Je neuveriteľné, keď si predstavíme, že za 40 týždňov sa malé zrnko premení na 50 – centimetrové bábätko. O tom najdôležitejšom z hľadiska vývoja jeho organizmu – stavbe tela, výške, imunite – sa rozhoduje počas deviatich mesiacoch, kedy má všetku starostlivosť oň v rukách mamička.
Vnútromaternicový vývin je najdôležitejšia obdobie, počas ktorého sa formuje zdravie bábätka.
Čo sa udeje za deväť mesiacov?
Tehotenstvo dodnes neprestáva fascinovať nielen samotných rodičov, ale aj vedcov a lekárov. V priebehu deviatich mesiacov sa v organizme musí vytvoriť nervová sústava, vzniknú orgány, vyvíjajú sa zmysly, rastú končatiny a prebieha psychický vývoj.
Dieťa sa mení doslova z hodiny na hodinu a už v mamičkinom brušku sa učí reagovať na prvé podnety. V treťom mesiaci sa zreteľne dajú rozlíšiť hlava, trup a končatiny bábätka, hoci má len niekoľko centimetrov.
Druhý trimester znamená jeho najrýchlejší rast. Dieťa sa začína sa rozvíjať aj duševne a reaguje na to, čo sa okolo neho deje. Napríklad na plodovú vodu, z ktorej rozoznáva chute. Všetko, čo mamička ochutná a vypije, sa teraz stáva súčasťou jeho sveta.
Vstupnou bránou do sveta bábätka je placenta, ktorá mu umožňuje výživu a prijímanie kyslíka. Cez placentu sa však k nemu môžu dostať aj škodlivé a nebezpečné látky.
Prečítajte si aj: Zobrať mame bábätko je proti prírode
V tomto období zohrávajú významnú úlohu vnútromaterničné faktory, ktoré rozhodnú o zdraví vášho dieťaťa.
Pozor na choroby mamičky aj nevhodnú prácu
Jednou z najdôležitejších vecí v tehotenstve je spôsob, akým sa o seba stará budúca matka. Pokiaľ nemá dostatok výživy, žije v stresovom prostredí alebo trpí niektorým dedičných ochorením, môže to pre dieťa znamenať narušenie vývinu.
Najcitlivejší je pritom prvý trimester. Pre zdravý rast a vývoj dieťatka je dôležité, aby sa čím skôr podchytili tie faktory, ktoré majú na jeho organizmus priamy vplyv.
Sú to napríklad choroby matky. Či už ide o cukrovku, ochorenie srdca alebo obličiek, všetky tieto zdravotné problémy priamo vplývajú na bábätko. Pri nezvládnutej liečbe cukrovky v tehotenstve sa môže stať, že sa bábätko narodí predčasne alebo s nedostatočnou váhou.
Dôležitým faktorom je aj práca. Neprimeraná fyzická a duševná záťaž, škodlivé prostredie alebo nočné smeny pre mamičku ani bábätko nie sú bezpečné. Vyčerpaný organizmus matky nie je schopný poskytnúť všetko potrebné pre dieťa.
Jeden z najväčších rizikových faktorov však predstavuje fajčenie a alkohol. Napriek radám lekárov fajčí každá desiata tehotná žena. Ešte viac mamičiek je vystavených pasívnemu fajčeniu.
Jedna cigareta neškodí?
Všetky škodlivé látky z cigariet sa cez placentu dostávajú priamo ku plodu. Dieťatko, ktoré je predovšetkým prvé mesiace pre svoj zdravý vývoj odkázané na okysličenie, ktoré mu poskytuje telo matky, tak do svojho organizmu prijíma toxické látky.
Tie majú vplyv na rozvoj mozgu, nervovej sústavy, ale aj na imunitu. Vedci dokázali, že dieťa počas vnútromaternicového vývinu dokáže rozoznať chuť cigariet, a pretože nemá rado horké chute, odmieta ich.
Pasívne aj aktívne fajčenie môže spôsobiť niekoľko vážnych problémov. Jedným je spomalenie rastu dieťatka, ktoré sa po pôrode narodí menšie.
Druhým je syndróm náhleho úmrtia dieťaťa. V mozgu bábätka sa vplyvom toxických látok môže zabrániť dokončeniu vývoja niektorej časti, alebo dôjsť k poškodeniu, ktoré sa nepodarí odhaliť.
Následkom takýchto porúch býva práve náhla smrť bez zdanlivej príčiny v prvých šiestich mesiacoch po pôrode.
Prečítajte si aj: V pôrodnici chýbajú obyčajné sprchy a toalety
Pasívne fajčenie, najmä ak ide o rodinného príslušníka, pôsobí na detský organizmus rovnako.
Alkohol v tehotenstve je tabu
Občasné pitie neškodí? Práve naopak. Kým to časté sa prejaví už pri narodení, občasný alkohol v tehotenstve si môže vyžiadať svoju daň neskôr.
Pravidelné pitie alkoholu sa môže prejaví fetálnym alkoholovým syndrómom, ktorý sa momentálne týka len niekoľkých percent narodených detí.
Medzi typické prejavy tohto syndrómu patrí menšia pôrodná výška a hmotnosť, ktorú sa v budúcnosti často nepodarí dobehnúť. Prejaví sa aj na tvári – bábätká majú plochú tvár, malé oči a zdeformovaný noštek.
Fetálny alkoholový syndróm priamo ovplyvní činnosť srdca a mozgu. U dieťaťa sa môže v budúcnosti objaviť mentálna aj rastová retardácia. V občasných prípadoch sa stane, že dieťa zomrie následkom podvýživy, poškodenia organizmu či otravy krátko po narodení.
Vedci sa však zhodnú na tom, že dieťatko negatívne ovplyvňuje aj príležitostné pitie.