Prepustenie z pôrodnice
Podmienkou prepustenia mamičky a bábätka domov je ich dobrý zdravotný stav. Každého novorodenca pred prepustením z nemocnice podrobne vyšetrí lekár a všetky údaje o ňom zachytí v prepúšťacej správe:
Správa o novorodencovi
Túto správu dostane matka, aby ju do 24 hodín od prepustenia odovzdala detskému lekárovi (cez víkend na prvý pracovný deň ), ktorý sa bude o dieťatko starať.
Pediatra je potrebné si vybrať už pred pôrodom (vhodný aj osobný pohovor), pretože jeho meno a adresu môžu žiadať pri prepustení. V prípade pozitívnych skríningových vyšetrení je lekár novorodeneckého oddelenia povinný kontaktovať pediatra dieťatka.
Matka pri prepustení z novorodeneckého odelenia dostáva Zdravotný preukaz dieťaťa obsahujúci aj Očkovací preukaz, v ktorom je uvedené meno, priezvisko bábätka, rodné číslo a bydlisko, pediater dieťatka, krvná skupina, pôrodná hmotnosť a dĺžka.
S preukazom bude dieťa navštevovať preventívne prehliadky a očkovania v ambulancii pediatra, kde sa bude aktuálne hodnotiť jeho zdravotný stav.
Po odovzdaní správy o novorodencovi prichádza do 24 hodín detská sestra na návštevu novorodenca, ktorá zhodnotí jeho zdravotný stav, sociálne zázemie, vysvetlí starostlivosť o novorodenca, ošetrovanie pupčeka, kúpanie, polohovanie, balenie…
S mamičkou sa pozhovára o dojčení, poradí ako zvýšiť tvorbu mliečka, zdôrazní matke správne stravovanie, dostatok tekutín a psychickú pohodu. Vysvetlí ako postupovať pri chorobe dieťatka, ako riešiť horúčku, kedy volať RZP. Tu sa obom rodičom otvára priestor na ich otázky. Návšteva novorodenca trvá asi hodinu.
Detská sestra informuje o stave dieťatka pediatra, ktorý vykoná návštevu bábätka do 7 dní.
Pediater dôkladne vyšetrí dieťatko pred očami rodičov od hlavy po päty. Vysvetlí spôsob zavádzania tuhej stravy, novinky v stravovaní, upozorní na riziko alergických ochorení, na novinky v očkovaní. Vysvetlí stratégiu podávania vitamínu K a D. Po tejto prehliadke prichádza mamička s bábätkom do prvej poradne vo veku 4 týždňov.
Poradňa pediatra
Každá poradňa začína vypočutím problémov mamičky, dôkladným vyšetrením zdravotného stavu dieťatka (meria sa obvod hlavy, hrudníka, dĺžka, hmotnosť). Lekár zhodnotí aj neurologický a psychomotorický vývin dieťatka, pričom využíva aj odpovede mamičky na konkrétne otázky.
Upozorní na potrebné kontrolné vyšetrenia pri zistení ochorenia dieťatka (ortopéd, neurológ, alergiológ, kardiológ…).
Prediskutuje s mamičkou stravu v danom vekovom období, skontroluje podávanie vitamínu D. Ak je potrebné dieťatko zaočkovať, poradňa sa ukončí očkovaním. Pediater vysvetlí matke proti akým chorobám sa bude dieťatko očkovať, aké môžu byť sprievodné reakcie pri očkovaní, ako pri nich postupovať. V závere lekár určí ďalší termín poradne.
Dojčené dieťa by malo v prvom polroku svojho života dostávať vitamíny K a D. K vitamín užívajú dojčené deti ako prevenciu neskorej krvácavej choroby z nedostatku vitamínu K (krvácanie do centrálneho nervového systému).
Vitamín K ordinuje pediater a v prvom mesiaci života užíva 1 kvapku za týždeň, od druhého mesiaca 1 kvapku mesačne. D vitamín užívajú dojčené aj nedojčené deti od druhého týždňa života, v druhom roku života počas zimného obdobia s nedostatočným množstvom slnečných dní ako prevenciu vzniku rachitídy (krivice). Pediater môže predpísať Infadin 2 kvapky denne, Vigantol 1 až 2 kvapky novorodencom, nedonoseným deťom, dojčatám a starším deťom alebo predpíše vitamín AD 1 až 2 kvapky deťom nedonoseným, hypotrofickým (porucha výživy), pri zvýšenom sklone k infekciám.
Na udržanie normálnej hladiny vitamínu D stačí, aby dieťa bolo vystavené slneniu celého tela 30 minút v týždni, pri slnení len hlavičky sú potrebné až 2 hodiny do týždňa. Pediater upozorní rodičov, že oba vitamíny sú rozpustné v tukoch, preto ich mamička podáva vždy do mlieka na lyžičke. Po 28 dňoch sa skončí novorodenecké obdobie a dieťatko sa stáva dojčaťom.