam skúsený a kvalitný team odborníkov.
»»»»» Prečítajte si aj: Ako sa rodí cez pandémiu Bratislava Ružinov .
Loading...