Bory, Brno alebo čo vedia ponúknuť bratislavské pôrodnice?

Kristína Turnerová Kováčiková 0

Keď predstavovali novú knihu o pôrodníctve profesora Záhumenského, zachytila som, ako sám autor presviedča tehotnú moderátorku tlačovky, nech príde rodiť ku nim, aké to tam v Ružinove majú úžasné.

Lenže všetci sme si predtým vypočuli príspevky toho najlepšieho, čo máme na Slovensku (Trenčín, Ružinov), aby sme vzápätí pochopili, že u našich českých susedov sú dávno mentálne niekde inde, ako len pri štatistikách cisárskych rezov alebo epiziotómií.

Veronika Cifrová Ostrihoňová o pár týždňov na to napísala na sociálne siete pekný post o tom, ako dobre sa jej rodilo v Brne. Slovenskí pôrodníci ju nezlomili.

Shutterstock

Možnosti pôrodníc v Bratislave

Ešte pár mesiacov dozadu žiadna (Univerzitná) bratislavská pôrodnica negarantovala slobodný výber pôrodnice a rodičky si medzi sebou posúvali. Trvali síce na tom, aby ste sa u nich hlásili do poradní minimálne 4 týždne pred termínom pôrodu, že je to „povinné,“  nakoniec vás mohli poslať rodiť inam, lebo nebolo miesto.

Aj mňa lákali múdre hlavy, nech rozmýšľam o Brne (Bory ešte nefungovali), lebo vraj čo chcem rodiť na chodbe v Ružinove, keď sám primár priznal, ako sa jeho pôrodné asistentky bijú o to, ktorú rodičku môžu skôr umiestniť do pôrodného boxu?

Nemajú ani nadštandard na šestonedelí v zmysle, že žena môže byť sama na izbe s bábätkom, nieto možnosť ubytovať spolu s ňou na izbe otca dieťaťa. Napriek priestorovým obmedzeniam dokážu v tejto pôrodnici poskytovať jednu z najlepších starostlivostí o rodičky, aké na Slovensku máme.

Keďže môj pôrodník mal byť v čase môjho pôrodu na materskej dovolenke, nechávala som si túto možnosť v zálohe a rozhliadala som sa aj inde.

Shutterstock

Čo všetko obnáša rodiť v zahraničí

Filozofia Centra pôrodnej asistencie v Brne sa mi veľmi páči a som presvedčená, že tak by malo vyzerať moderné pôrodníctvo v 21. storočí, ale pre mňa nakoniec prvou možnosťou nebolo.

Pri výbere pôrodnice, ak zo zdravotných dôvodov nemusíte hľadať nemocnicu s perinatologickým centrom, vždy zvažujete viac faktorov, nielen vzdialenosť od domova, vrátane rodinnej situácie.

Inak sa rozhodujete, keď rodíte vaše prvé dieťa, inak, keď máte doma dve školopovinné. A tiež sa na to pozeráte inak, keď už máte skúsenosť s pôrodom v zahraničí a viete, čo všetko to obnáša.

Čaká vás extra vybavovanie dokladov. Niekedy novorodenci v čase návratu domov nemajú vydaný ani český rodný list, nieto slovenský, o ktorý musia požiadať osobitnú matriku. Dieťa tak v podstate pašujete na Slovensko, hoci máme Schengen aspoň do chvíle, keď nezatvoria hranice kvôli pandémii alebo nelegálnej migrácii. Skrátka nemáte žiadny cestovný doklad pre dieťa, ktorý je treba mať, hoci cestujeme „len“ v EÚ.

Takisto je tu otázka preplatenia nákladov za pôrod. Za pôrod v zahraničí musíte na mieste zaplatiť. Poisťovňa vám poskytne kompenzáciu až neskôr a nepokryje všetko – preplatí vám sumu, ktorú by na vás minula, keby ste rodili na Slovensku. Keď sa čokoľvek skomplikuje, musíte mať dosť peňazí na to, aby ste si predĺžený pobyt mohli dovoliť.

Zdržujú sa aj rôzne peňažné príspevky pre rodičov, napríklad príspevok pri narodení dieťaťa nie je vyplatený automaticky bez obehania úradov.

A celkom na záver, vysnívaný pôrod v Brne sa nemusí vždy podariť. Môže sa pokojne stať, že budú všetky pôrodné izby obsadené a zatvoria príjem na pôrodný sál. Ženy nemajú stopercentnú istotu, že im vyjde ich prvá voľba miesta pôrodu a musia mať 2 varianty, potvrdila docentka Kameníková z Brna.

Ja som sa nakoniec rozhodla pre trenčiansku pôrodnicu, ktorá patrí k najlepším na Slovensku. Na prvom mieste bola aj v poslednom ročníku projektu Sprievodca pôrodnicami pred pandémiou. Získala ho v rámci expertného hodnotenia HPI, v ktorom sa vyhodnocujú medicínske indikátory kvality.

Pre túto pôrodnicu som sa rozhodla okrem iného preto, lebo ako jediná umožňovala mať sprevádzajúcu osobu pri pôrode aj počas najťažšej fázy pandémie, kým ostatné pôrodnice na Slovensku otca pri pôrode zakazovali.

Trenčín sa mi zdal konzistentný, nešiel do porušovania práv rodičiek na rozdiel od mnohých slovenských pôrodníc, ktoré tému pandémie často zneužívali a vracali slovenské pôrodníctvo do čias ťažkého socializmu.

Je fakt, že podľa hodnotení mamičiek, pre ktorých medicínske parametre nie sú vždy na prvom mieste, môžu vyhrávať v rebríčkoch skôr pôrodnice, kde to majú „pekné“ a za komfort a dokonalú starostlivosť, ktorú im sľubujú, neváhajú zaplatiť tisícky eur. Aj s vedomím rizika, že keď sa niečo stane dieťatku, bude prevezené do inej nemocnice.

Mám na mysli bratislavskú pôrodnicu Koch, ktorá veľmi často obsadzovala hitparádu obľúbených pôrodníc a z nejakého dôvodu si môže na svojej webstránke dovoliť upozorniť rodičky, že váš pôrodný plán musí dopredu schváliť prednosta a traja primári, inak ho nebudú akceptovať.

Alebo že sprievodnú osobu môžete mať so sebou počas pôrodu, ale zároveň „očakávajú, že vaša blízka osoba bude rešpektovať naše zvyklosti počas pôrodu a nebude aktívne zasahovať do pôrodného deja. V prípade, že bude rušiť priebeh pôrodu, resp. správať sa neprístojne, vyhradzujeme si právo túto osobu vykázať z pôrodnej sály.“

Shutterstock

Preto som osobne najviac zvedavá, ako sa bude po rozbehnutí pôrodnice v Boroch dariť tejto pôrodnici – a či sa rodičky nepresunú za luxusom radšej tam, kde im nikto nehrozí vykázaním blízkej osoby zo sály a kde budú môcť byť spoločne s bábätkom ubytovaní na jednej izbe aj na šestonedelí.

Kým prednedávnom boli médiá plné správ o presunoch rodičiek a nedostatku kapacít, teraz sa pre zmenu tipuje, ktorá z bratislavských pôrodníc môže zaniknúť, ak nebude mať dostatočný počet pôrodov za rok. Do Borov sa tiež presúvajú viacerí odborníci z Ružinova. Budú ešte poskytovať top odbornú starostlivosť? Predbehnú Bory v medicínskych parametroch všetky doterajšie najlepšie slovenské pôrodnice, vrátane Trenčína?

Otázkou tiež zostáva, či budú Bory lepšou alternatívou ako Brno, ktoré stojí mnohým Slovenkám za to a neodradia ich ani všetky byrokratické prekážky, ktoré nasledujú po úspešnom pôrode.

Uvidíme najbližšie roky.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Kristína Turnerová Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.

články autora...

Pridaj komentár