Som po pôrode. Môžem otehotnieť už po šestonedelí?

Mária Kohutiarová 18

Táto otázka, vyslovená nahlas alebo len pre seba samu, trápi množstvo žien po návrate z pôrodnice.

Prvé týždne je záber pre mamu neskutočný. Bábätko si pýta svoje, možno má ešte nejakých starších súrodencov… Kým sa telo pozbiera po pôrode, kým sa bojuje o každú kvapku mlieka a tandem mama – dieťatko začne klapať ako hodinky, trvá dlho.

Strach z ďalšieho tehotenstva

Lenže, nie je tu len novopečený člen rodiny, ale aj jeho otec a manžel. Nechať ho „bejt“ nie je práve najsprávnejšie riešenie pre zdravý vzťah. Otázka ale znie – ako na to?

Drvivá väčšina žien sa obáva, že by okamžite pri styku otehotnela a tým by sa rozkrútil nový kolotoč,  s ktorým možno aj počítajú, ale isto nie tak skoro. Nadôvažok, väčšina má skúsenosť so sebou alebo od kamarátok, že babičkovské rady o dojčení a nulovej možnosti otehotnieť nefungujú – aspoň tak to vyzerá. A tak sa do psychiky ženy dostáva strach, čo vedie k mnohým skratovým riešeniam.

Ako teda vedieť, kedy sa vráti žene po pôrode normálny cyklus a dokedy má istotu, že jej ovulácia je ešte za horami – dolami?

Som ešte neplodná?

Prvá zásadná otázka znie, akým spôsobom žena kŕmi dieťatko – od toho totiž závisí rýchlosť návratu normálneho cyklu. Nie je totiž jedno ani to, ako je dieťatko dojčené! V praxi poznáme tri spôsoby, ako zahnať bábätku hlad:

1. Kŕmenie z fľaše. Jeho prevádzkovanie je jednoznačné: mamina používa umelé formuly. Tento spôsob stravovania bábätka znamená pre ženu veľmi skorý návrat plodnosti po pôrode, nakoľko sa nemôže spoľahnúť vôbec na prepojenie ekologického dojčenia a popôrodnej amenorhey.

2. Kultúrne dojčenie. To je dojčenie, ktoré sa, či už z obáv, „či má dieťatko dosť“ alebo pod vplyvom „dobrých rád“ rodiny či okolia, spolieha aj na „poistky“ v podobe dokrmovania v prvých šiestich mesiacoch po pôrode, používa presné hodinkové rozostupy medzi jednotlivými dojčeniami (ešte dosť často ponúkané aj v našich pôrodniciach), používanie cumlíka alebo vylúčenie dojčenia v noci.

Ak žena používa takýto spôsob dojčenia, nemôže sa vôbec spoliehať na to, že jej tento spôsob starostlivosti o dieťatko zaistí predĺženú neplodnosť. Už vôbec nemôže počítať s tým, že bude môcť spoľahlivo použiť prístupy hodnotenia návratu plodnosti, ktoré sú zrejme pri ekologickom dojčení. Tento spôsob dojčenia zároveň vysvetľuje aj fakt, prečo podľa mnohých žien dojčenie ako poistka voči otehotneniu nefunguje.

3. Ekologické dojčenie. Toto dojčenie začína pri základnom nastavení: stála blízkosť matky a dieťaťa. Nie je to len preto, aby sa dieťa mohlo napiť, kedy chce a potrebuje, a je jedno, či je to kvôli hladu alebo z emocionálnych potrieb. Tento neustále otvorený „mliečny bar“ jeho mame pomáha vytvoriť možnosť predĺženého obdobia neplodnosti po pôrode, a to pri zachovaní pravidiel ekologického dojčenia

Zásady ekologického dojčenia:

1. Prvých 6 mesiacov neprikrmovať

2. Nepoužívať cumlík

3. Nepoužívať fľašku

4. Nechať piť dieťa, kedy chce a koľko chce

5. Vyhýbať sa pravidelným intervalom dojčenia

6. Pravidelný oddych dojčiacej matky aj cez deň

6. Vyhýbať sa čomukoľvek, čo by oddelilo dieťa a matku na viac ako hodinu

Pri takomto spôsobe dojčenia, ktoré je inak najstaršou formou prirodzeného plánovania rodičovstva na svete, sa môžete spoľahnúť na to, že neotehotniete. Priemerný čas návratu plodnosti pri takejto starostlivosti o dieťatko je 14,5 mesiaca od pôrodu.

Samozrejme, predpokladom okrem dodržiavania pravidiel ekologického dojčenia je aj to, že matka nebude užívať hormonálne prípravky – vďaka nim totiž matka môže stratiť laktáciu alebo spôsobiť predčasný abort.

Ako poznám, že sa vracia moja plodnosť?

Zmätočné občasné príznaky plodnosti, niekedy aj občasné špinenie dojčiacich žien, často nesúvisia so samotným návratom plodnosti ako takej, ale sú skôr často prejavom náročného stresového obdobia dojčiacej mamy. Pri párdňovej kontrole s použitím pravidiel PPR, (teda bazálna teplota, hlien a krčok maternice) je možné potvrdiť alebo vylúčiť návrat plodnosti.

V zásade však platí, že 80-85% žien, ktoré dojčia ekologickým spôsobom, sa prvá menštruácia dostaví skôr, ako prvá ovulácia po pôrode. Ich prvý cyklus je teda tým pádom anovulačný, označovaný tiež ako „varovný.“ Zvyšok žien má ovuláciu pred prvou menštruáciou ako v normálnych cykloch – čo sa však dá zistiť kontrolou podľa pravidiel z predchádzajúceho odseku.

Pravdepodobnosť otehotnenia počas ekologického dojčenia

  • v prvých 12-tich týždňoch je prakticky nulová možnosť otehotnenia
  • počas ďalších troch mesiacov je percento otehotnenia ekologicky dojčiacich žien len 1%. Pokiaľ by žena zachytila hlienový alebo krčkový príznak, je to symbol nástupu druhej, plodnej fázy cyklu.
  • pri prechode detí na inú stravu okolo 6. mesiaca je percento otehotnenia okolo 5-6% pred prvou menštruáciou.
  • ďalšie mesiace už síce dojčenie nie je jedinou stravou dieťaťa, avšak aj toto sanie poskytuje spravidla ďalších 6 mesiacov „voľna“ od plodnosti.

Kontrola plodnosti je najlepšia prevencia

Mať istotu, že je žena ešte neplodná, je najlepšie „zabetónovať“ kontrolou príznakov plodnosti. Teda, žena, hoci aj ekologicky dojčí, by mala začať sledovať minimálne hlien krčka maternice hneď, ako sa objaví:

  • hlien krčka maternice alebo sa zmení samotný krčok
  • špinenie alebo krvácanie, aj keď len slabo
  • akýkoľvek pokles dojčenia (počas choroby matky alebo dieťaťa…)
  • pri prechode dieťaťa na inú stravu, zvlášť, ak sa pri predchádzajúcich dojčených deťoch skoro vrátila plodnosť

Pre tie mamy, ktoré si kontrolujú bazálnu teplotu, je dobré vedieť, že krivka teploty dojčiacej matky po pôrode býva rozkolísaná a skôr nízka. Netreba sa pre tieto zmätené výsledky znepokojovať  a kým nenastane jedna zo štyroch hore spomenutých situácií, je možné teplomer spokojne odložiť.

Dokedy sa dá oddialiť ďalšie tehotenstvo?

Bežné prirodzené rozostupy medzi deťmi pri používaní ekologického dojčenia sú cca 18-30 mesiacov.

Pokiaľ sú rodičia rozhodnutí oddialiť ďalšie tehotenstvo, platí pri zistení hlienu u ženy, zvlášť ťažného, pravidlo zdržania sa pohlavného styku. Pravdou je, že nástup hlienu je možné pozorovať aj vo viacerých, po sebe nasledujúcich anovulačných cykloch.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (17 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

články autora...

Komentáre k článku

  1. my sme sa bali hlavne dalsieho prirychleho otehotnenia, ale dali sme sa na kondomy zo supelrove.sk nakolko som sa bala splasenia hormonov cez HAK a bolo to uplne perfektne dokonca aj dnes 3 roky od porodu TO robime len s nimi

  2. ja som bud vynimka alebo je clank absolutny blud. dojcim evzdy a vsade – cize ekologicke dojcenie- prvy menzes som dostala prvy den ako mi skoncilo sestonedelie o tri tyzdne dalsi. a dalsi som uz nestihla lebo som zazracne pri tomto ekologickom dojceni otehotnela. aby to nevyznelo ze som tak blba ze sme sa spoliehali na „dojcenie“ tak sme az na dva krat ked si dal manzel „pozor“ pouzivali vzdy ochranu Frown

  3. Dalsi skvely clanok z Mariinej dielne! Este by som doplnila, ze spolocne spanie s matkou pomaha, aby nenastali zbytocne dlhe prestavky v kojeni pocas noci (vyse 6 hodin), pretoze tak sa dietatko hocikedy moze nadojcit a matka moze pritom kludne spat a rano sa prebudit cerstva. Mam skusenost s navratom menstruacie presne 19. mesiac po porode, dalsie pocatie bolo nasledne velmi rychle a takto mame idealny rozostup 2,5 roka – dostatocne, aby si moje telo oddychlo a nadsene sme privitali dalsi prirastok do rodiny.

  4. Moj maly ma 16 mes. a este ho kojim. Sice uz len vzdy pred spanim t.j. pred obedom a vecer. Menstruaciu este nemam. Mam ale kamaratky ktore ju dostali hned po sestonedeli aj ked kojili. Takze fakt to moze byt rozne od zeny k zene. Sama som zvedava kedy menstr. zas dostanem, pretoze by sme chceli este jedno dieta. Neviem ci by sa mi podarilo otehotniet aj tak…ma s tym niektora z vas skusenost??

  5. Tieto zásady ekologického dojčenia sa v praktickom živote nedajú dodržať a to najma bod č. 6 pravidelný oddych cez deň.

     

    Môj syn je taký hladoš, že by sa dojčil 24 hodín denne, ak by som ho nechala na prsníku…to by však ja neprežila…takže o týchto veciach v článku si nerobím žiadne ilúzie…toto tzv. ekologické dojčenie nie je zlučiteľné s praktickým životom a samozrejme s fyzickými potrebami matky ako napr. jedlo a spánok….to je proste „o hubu“

  6. Tak u mna to naozaj platilo, prvu dcerku som dojcila zo zdravotnych dovodov len 5 mesiacov a asi mesiac nato mi nabehol cyklus. Synceka som dojciila takmer do dvoch rokov a 1. menstruaciu som dostala dva tyzdne po odstaveni. Dojcila som ekologicky a u mna to naozaj funguje.

  7. tiez nesuhlasim – osobna skusenost:

    1.dieta: prisate na prsniku dnom i nocou do roku a pol, ziadne cumle, ziadne prikrmovacky, do pol roka len moje mlieko a to doslova na litre.

    Prvy menzes som dostala 5 dni po skonceni sestonedelneho krvacania a potom som uz „ficala“ – hoc riadne nepravidelne

    2. dieta: tiez kojenie do roka a pol, tiez do pol roka len na mojom mlieku, ale snad od troch mesiacov mi prespalo celu noc (takze v noci som sa preto neunvala). A menzes? 5 mesiacov po porode som si od neho oddychla…

    Takze ake pravidla? Podla tejto mojej skusenosti to skor vyzera ako vzbura proti nim…

    A kazdy lekar len zdvihne plecom – kazda zena je ina!

  8. Tak s týmto fakt nesúhlasím! Kojila som tzv. ekologicky a pri prvom som prvú menštruáciu dostala hneď po šestonedeli a pri druhom do troch mesiacov

  9. Ja by som sa na taketo metody antikoncepcie velmi nespoliehala…dcerku som od jej narodenia mala tiez stale pri sebe, kojila som ju casto, cez den, v noci, rano, vecer, pred obedom, poobede…proste stale:-)…kojim ju doteraz(ma 2 roky)na poziadanie…a ona si teda moje mliecko zaziada naozaj kedykolvek aj 15x za den, 3-4x v noci…Ale chcela som povedat len to, ze menstruaciu som dostala asi 5 mesiacov po porode a mam ju normalne kazdy mesiac…takze nie u kazdej zeny plati, ze pri dojceni nemoze otehotniet…:-)

  10. Az teraz vidim ze som kojila ekologicky-ani som o tom nevedela!

    Pravda je ze hned po porode som sa nedokazala vzdat dcerky ani na chvilku,odkedy mi ju priniesli na rooming-in,spala som s nou v naruci aj na nemocnicnej posteli aj doma. Mozno aj vdaka tomu som mala mliecka nadostac a mohla som ju kojit az do jej 3,5 roka,vzdy bez obmedzeni a kedykolvek si zapytala-neriesila som preco chce mliecko. Velmi mi pomohla aj babysatka-nosila som ju v nej velmi casto.

    Drzim palce vsetkym mamickam aby sa im dojcenie darilo,aby prekonali laktacnu krizu aj ostatne tazkosti.

    Stoji to za to!!! zwinker

  11. No ja mám teraz 7 týždňové bábätko, v poradí 4. dieťa. Tieto prirodzené metódy používam už 8 rokov. Najstarší syn má 7. Poznám ich už dokonca od Základnej školy. Som rada, že som našla takúto skvelú stránku, kde sa píše o týchto veciach. Všetky naše deti som dojčila ekologicky, ale len na polovicu. Totiž – používali sme cumlík a veľmi málo som cez deň oddychovala. Ináč všetko ostatné som dodržiavala. Ale vďaka poznaniu svojho tela som vedela rozpoznať hlien, ktorý oznamoval blížiacu sa ovuláciu a posledné roky používam aj metódu zmien na krčku maternice. Menštruáciu som dostala hneď druhý – tretí mesiac po pôrode. A potom s výkyvom pár dní bola menštruácia dá sa povedať pravidelná. Tento štvrtý pôrod bol v decembri, očistky mi skončili 5. februára a ovuláciu som mala pred pár dňami. Teraz mám neplodné obdobie až do menštruácie. Rada by som dojčila plne ekologicky, ale to je dosť náročné, ale ani mi to netreba. Keď už dostanem menštruáciu, tak som istejšia. Všetky deti som výlučne dojčila do 6 mesiacov a potom ešte do roka aj dvoch, ak som neotehotnela. javascript:dosmilie(‚Big Grins‚) Ale vždy som vedela, že či som plodná, alebo nie a všetky deti sme prijali ako Boží dar/ k tomu by som sa vedela vyjadriť v inej téme/. Kto má nejaké otázky na mňa, rada odpoviem. Som moderná, mladá žena a nemám ani 30 rokov. V týchto pár vetách som sa vyjadrila stručne, ale nebolo všetko také ľahké ako sa na prvý pohľad zdá. /Aby ste si nerobili ilúzie/ 🙂

  12. Fajn clanok. Tak soms a dozvedela, ze dojcim este stale ekoloficky (dieta ma 29 messiacov) a prvu menstruaciu som dostala 20 mesiacov po porode zwinker

    1. Presne. S hormonmi je sranda. Ked je zena plodna, tak chuti ma ajajaj. No ked tu ta plodnost nie je, tak ani chut nie je. Ono je to uplne logicke, kedze telo sa snazi zabezpecit potomstvo. Len my by sme si to obcas inak priali, kedze chceme sex aj bez deti. Ale v podstate, ten sex ma slizit prave na to. Na zabezpecenie pokracovania rodu. Teda nema velmi zmysel (ak vynechame emocionalne dovody a pod.) sex bez moznosti otehotnenia. Preto hormony zabezpecia aj to, ze zena kym je nelodna, tak na sex chut moc nema. Zvlast este pri takom malom dietati, ked sa cely den aj noc toci len okolo neho.

      1. Je mi to vsetko jasne. Aj chlapovi je to jasne. Lenze rok nevydrzi…. A potom to clovek pochopi, preco sa tomu hovori „povinnosti“….

  13. Fakt zaujimavy clanok. O tomto som doteraz nikdy nepocula ani nikde necitala. Bolo by dobre, keby bolo podobnych clankov a informacii aj viac. O moznostiach umelej antikoncepcie sa dozviete absolutne vsade, ale o takychto prirodzenych procesoch zenskeho tela vam nepovie nikto. To je fakt skoda.

Pridaj komentár