Minulý víkend (27. – 29.5.2012) sa členky OZ Slovenské duly, spolu so ženami z ďalších 15 krajín, zúčastnili medzinárodného stretnutia – mítingu európskej organizácie ENCA (European Network of Childbirth Associations).
Prítomné boli ženy z rôznych organizácií venujúcich sa v jednotlivých krajinách materstvu, pôrodu a starostlivosti o ženu, dieťa a rodinu a ktoré sú zároveň členmi ENCA: Rakúsko, Nemecko, Francúzsko, Bosna Hercegovina, Grécko, Maďarsko, Slovensko, Luxembursko, Holandsko, Poľsko, Španielsko, Švajčiarsko, Česká republika, Bulharsko, Rumunsko, Veľká Británie.
Toto stretnutie bolo prínosné najmä tým, že sme spoznali situáciu v pôrodníctve aj v iných európskych krajinách. Okrem toho sme samozrejme hľadali spoločne riešenia rôznych problémov a situácií. V neposlednej rade nás toto stretnutie nabilo energiou, povzbudilo k ďalšej práci, zmotivovalo.
Čo je nové a čo horúce v pôrodníctve v Európe?
Čo sa týka situácie v pôrodníctve v rôznych krajinách, je jasné, že sme ešte stále „pozadu“ oproti krajinám, ktoré neskúsili obmedzujúci režim.
Postkomunistické krajiny sú na tom najhoršie v možnosti voľby, ešte stále sa tu držia metódy práce, od ktorých sa v „západnom“ svete už dávno upustilo.
Viditeľné to je najmä pri spôsobe vedenia pôrodu, počte epiziotómií, rešpektu k individuálnym požiadavkám rodičky. Taktiež je v našich krajinách nepochopiteľne obmedzovaná možnosť iného pôrodu ako v pôrodnici s následným pobytom na oddelení.
Naproti tomu v iných štátoch EU majú ženy možnosť rodiť doma, v pôrodných domoch, alebo i ambulantne. Rozdiel je tiež v postavení pôrodných asistentiek. Kým v západných štátoch je pôrodná asistentka pri pôrode „povinnosťou“ a lekár je tam len v prípade núdze či ohrozenia života, u nás je to stále naopak. V postkomunistických krajinách si pôrodné asistentky len ťažko dobíjajú svoje miesto a musia presviedčať o svojich kompetenciách.
Podpora matiek v jednotlivých štátoch je taktiež rozdielna a tiež sa dá porovnávať stav v západnej a východnej časti Európy. Kým na západe sú matky klientkami, na východe sú to ešte stále pacientky. A tak vyzerá i starostlivosť o ne…
Spoločný s inými krajinami EU máme nárast percenta cisárskych rezov, ktorý je prekvapivo u nás, v porovnaní s inými krajinami EU, ešte relatívne nízky. Inšpiráciou pre nás môže byť Španielsko, Poľsko a Česká republika, kde boli organizácie združujúce ženské aktivistky prizvané na vytváranie národných programov podpory zdravia a prirodzeného pôrodu.
Musim povedat ze neviem ako to je na Slovensku kedze moje dve deti sa narodili v Anglicku. Definitivne som nemala pocit pacientky. Sestra akurat ide rodit na Slovensku tak budem trosku vidiet ako to funguje aj tu, aj ked iba z druhej ruky