8 týždňov
Milá mamička, vaše dieťatko má o niekoľko dní 2 mesiace.
Ako vaše dieťatko rastie
- V druhom mesiaci už dieťatko vie zdvihnúť hlavu do 45° nad podložku, na ktorej leží a udrží ju niekoľko minút v tejto polohe.
- V polohe na brušku pozorujeme, že sa vzpiera pažami tak, že ramená odtlačí na niekoľko cm od pästí.
- V tomto období dieťatko objavuje ruku druhou rukou. To znamená, že jedna rúčka chytí druhú rúčku, vzájomne sa ohmatávajú, stretávajú. Vyzerá to tak, ako by sa dieťatko s nimi hralo.
- Pravdepodobne dieťatko dobre prospieva, pribralo cca 1 - 2 kg, narástlo o 4 - 10 cm.
Tabuľku s informáciami o správnych rozmeroch Vášho dieťatka, jeho hmotnosti, hlavičky a dĺžky nájdete v rastových grafoch. Prečítajte si viac aj o jeho psychomotorickom vývine.
Čo vníma dvojmesačné bábätko
- Vaše dieťatko dokáže sledovať zrakom blízke osoby, ktoré sú v jeho zornom poli. Tiež sa vie pozerať na hračku, s ktorou pohybujeme vo všetkých smeroch.
- Vaše dieťatko začína hľadať zdroj zvukov očami, pričom sa otáča na všetky strany.
Ako dieťatko komunikuje
- Keď sa na vaše dieťatko usmejete úsmev vám bude opätovať.
- Na základe schopnosti dieťaťa vnímať zvuky začína sa vaše dieťatko so svojim hlasom „hrať“. Hra pozostáva z hlasného prejavu rôznych zvukov, zachytávajúc niektoré hlásky, pričom sa môže meniť melódia, dôraz a hlasnosť zvukov.
- Naďalej platí , že rozprávanie, maznanie sa s dieťatkom je pre jeho vývoj veľmi dôležitý. Spoločný fyzický kontakt je nenahraditeľný.
Čítajte viac: Umenie porozumieť bábätku
Potreba spánku dvojmesačného bábätka
Sú deti, ktorých rodičia sú práve vo veku 8 týždňov prekvapení, že ich bábätko už zakaždým pri dojčení nezaspí, že už je oveľa viacej hore. Ale samozrejme - to, koľko dieťatko potrebuje spať, je veľmi individuálne. Je to približne 14 - 16 hodín denne, z toho 10 – 11 v noci. Kvôli jedlu sa dieťatko zobudí v noci 2 - 6x.
Ak máte pocit, že Vaše bábätko je v potrebách spánku "výnimočné" a nespí tabuľkovo, ani podľa vašich predstáv, prelistujte si viac o tejto téme v rubrike Denný režim a návyky. Nájdete tam nielen svoje otázniky o spánku.
Očkovanie
V tomto čase sa dieťatko ešte neočkuje. Prvá dávka podľa očkovacieho kalendára príde na rad o mesiac.
Ale vy možno rozmýšľate o očkovaní a jeho súvislostiach, hľadáte názory pre či proti. Téma aktuálna, horúca, často diskutovaná, rôzne pohľady, rôzne názory, skúste si urobiť svoj vlastný. Majte na pamäti, že očkovať sa môže len úplne zdravé dieťatko.
A čo vy?
Aj vy by ste chceli byť v takej fyzickej forme ako pred otehotnením? Štatistiky hovoria, že až 40 % žien má problém zhodiť po pôrode nadbytočné kilogramy.
Ako ale na to chudnutie, aby ste si neuškodili? Ako schudnúť po pôrode?
Prečo nemáme chuť na sex? Máte nejaké obavy z obnovy plodnosti a zo skorého opätovného otehotnenie? Máme pre vás niekoľko tipov na zaujímavé čítanie: Aj po pôrode sa budete milovať alebo Som po pôrode. Môžem otehotnieť už po šestonedelí?
Prečítajte si niečo zaujímavé
Umenie porozumieť bábätku
Masírovanie bábätka - návod s videom
Psychomotorický vývin - prvé tri mesiace
Prečo ženy prestávajú predčasne dojčiť?