Keď vám prepne na tehotenský mozog

Rachel Pavlik 0

Ak príde reč na tehotenské príbehy, ten môj bol naozaj jednoduchý: žiadne ranné nevoľnosti, tehotenská cukrovka, príšerná únava, krvácanie či hemoroidy.

Čítala som o všetkých možných tehotenských komplikáciách, počúvala každý hororový príbeh z pôrodnice od kamošiek a známych, ale zdá sa, že som mala šťastie. Mňa nič z toho netrápilo.

Cítila som sa naozaj vďačná a spokojná sama so sebou. Nechápala som, načo ten rozruch.

Ale pamätám si, ako som raz čítala nejaký nezmysel o tom, ako dokážu obrovské výkyvy hormónov počas tehotenstva spôsobiť poruchu kognitívnej pamäte. Niektorí ľudia si myslia, že „tehotenský mozog“ je len mýtus, ale nie je to tak.

Pexels

Moja pamäť skončila na smetisku

Dobre, ani predtým nebola moja hlava extra prvotriedna, lenže zrazu som si nevedela spomenúť na niektoré konkrétne slová. Nepamätala som si, prečo som išla do izby alebo kde som nechala kabelku a niekedy som ju našla na dosť zvláštnych miestach, napríklad v špajzi.

Nebola som schopná nič robiť

Počas tehotenstva som pracovala, teda chcela som dokázať, že to zvládnem. Výsledok: snažila som sa v robote príliš nechrápať a nezdriemnuť si viac ako tri-štyrikrát denne.

Počas prvého trimestra som sa stratila cestou do kancelárie, čo bolo celkom pochopiteľné, vzhľadom na to, že som tam robila iba šesť rokov.

Hneď som sa obliekala ako tehotná

Tehotenský test ešte ani obschnúť nestihol a ja už som si kúpila tehotenské šaty. Nielen kúpila, ale rovno som ich začala nosiť. V 6. týždni. Lebo som bola taká šťastná, že môžem nosiť tehotenské oblečenie.

Kto robí takéto veci? No vidíte. Len ja.

Do konca druhého trimestra som sa už do toho sladkého a drahého modelkovského tehotenského oblečenia nevedela narvať, tak som si kúpila ďalšie. Keď som bola tehotná druhýkrát, pre istotu som to všetko chcela spáliť.

A aby som nezabudla, keď sme pri tejto téme: tiež som si kúpila krásnu bielu nočnú košeľu a biely župan do pôrodnice. Pretože nič nie je krajšie ako biela hodvábna nočná košeľa plná krvi.

Pexels

 

Zabudla som, že neporodím bohatého dediča s modrou krvou

Počas tehotenstva som pravidelne prepadávala štandardným impulzívnym nákupným atakom budúcich mamičiek. To by bolo ako tak ok.

Lenže išla som ešte o level ďalej a zrazu som mala vo výbavičke pre bábo samé slávnostné, krásne novorodenecké outfity, ako keby nás mali po pôrode pozývať každý deň na svadbu.

Zrejme som sa pripravovala na narodenie budúceho vojvodu z Cambridge a v jednom momente mi došlo, že som kúpila len  také oblečenie, ktoré treba žehliť. Hanbím sa priznať, kedy som si to uvedomila, ale musela som ešte narýchlo nakúpiť normálne oblečenie.

Zoznámila som sa s krízou identity

Čítala som, že emocionálne otrasy počas tehotenstva spôsobujú, že niektoré ženy sa stanú chvíľkovo nerozumné, tvrdohlavé a netrpezlivé. Na mňa však malo tehotenstvo úplne opačný účinok. Ako mi rástlo bruško, bola som mäkšia, neistejšia, poslušnejšia a vystrašila som tým všetkých, ktorí ma poznajú.

Najmä pre môjho manžela, ktorý je na moju ťažkú povahu zvyknutý, to bolo mätúce. Sledoval, ako plačem kvôli najmenším hovadinám a nevedel vtedy, čo si so mnou takou plačlivou a nerozhodnou počať. Tak ma len objal a opýtal sa: „Kto si?“

Pexels

Urobila som zopár blbých „wellness“ rozhodnutí

Moje tehotenstvo „bez mozgu“ dosiahlo svoj vrchol, keď som si jeden celý deň rezervovala v novom spa centre. Masáže, kozmetika, wellness, čo by na tom mohlo byť zlé?

Tak som celá vytešená sedela u kaderníčky a súhlasne kývla hlavou na každú jej otázku, medzi iným ma nahovorila, nech si ostrihám vlasy, lebo vraj mi tak bude ľahšie, keď sa mi narodí bábätko. Veľmi zlé rozhodnutie! 80-te roky na hlave nikdy viac.

Neviem prečo som sa rozhodla, že pôjdem na bikini depiláciu. Vedeli ste, že kvôli zvýšenému prietoku krvi v genitáliách počas tehotenstva je depilácia týchto miest o 10 tisíc percent bolestivejšia? Ja nie.

Nadávala som ako pohan a pýtala som si od depilujúcej dievčiny epidurálku. Najlepšie na tom bolo, že kvôli veľkému bruchu som ani nemohla vidieť konečný výsledok celej tortúry, či vôbec stála za to.

O pár týždňov na to som bez problémov porodila môjho krásneho chlapčeka a dni s tehotenským mozgom skončili, hoci sa mi nepodarilo celkom úspešne vrátiť k svojmu staršiemu, múdrejšiemu ja. Akoby tam niečo ešte z toho deformovaného ostalo.

A tak len dúfam, že múdrosť, pokoj a jas opäť raz prídu, vraj mozog je plastický. Tak keby to len tak bolo!

»»»»» Prečítajte si aj: Prestaňte strašiť tehotné ženy!

Zdroj: scarymommy.com

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár