Prečo nemáme po pôrode chuť na sex?

Ľuba Lapšanská 0

Nie, pôrodom dieťatka sa váš sexuálny život nekončí. I keď mnoho žien pár týždňov po pôrode, akosi nemá chuť na „to“ ani pomyslieť. Ale nebojte sa, raz to príde, i keď možno to bude trochu iné ako pred tým.

Verím, že lepšie…

Prečo nemáme chuť

milovať sa, i napriek tomu, že ešte stále milujeme svojho partnera? 

Dôvodov je viacero,

preto prosím aj mužov, aby sa snažili sa byť ohľaduplní. Pravdepodobne sa im nepáči, že sa z ich sexuálnej dračice, ktorá vymýšľala nové pozície a hľadala na verejnosti tajné miestečko stala „obyčajná mama“ a žena, ktorú večer „bolieva hlava“.

Vydržte,  prejde to …

Psychická únava 

– velikánska zodpovednosť za dieťatko, za jeho zdravie, tlak zo všetkých strán (toto sa robí tak a toto robíš tiež zle…), múdre rady od všetkých susediek (musí sa vykričať aby malo silné pľúca), pravidelné kontroly u pediatra (zásadne vtedy, ak si nechtíkmi doškriabe celú tváričku), nespracované zážitky z pôrodu (fakt mi povedal, že nemám žiadne kontrakcie?!!)

Nie je čo dodať. Je to neuveriteľne ťažké obdobie…

Fyzické vyčerpanie 

– 10 x denne mamička dojčí, prebaľuje, utiera ogrcané plece, kontroluje pupočný kýpeť a hlavne – NESPÍ. Ak popritom od nej ešte chcete aby upratovala, varila, prala a žehlila (či dokončila to daňové priznanie), je na najbližšej ceste do mestečka depresia a veľmi blizúčko k totálnemu vyčerpaniu a zrúteniu.

Hormonálne zmeny 

– ak vaša žena dojčí, je to skvelé. Je to skvelé pre dieťatko – vášho potomka. Až také skvelé sa to možno nebude zdať vám, ak zistíte, že hormón prolaktín, ktorý je pri dojčení dôležitý, oslabuje libido vašej partnerky. Hypofýzu jej však neodstránite, dojčenie je dôležité a sexuálny apetít sa predsa len raz vráti… nielen on totiž zapríčinil túto situáciu. Aj hladina estrogénov poklesla, a to spôsobuje, okrem iného, že pohlavné orgány ženy už nie sú tak vzrušivé ako pred pôrodom. Sliznica v pošve je tenšia, môže sa objaviť i suchosť a s tým spojená bolestivosť.

Fyziologické zmeny 

– niektoré pevne súvisia s psychikou. Najčastejšie je to prírastok na váhe. Počas tehotenstva si žena ešte dokáže povedať, že to vydrží pre dieťatko. Iné sa dokážu presvedčiť, že „to prejde“. Ale po pôrode sa mnoho z nich nevie s kilami navyše vyrovnať. Majú pocit že sú „rozkysnuté“, tučné, škaredé atd. Ako si potom s rozkošou vychutnávať sex? Ako, keď sa jej nepáči vlastné telo? Urobte niečo pre to, aby sa cítila atraktívna, sebavedomá a sexy. Poznáte ju, viete najlepšie čo zaberá… 

Vážnejšie fyziologické premeny

Okrem toho sú tu ale i vážnejšie fyziologické premeny. Ženy sa často pýtajú samé seba a často sa boja pozrieť: „Ako to tam dole teraz vyzerá?“. Zmena to je, ale nemusíte sa báť, že pošva ostane príliš široká, a že vaša žena bude potrebovať minimálne nejakého pornoherca na uspokojenie svojich potrieb. Len vo výnimočných prípadoch nie je tkanivo dostatočne elastické – a aj s tým si už vie estetická chirurgia poradiť. 

Narušené pôrodné cesty

Ak mala vaša žena narušenú celistvosť pôrodných ciest – či už nástrihom (najčastejšie) alebo natrhnutím či iným poranením, budete musieť pravdepodobne na sex čakať dlhšie. Tu chcem apelovať na oteckov – i vy môžete bojovať proti tomu, aby vaše ženy počas pôrodu nastrihávali. Máte na to minimálne tento jeden dôvod. 

Zmena role

 – z vašej partnerky a milenky sa stala matka. Áno, veľa žien akoby zameria všetku pozornosť po pôrode na bábätko. Avšak – i za to môžu hormóny. Keby vaša mama, keď vás porodila, nebola mala túto „ochraniteľskú potrebu“, tiež by sa vám to nepáčilo, že? 

Strach z otehotnenia 

– či sa vám to páči alebo nie, mnoho párov prežíva najväčší strach z toho, že žena znovu otehotnie. Dnes už je prekonaná fáma o nemožnosti mať ďalšie dieťa, kým žena dojčí. A veru – mnohokrát sa mamičky boja ďalšieho tehotenstva (tesne po predošlom) viac ako keď mali 17 rokov a študovali ešte na strednej škole.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (31 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...
Author image

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Mama troch synov. A aj keď mamy by nemali zomierať, Ľuba odišla. Jej články nás budú inšpirovať a sprevádzať našimi tehotenstvami a pôrodmi. Budú nás ďalej povzbudzovať a dodávať nám odvahu.

články autora...

Pridaj komentár