Ako prežiť šestonedelie? Túto otázku si prekvapivo kladie málo žien.

Paulína Truchlá, dula 0

Na prvé miesto sa pochopiteľne dáva pôrod a máme tendenciu uprednostňovať prípravu na starostlivosť o bábätko pred starostlivosťou o seba.

Ale šestonedelie má svoje čaro, nálady, nepríjemnosti aj prekvapenia a mali by sme sa na toto obdobie pripravovať rovnako ako na pôrod. Preto som sa rozhodla s vami zdieľať postrehy a tipy, ktoré mne osobne pomohli pri prežívaní popôrodného obdobia.

Spomaľte 

Ako prvé vyzdvihnem to, čoho si treba dopriať najviac a to je čas. Predstava, že budeme po návrate z pôrodnice fungovať v plnom nasadení sa rýchlo zrúti pri prvých zvláštnych krokoch čerstvo po pôrode, kedy neisto našľapujeme so strachom, či to nebude bolieť a so zvláštnym pocitom z iného ťažiska bez ťažkého bruška, ale stále nafúknutého.

Môžete sa cítiť dobre, tak prečo by ste sa nemali naplno venovať všetkým bežným činnostiam? Návaly endorfínov a oxytocínu pomôžu navodiť pocit, že zvládnete všetko, ale zásoba energie sa veľmi rýchlo míňa a obyčajná návšteva sprchy vás môže vyčerpať.

Spomaľte! Všetko vám bude trvať dlhšie a neponáhľajte sa ani pár týždňov po pôrode. Únava vás bude dobiehať nečakane a najdôležitejší je oddych a regenerácia v čo najväčšej možnej miere.

K tomu patrí aj dobrá výživa. Doprajte si rozmanité varené jedlá, pokojne donesené od rodiny, či z reštaurácie. Budete stále hladná, budete mať chuť na sladké a čokoláda bude najväčšia kamarátka. Samozrejme, že si ju môžete dopriať, ale s mierou, lebo potom tie tehotenské kilá naozaj ostanú. 

Vaše povinnosti počas šestonedelia sú túliť sa s bábätkom, najlepšie iba v plienočke na nahej hrudi, kojenie, prebaľovanie, čičíkanie, oddychovanie, spanie, jedenie a sprchovanie.  Ako to dosiahnuť?

Dohodnite si pomoc už pred pôrodom.

Či už to bude manžel, mama, svokra, sestra, kamarátka, suseda, pani z inzerátu, donáška jedla, alebo všetci na striedačku. Nech je o vás postarané tak, aby ste nemuseli variť, upratovať, nakupovať, prať, žehliť, behať po úradoch a iné strašne dôležité činnosti, ktoré super mamy zvládajú s prehľadom.

Prezradím vám tajomstvo. Bez pomoci to rozhodne nezvládajú s prehľadom. Buď povinnosti počkajú, alebo ich vykonávajú na úkor času stráveného s novorodeniatkom. Tu treba pripomenúť, že mám na mysli zaobstaranie pomoci na všetky činnosti v domácnosti, prípadne starostlivosť o staršieho súrodenca. Nie aby sa starali o vaše novorodeniatko.

Niektoré mamy, svokry by vám dieťa s radosťou zobrali do starostlivosti, ale sú iba tri situácie, kedy by sa mal o vaše dieťa počas šestonedelia postarať niekto iný. A to sú: keď idete na toaletu, do sprchy alebo ste nespali už niekoľko dní a od únavy nevidíte. Inak je dieťa iba vaše a vy rozhodnete kedy a na koľko ho niekomu zveríte do rúk.

 

Pocity musia von, aby ste sa v nich neutopili

Pocity, ktoré u vás môžu narobiť paseku, sú individuálne. Tie najpríjemnejšie sú návaly šťastia len tak z ničoho nič a dieťatko alebo muža by ste od lásky najradšej rozpučili.

Ale môže nastať aj úplný protipól a 6 týždňov budete fungovať na autopilota neschopná akýchkoľvek vrúcnych citov.

Alebo budete plakať spolu s dieťatkom, lebo vám všetko príde ľúto. Zažívať aj všetko naraz počas šestonedelia je normálne. Keby ste prestávali zvládať negatívne pocity, vyrozprávajte sa niekomu o kom viete, že vás vypočuje, pochopí a nebude situáciu zľahčovať. Ak by ste nikoho takého v okolí nemali, nebojte sa vyhľadať odbornú pomoc psychoterapie.

Pocity musia von, aby ste sa v nich neutápali sami. Najťažšie je to vtedy, keď dieťatko plače. Je prebalené, napapané, vyspinkané a stále plače nech robíte čokoľvek. Zúfalstvo v takých chvíľach je obrovské. Kľudne sa vykričte, ale radšej do vankúša alebo do plafóna, nie dieťaťu do ucha, keď ho držíte na ramene! Dieťatko nenechávajte v týchto chvíľach samé. Obrovské dávky stresových hormónov bez vášho náručia sú pre neho nezvládnuteľné.

Neberte detský plač osobne, nerobí vám to naschvál. Dieťatku niečo spôsobuje diskomfort, aj keď nemusíme poznať príčinu. Mne často pomohlo, keď som dieťatko úplne vyzliekla, aj z plienky. Detičky sú radi nahé. Doprajte im každý deň čas, keby budú na podložke úplne nahé. Vy sa s ním vtedy môžete mojkať, ošetrovať pokožku, masírovať ho. Masáž bruška v smere hodinových ručičiek uvoľňuje bolestivé prdíky.

Vaše telo ešte chvíľu nebude to staré známe.

Bruško bude mäkké a veľké ako v 6. mesiaci. Zmenšovať sa bude postupne niekoľko týždňov. Maternica sa bude čistiť a sťahovať,  budú z vás vypadávať očistky veľké ako orech. Ale aj to postupne ustane, krv zhnedne a môže byť nepríjemne cítiť.

Preto je potrebná zvýšená hygiena. Sprchujte sa čistou vodou kedykoľvek môžte, aj viac krát denne.

Sťahovanie maternice budete pociťovať najmä pri kojení. Sú to sťahy podobné ako pri menštruácii, pri prvom pôrode sa dajú vydržať, pri ďalších zväčša bývajú intenzívnejšie. Nebojte sa uľaviť si teplými obkladmi, sprchou, aj ležanie na brušku po toľkých mesiacoch je veľmi príjemné a nápomocné. 

Samostatná kapitola sú popôrodné poranenia. Ak máte ranu, ktorá sa musí zahojiť, najlepšie je opäť časté umývanie vodou, vetranie a ošetrovanie pri toalete. Vetranie zabezpečíte tak, že si ľahnete na podložku, podložíte si vložku, prikryjete sa a oddychujete. Ošetrovanie oplachmi pri každej toalete zmierni štípanie pri močení a urýchli hojenie.

Oplach urobíte tak, že do 0,5 l fľaše so striekacím uzáverom dáte 2 lyžičky soli, pridáte 2 kvapky levanduľového esenciálneho oleja a 2 kvapky tea tree oleja. Ak nemáte obidva oleje, stačia 4 kvapky z jedného. Pri každom močení sa zároveň oplachujte, je to osviežujúce a i keď to trochu štípe kvôli soli, je to príjemnejšie ako štípanie od moču.

Všetko si vezmite už do pôrodnice, pretože vylučovanie s bolesťami je samo o sebe nepríjemné, v cudzom prostredí o to viac. Fľaša s oplachom pri toalete vám to uľahčí. Majte na pamäti, že okolo 5. dňa po pôrode rana veľmi scitlivie a môže viac bolieť kvôli procesu hojenia. Zmierniť je to možné sedacím kúpeľom, prípadne obkladmi z repíku alebo dubovej kôry.

Keď už som spomenula dubovú kôru, je vynikajúca aj pri ďalšej bežnej nepríjemnosti a tou je zlatá žila. Opuchnuté miesto medzi konečníkom a vagínou spolu so zápchou skomplikuje vylučovanie ešte viac. Môžete používať aj bežne dostupné maste z lekárne na ošetrovanie hemoroidov a glycerínové čípky na uvoľnenie akútnej zápchy. Do jedálnička zaraďte vlákninu, sušené slivky, slivkovú alebo hruškovú šťavu, prípadne šľahačkovú smotanu.

Ak príde iná bolesť, …

Ak spozorujete na svojom tele zmeny alebo bolesti, ktoré predtým neboli, neváhajte s ich riešením. Napríklad bolestivé bradavky alebo prsníky, chvíľu sa dajú vydržať, ale ak budú pretrvávať, môže z toho byť zápal a ten bolí ešte viac. Alebo pri bolesti chrbta, rúk, nôh, začnite s uvoľňovacími cvikmi a masážami, nech sa telu uľaví a rýchlejšie si zvykne na časté nosenie bábätka a kojenie.

Mňa napríklad začalo bolieť zápästie. Začala som uvoľňovať zápästia, nosiť viac na druhej ruke a spolu s bandážou bolesti ustúpili. Ak domáca pomoc nie je účinná, nebojte sa vyhľadať špecializovanú pomoc – laktačné poradenstvo, fyzioterapiu, dulu, psychoterapiu. Alebo ak sú problémy vážne, gynekológ či všeobecný lekár vám odporučia liečbu.

Prsníky tiež spôsobia veľa „radosti“.

Keď sa dieťatko prvýkrát prisaje, ten pocit je zvláštny. Potom, keď sa prisaje naozaj tak, aby aj salo mlieko, nezvyknuté bradavky začnú bolieť. Preto treba prsníky striedať, nech si druhá bradavka „oddýchne“.

Ak by sa začali tvoriť ranky, po kojení nechajte zaschnúť kvapku mlieka na vzduchu alebo použite neparfumovaný kokosový olej, prípadne lanolín. Bradavky si zvyknú a do týždňa by bolesť pri kojení mala ustupovať.

Dieťatko aj vy sa budete učiť spolu ako ho priložiť a sať správne. V prvom rade si ľahnite alebo sadnite čo najpohodlnejšie, to znamená vypodložte sa perinou, vankúšmi, aby ste sa vedeli oprieť a uvoľniť. Počkajte dokým dieťatko otvorí čo najväčšie ústa. Ak sa mu nechce, pošteklite bradavkou ústa. Keď ich otvorí, rýchlo prisuňte dieťatko na bradavku tak, aby išla šikmo na podnebie a v ústach malo aj časť spodného dvorca. Vola sa to asymetrické prisatie, kedy je brada zaborená v prsníku a noštek voľný. Nestačí, aby malo iba bradavku v ústach, tak bude kojenie bolieť a dieťatko sa nenaje.

Či aj naozaj jedlo spoznáte podľa prehĺtania. Rýchle pohyby znamenajú dudlovanie, ak sú pohyby dlhšie a brada klesne s prestávkou v pohybe, vtedy prehĺta. Bábo môže v pokoji dudlovať a sem-tam prehlne, preto jedno kojenie trvá aj 20-30 minút. Niekedy je dieťa skoro celý deň prisaté, pretože kojenie neslúži len na jedenie, ale aj na ukľudnenie, zaspatie, reguláciu teploty a mnoho ďalšieho, preto si nerobte z toho starosti a dĺžku prisatia nemusíte obmedzovať. Pokiaľ naozaj potrebujete dieťa odpojiť, strčte mu malíček do kútiku úst, aby ste uvoľnili podtlak. 

Okolo 3. dňa po pôrode sa začne tvoriť veľa mlieka a prsníky sa nalejú na prasknutie.

To môže byť sprevádzané teplotou alebo zimnicou, tak sa nezľaknite. No a 3. deň po pôrode býva kritický aj pre dieťatko. Už býva veľmi hladné a mliečka nemusí byť dostatok, preto treba vydržať hladný plač a prekladať čo najčastejšie z jedného prsníka na druhý. Čím viac bude bábo sať, tým rýchlejšie sa bude mlieko tvoriť. 

Mimochodom na 2.-3. deň je kolostrum žlto-oranžové a také odgrcnutia sa veľmi ťažko perú. Ak sú prsia po naliatí mliekom moc tvrdé, dajte si teplú sprchu alebo obklad, začne samo tiecť, k tomu pomasírujte a uľaví sa vám.

Bábo sa ťažko prisáva na veľmi naliaty prsník. Vtedy mu treba mu dopriať dostatok času, lebo niekedy pustí aj 3, 4, 5 -krát dokým sa mu to správne podarí. Alebo pred kojením najprv uvoľnite tlak teplom a masážou a až potom dieťatko nakŕmte. Keďže mlieko bude všade, aj vy aj bábätko budete voňať ako mliečko.

Na záver prajem vám a vášmu novému dieťatku čo najpokojnejšie šestonedelie. Je to obdobie, ktoré patrí hlavne vám. Rôzne povinnosti a návštevy počkajú, dokým budete na to obidvaja pripravení.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Paulína Truchlá, dula

Každá žena si zaslúži opateru a pozornosť počas tehotenstva, pôrodu aj šestonedelia. Ako dula sa venujem budúcim matkám, aby získali podporu, pohodu a hľadané informácie.

články autora...

Pridaj komentár