Zotavenie po pôrode je proces, ktorý si vyžaduje čas. Nemali by sme očakávať, že po deviatich mesiacoch tehotenstva sa zo dňa na deň budeme cítiť ako pred tým. Môže trvať týždne, dokonca mesiace, kým sa budeme cítiť fit zvnútra aj zvonku.
Počas tehotenstva ste s najväčšou pravdepodobnosťou nemali menštruáciu, hoci aj také výnimky existujú. Krvácanie po pôrode však nie je úplne to isté, ako obyčajná menštruácia a je treba sa naň pripraviť.
Čo by ste mali vedieť o krvácaní po pôrode:
Ako vyzerá krvácanie po pôrode?
Každá žena po pôrode vaginálne krváca, bez ohľadu na to, či rodila prirodzenou cestou alebo cisárskym rezom.
Po pôrode dochádza k zavinovaniu a čisteniu maternice. Rana, ktorá vzniká na sliznici maternice odlúčením placenty a plodových obalov, sa musí zahojiť. Regenerácia trvá 4 – 6 týždňov.
Už prvé hodiny po pôrode odtekajú z maternice tzv. očistky, po latinsky lochie. Lochie obsahujú krv, krvné zrazeniny, odumreté časti sliznice a tkanivový mok. Postupne menia farbu.
Najsilnejšie krvácanie začína tesne po pôrode, kedy sú očistky zafarbené načerveno ako menštruačná krv (lochia rubra), neskôr sa menia na hnedé (lochia fusca). Koncom druhého týždňa po pôrode začínajú mať odtieň do žlta (lochia flava) a po 3. až 4. týždni po pôrode sú belavé (lochia alba). Na konci šestonedelia sa objavujú hlienové očistky (lochia mucosa).
Intenzita aj dĺžka krvácania a špinenia je u každej ženy individuálna. Iné môže byť krvácanie po druhom a každom ďalšom pôrode. Niekedy vie mamy prekvapiť, keď si nájdu na vložke krvné zrazeniny veľké ako hrozno, slivka, či dokonca golfová loptička. Neskôr môžu byť zrazeniny menšie, ale početnejšie. Je to prirodzené a netreba sa ľakať, postupne by mali vymiznúť.
Krvácanie môže byť silnejšie ráno po prebudení, nakoľko sa počas spánku zhromažďuje väčšie množstvo krvi. Takisto býva intenzívnejšie aj pri pohybe, či státí alebo dojčení, pretože stimuluje uvoľňovanie hormónu oxytocínu, ktorý spôsobuje sťahy maternice.
Je dôležité, aby ste sledovali, ako sa cítite a všímali si, ako sa krvácanie s pribúdajúcim časom mení. Ak by vás čokoľvek znepokojilo, obráťte sa na svojho gynekológa.
♥ Ako sa na krvácanie po pôrode pripraviť?
Majte nachystané popôrodné vložky s vysokou savosťou. Očistky sú infekčné – obsahujú baktérie pochádzajúce z pošvy, preto by ženy v šestonedelí nemali používať tampóny, ani menštruačný kalíšok.
Na vložky myslite už v čase, keď si chystáte tašku do pôrodnice. Krvácanie bude najsilnejšie po pôrode a počas nasledujúcich dvoch týždňov.
Vložky je treba často meniť. Zo skúseností žien aj každé dve hodiny. V začiatkoch to môže byť pomerne náročné. Vložky meňte pravidelne aj potom, čo očistky začínajú slabnúť a objavuje sa hoci len špinenie, aby sa oblasť rodidiel udržiavala čistá a suchá. Je to obzvlášť dôležité, ak ste mali epiziotómiu alebo iné pôrodné poranenie. Upokojiť túto citlivú oblasť môže pomôcť aj používanie popôrodnej spršky na hrádzu.
Vaše telo prešlo veľkou záťažou a potrebuje sa zotaviť. Starať sa o seba popri starostlivosti o novorodenca je veľmi náročné. Ak máte možnosť, snažte sa odpočívať. Buďte trpezlivá sama so sebou. Príliš veľa pohybu môže skutočne zvýšiť krvácanie.
♥ Kedy treba vyhľadať pomoc?
Krvácanie po pôrode je normálnou súčasťou hojenia. Spozornieť však treba vtedy, ak je krvácanie silno červenej farby, obsahuje veľké krvné zrazeniny, má nepríjemný zápach, alebo máte horúčku. Môže ísť o príznaky infekcie. Obráťte sa na svojho gynekológa a dohodnite sa na vyšetrení.
Príliš veľké krvácanie sa nazýva popôrodná hemoragia. Ide o vážny, aj keď zriedkavý stav, ktorý môže ohroziť život a vyžaduje si okamžitú lekársku pomoc. Podľa Britskej Kráľovskej kliniky pôrodníkov a gynekológov sa popôrodná hemoragia zvyčajne vyskytuje v priebehu jedného dňa po pôrode, ale môže sa vyskytnúť aj do 12 týždňov po pôrode.
Toto sú symptómy popôrodnej hemoragie:
• Neovládateľné vaginálne krvácanie, ktoré premočí viac ako jednu vložku za hodinu
• Výtok krvných zrazenín väčších ako slivka
• Opuch alebo bolesť v pošve alebo perineu (oblasť medzi pošvou a konečníkom)
Ak máte vaginálne krvácanie a akékoľvek z nasledujúcich symptómov, okamžite zavolajte svojmu lekárovi alebo 112:
• Rozmazané videnie
• Rýchly tep srdca
• Zimnica
• Nevoľnosť
• Pocit, že sa chystáte omdlieť
Riziko silného krvácania po pôrode je väčšie u viacrodičiek, ako aj u žien, ktoré mali cisársky rez alebo ktoré porodili viacero detí naraz. Existujú tiež niektoré zdravotné stavy, alebo ochorenia, ktoré riziko hemoragie zvyšujú. Viac vám môže povedať váš lekár.
Pokiaľ sa množstvo a farba očistkov postupom času mení a krvácanie slabne, pravdepodobne sa nemáte čoho obávať. Nezabudnite, že starať sa o vlastné zdravie je rovnako dôležité, ako starostlivosť o zdravie dieťatka.
TIP:
Chcete od nás dostať balík Popôrodných vložiel LANSINOH zdarma, a zúčastniť sa redakčného testu?
Zaregistrujte sa ako TESTERKA»»»