Trh vám núka množstvo špeciálnych produktov pre matky a deti, ale nie všetko je naozaj potrebné. V tomto článku nájdete pomôcky, ktoré boli z môjho pohľadu najosožnejšie, ale aj tie, čo som takmer vôbec nevyužívala.
Mnohé pomôcky je možné zakúpiť ako jednorazové, ale moje ekologické srdce siaha radšej po všetkom, čo sa dá oprať a použiť viac krát. Množstvo odpadu, ktorý je po dlhodobom používaní jednorazových produktov, je obrovské. Samozrejme keď nemáte kapacitu ani na naplnenie práčky, pár kusov jednorázoviek neznamená úplný koniec zdravého prostredia.
Plienky rôzneho rozmeru a použitia Plienočky budete mať v byte rozložené všade. Pod hlavičku dieťaťa treba podkladať plienku vždy. Nečakané odgrcnutia na gauči, či mláčka vo výstrihu sú na dennom poriadku. Preto je dobré mať po ruke aj malé štvorce, ktorými to utriete. Plus keď dieťatko rozťahá mliečko a zrazu pustí bradavku, môže striekať z prsníka na všetky strany aj z piatich prúdov.
Namiesto jednorázových utierok na zadoček ho radšej umyjem vodou a utriem takisto malou plienočkou. Veľké tetra plienky po kúpeli sajú lepšie ako froté uteráky.
Ak by ste chceli používať látkové plienky, začnite čo najskôr. Aj ja som mala z toho obavy, odkladala som to, no keď som sa konečne odhodlala, rýchlo som sa to naučila a pranie sa stalo rutinou. Ku látkovým plienkam existuje šikovný pomocník – separačná plienka. Tá slúži na odvedenie vlhkosti na plienku a dieťatko má pocit sucha. No a pri stolici nemáte zašpinenú celú plienku.
Tip: odložte si starú platobnú kartu alebo preukaz. S tým sa stolica z plienky alebo prateľnej separačnej plienky zoškrabuje najlepšie. Pri jednorázových separačných plienkach je výhoda, že ju celú aj so stolicou hodíte do koša a separačka sa ľahko rozloží, keďže je vyrobená z prírodných materiálov.
Vložky do podprsenky Keď dieťa saje z jedného prsníka, mlieko začne vytekať aj z druhého. Je to dobrý znak satia, ale nepríjemnosť, ak nemáte žiadnu ďalšiu vrstvu v podprsenke. Tento stav pretrváva rôzne dlho, od niekoľkých týždňov po mesiace.
V noci som si do výstrihu vkladala plienku, tá má väčšiu savosť ako malá vložka do podprsenky. A stačí, že dieťa začne plakať, alebo sa nad ním začnete rozplývať, prsia ako keby stŕpnu a začne tiecť mlieko. Takže bez vložiek na prsiach sa zo začiatku moc nepohnete.
Nepremokavé podložky, matracový chránič Tie využijete nielen na podkladanie bábätka pri prebaľovaní, ale aj keď budete ležať v posteli. Mlieko tečie na všetky strany, bábo grcká, vám môže pretiecť dámska vložka a v neposlednom rade sa bábätka pri spánku veľmi potia. V teple až tak, že majú okolo seba mláčku pod hlavičkou. Toto všetko jedna plienočka nezachráni, lepšie mať pod sebou niečo väčšie.
Buď špeciálna nepremokavá podložka, alebo si vystačíte s dekou. Ak trváte na jednorázových, kúpte si z lekárne po kusoch. Vychádzajú lacnejšie ako tie špeciálne pre deti z drogérie. Bez matracového chrániča by som spoločné pobyty v posteli tiež neriskovala. Nech sa snažíte akokoľvek, hocikedy sa stane nehoda aj mimo podložky alebo plienky.
Bez čoho som sa naopak zaobišla je veľký samostatne stojaci prebaľovací pult.
Na začiatku som prebaľovala ako naše mamky – na posteli s igelitom a veľká tetra plienka navrch, časom sa ku mne dostal aj taký prenosný prebaľovací pult. Ten som si tiež vystlala veľkou plienkou a položila, kde som potrebovala – na posteľ, stôl, gauč, práčku. A výhoda bola, že mi neušlo bábo, keď už sa vedelo otočiť, lebo okraje mu to nedovolia.
Kojacie tričká a tielka Pár pekných kúskov špeciálnych kojacích tričiek či šiat vám vystačí. K tomu zopár obyčajných s väčším výstrihom a máte vystarané. Nočné košele stačia nejaké s výstrihom alebo na ramienka, kupovať kojacie nočné košele s gombičkami je vyslovene zbytočné. V noci sa mi nikdy nechcelo hrať s rozopínaním a nebodaj ešte aj zapínaním gombíkov, keď chcem spať. Strčila som si do výstrihu plienku a iba ju presúvala z jednej strany na druhú, aby som nebola celá od mlieka a nemusela spať v podprsenke.
Apropo kojacie podprsenky som moc nevyužívala, mne stačili obyčajné bavlnené bez kostíc alebo športové. Kojaciu som si nikdy nevedela zapnúť a rozopnúť jednou rukou tak, aby som nemusela odložiť dieťa. Radšej si kúpte jednu a uvidíte, nakoľko sa vám bude zdať užitočná a rozhodnete sa, či si ich zadovážite viacej.
Tielka som predtým nikdy nenosila, ale keď nemáte dostatok tričiek s výstrihom na doma, obliekla som si tielko a na to obyčajné tričko bez výstrihu. Pri kojení mi takto neostal holý chrbát a brucho. V lete samozrejme stačia iba tie tielka, pretože vám aj tak bude horúco nielen z leta vonku, ale po pôrode je žene všeobecne veľmi teplo.
Šatka na nosenie alebo nosič Nie pre každé dieťatko je to potrebné, ani každý rodič nemusí byť fanúšik nosenia, ale je to skvelá pomôcka, ktorá uľahčuje život s dieťatkom. Napríklad moje dieťa bolo prvé mesiace neodložiteľné. Akonáhle som ho položila, vždy začal plakať, bez šatky by som mala za pár týždňov ruky až po zem.
Alebo okolo 3. mesiaca začal plakávať v kočíku. Po 15 minútovom spánku voziť malú sirénu po meste nič príjemné, k tomu dieťa nevyspaté. Na mne si pospal aj 2 hodiny.
Nosenie takisto pomáha zvislou polohou pri refluxe, široké posadenie je prospešné pri problémoch s kĺbikmi a veľký benefit je jednoduché cestovanie či už medzi mestami alebo MHD. Aby ste správne ergonomicky nosili, je potrebné aby bolo dieťatko naširoko podsadené, tvárou ku vám a chrbátik zaguľatený. Ak si nie ste istí, odporúčam vyhľadať nosiace poradenstvo alebo podpornú skupinu. Tam si poskúšate šatky alebo nosiče, rôzne spôsoby nosenia a vyberiete si čo vám bude vyhovovať.
Každému môže pomocť niečo iné v starostlivosti o bábätko a chvíľu trvá kým si osvojíte nové zručnosti. Precvičíte si svoju trpezlivosť a vynaliezavosť. No nezabúdajte si užívať bábätkovskú voňu, jemné telíčko a každodenné spoločné chvíle.
Mohlo by vás zaujímať. Článok tejto autorky:
Loading...
hlavne veci pre babatko, od oblečenia, cez kozmetiku, kočiarik, postielku a dalšie potrebne veci.