3. týždeň tehotenstva

redakcia 0
isifa

3 týždeň tehotenstva

Tehotenstvo trvá približne 266 dní, čiže cca. 280 dní od prvého dňa poslednej menštruácie. Čo je presne 40 týždňov a desať lunárnych mesiacov a zhruba 9 kalendárnych mesiacov.

Tehotnosť počítame od začiatku menštruačného cyklu, v ktorom prišlo k oplodneniu vajíčka, teda už od začiatku „života vajíčka“, ktoré zhruba dva týždne dozrieva vo folikule na vaječníku.

3. týždeň tehotenstva video

3. týždeň tehotenstva: 1. – 7. deň od počatia

Počatie nastáva splynutím vajíčka a spermie. Oplodnené vajíčko sa nazýva zygota. Zygota strávi približne tri dni vo vajíčkovode, kde prijíma výživu z tekutiny, v ktorej pláva.

Jediná bunka zygoty sa začína postupne deliť na dve bunky, tie ďalej na štyri, osem… Procesom tzv. bunkového ryhovania – delenia sa zygóta rozštiepi na stovky buniek, z ktorých časť sa neskôr stane dieťaťom, časť poslúži ako základ pre vývin placenty a plodových obalov. 

Zhruba na tretí deň vstupuje zygota do maternice, kde bude plávať asi tri dni. Má tvar maličkej dutej guľôčky, ktorá je veľká asi ako špendlíková hlavička. Na piaty alebo šiesty deň sa zygota usídli do výstelky maternice a začína sa uhniezďovanie.

Mohlo by vás zaujímať: Možné, pravdepodobné a jednoznačné príznaky tehotenstva

Niektoré ženy majú veľmi slabé krvácanie okolo 11 – 12 dňa po oplodnení (drobné červené škvrny alebo ružovo – hnedastý výtok), ktoré trvá deň – dva, môže súvisieť s uhniezďovaním oplodneného vajíčka.

Ak došlo k úspešnému oplodneniu, už onedlho vás prekvapí jeden z prvých príznakov tehotenstva: vynechanie menštruácie.

@ Ďalšie týždne tehotenstva si nájdete na TEHOTENSKY KALENDAR »»»

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 3,50 z 5)
Loading...