ŠestonedeliePopôrodné problémy

Prečo sa bábätko narodí primalé?

 Marcela Beňová   25.10.2019   0

Je neuveriteľné, keď si predstavíme, že za 40 týždňov sa malé zrnko premení na 50 - centimetrové bábätko. O tom najdôležitejšom z hľadiska vývoja jeho organizmu - stavbe tela, výške, imunite - sa rozhoduje počas deviatich mesiacoch, kedy má všetku starostlivosť oň v rukách mamička.

shutterstock

 

Vnútromaternicový vývin je najdôležitejšia obdobie, počas ktorého sa formuje zdravie bábätka.

Čo sa udeje za deväť mesiacov?

Tehotenstvo dodnes neprestáva fascinovať nielen samotných rodičov, ale aj vedcov a lekárov. V priebehu deviatich mesiacov sa v organizme musí vytvoriť nervová sústava, vzniknú orgány, vyvíjajú sa zmysly, rastú končatiny a prebieha psychický vývoj.

Dieťa sa mení doslova z hodiny na hodinu a už v mamičkinom brušku sa učí reagovať na prvé podnety. V treťom mesiaci sa zreteľne dajú rozlíšiť hlava, trup a končatiny bábätka, hoci má len niekoľko centimetrov.

Druhý trimester znamená jeho najrýchlejší rast. Dieťa sa začína sa rozvíjať aj duševne a reaguje na to, čo sa okolo neho deje. Napríklad na plodovú vodu, z ktorej rozoznáva chute. Všetko, čo mamička ochutná a vypije, sa teraz stáva súčasťou jeho sveta.

Vstupnou bránou do sveta bábätka je placenta, ktorá mu umožňuje výživu a prijímanie kyslíka. Cez placentu sa však k nemu môžu dostať aj škodlivé a nebezpečné látky.

 Prečítajte si aj: Zobrať mame bábätko je proti prírode 

 

V tomto období zohrávajú významnú úlohu vnútromaterničné faktory, ktoré rozhodnú o zdraví vášho dieťaťa.

Pozor na choroby mamičky aj nevhodnú prácu

Jednou z najdôležitejších vecí v tehotenstve je spôsob, akým sa o seba stará budúca matka. Pokiaľ nemá dostatok výživy, žije v stresovom prostredí alebo trpí niektorým dedičných ochorením, môže to pre dieťa znamenať narušenie vývinu.

Najcitlivejší je pritom prvý trimester. Pre zdravý rast a vývoj dieťatka je dôležité, aby sa čím skôr podchytili tie faktory, ktoré majú na jeho organizmus priamy vplyv.

Sú to napríklad choroby matky. Či už ide o cukrovku, ochorenie srdca alebo obličiek, všetky tieto zdravotné problémy priamo vplývajú na bábätko. Pri nezvládnutej liečbe cukrovky v tehotenstve sa môže stať, že sa bábätko narodí predčasne alebo s nedostatočnou váhou.

Dôležitým faktorom je aj práca. Neprimeraná fyzická a duševná záťaž, škodlivé prostredie alebo nočné smeny pre mamičku ani bábätko nie sú bezpečné. Vyčerpaný organizmus matky nie je schopný poskytnúť všetko potrebné pre dieťa.

shutterstock

 

Jeden z najväčších rizikových faktorov však predstavuje fajčenie a alkohol. Napriek radám lekárov fajčí každá desiata tehotná žena. Ešte viac mamičiek je vystavených pasívnemu fajčeniu.

Jedna cigareta neškodí?

Všetky škodlivé látky z cigariet sa cez placentu dostávajú priamo ku plodu. Dieťatko, ktoré je predovšetkým prvé mesiace pre svoj zdravý vývoj odkázané na okysličenie, ktoré mu poskytuje telo matky, tak do svojho organizmu prijíma toxické látky.

Tie majú vplyv na rozvoj mozgu, nervovej sústavy, ale aj na imunitu. Vedci dokázali, že dieťa počas vnútromaternicového vývinu dokáže rozoznať chuť cigariet, a pretože nemá rado horké chute, odmieta ich.

Pasívne aj aktívne fajčenie môže spôsobiť niekoľko vážnych problémov. Jedným je spomalenie rastu dieťatka, ktoré sa po pôrode narodí menšie.

Druhým je syndróm náhleho úmrtia dieťaťa. V mozgu bábätka sa vplyvom toxických látok môže zabrániť dokončeniu vývoja niektorej časti, alebo dôjsť k poškodeniu, ktoré sa nepodarí odhaliť.

Následkom takýchto porúch býva práve náhla smrť bez zdanlivej príčiny v prvých šiestich mesiacoch po pôrode.

 Prečítajte si aj: V pôrodnici chýbajú obyčajné sprchy a toalety

 

Pasívne fajčenie, najmä ak ide o rodinného príslušníka, pôsobí na detský organizmus rovnako.

Alkohol v tehotenstve je tabu

Občasné pitie neškodí? Práve naopak. Kým to časté sa prejaví už pri narodení, občasný alkohol v tehotenstve si môže vyžiadať svoju daň neskôr.

Pravidelné pitie alkoholu sa môže prejaví fetálnym alkoholovým syndrómom, ktorý sa momentálne týka len niekoľkých percent narodených detí.

Medzi typické prejavy tohto syndrómu patrí menšia pôrodná výška a hmotnosť, ktorú sa v budúcnosti často nepodarí dobehnúť. Prejaví sa aj na tvári - bábätká majú plochú tvár, malé oči a zdeformovaný noštek.

Fetálny alkoholový syndróm priamo ovplyvní činnosť srdca a mozgu. U dieťaťa sa môže v budúcnosti objaviť mentálna aj rastová retardácia. V občasných prípadoch sa stane, že dieťa zomrie následkom podvýživy, poškodenia organizmu či otravy krátko po narodení.

Vedci sa však zhodnú na tom, že dieťatko negatívne ovplyvňuje aj príležitostné pitie.

shutterstock

 

Podľa prieskumov sa u detí mamičiek, ktoré si v tehotenstve hoci výnimočne dopriali alkohol, častejšie objavujú problémy s agresivitou a sústredením a rozdiely sa objavili aj v inteligenčnom kvociente detí.

Keď sa dieťa narodí primalé

Asi 5% narodených detí postihuje retardácie vnútromaternicového vývinu. Rôzne faktory môžu spôsobiť, že sa dieťa po pôrode narodí menšie a s oneskorením niekoľkých týždňov.

Priemerná váha novorodenca sa má pohybovať v hodnotách 2 500 až 4 000 gramov. Tieto hodnoty sú však orientačné. Dôležitú úlohu zohráva percentilové hodnotenie hmotnosti vzhľadom na gestačný vek bábätka. Skôr narodené dieťa bude mať teda prirodzene nižšiu váhu než napríklad prenášané bábätko.

Dieťatko s retardáciou vnútromaternicového vývinumá po narodení nižšiu váhu aj hmotnosť a útle končatiny, inak však môže vyzerať zdravo. Problémy sa môžu prejaviť hneď, ale aj o niekoľko rokov, keď začne výrazne zaostávať za svojimi rovesníkmi.

Dieťa sa môže oneskoriť v raste, ale aj motorike či intelekte. Pri oneskorenom rastovom vývoji sa rozdiel môže vyrovnať aj sám.

Pokiaľ sa to nepodarí, môže lekár dieťaťu aplikovať liečbu rastovým hormónom, aby do dospelosti stihlo dobehnúť rovesníkov. Avšak asi 10% tento rozdiel nevyrovná a nižší vzrast im ostane aj v dospelosti.

Či dieťa dobieha kamarátov v zručnostiach, alebo mešká, uvidí mamička pri dôležitých míľnikoch vývoja.

Kedy sa dieťaťu podarí otočiť sa? Kedy sa posadí a začne chodiť? Reaguje primerane na podnety?

Aj preto je potrebné, aby dieťa, ktoré sa narodilo s omeškaným vývinom, pozorne sledoval jeho pediater. Nie je nezvyklé, že u týchto detí sa prejaví nepozornosť, nesústredenosť, hyperaktivita a špecifické problémy s učením.

Kým v prípade menšieho vzrastu môžu lekári , psychický vývin a prípadnú prácu s dieťaťom a spoluprácu s odborníkmi musí sledovať sama mamička. V prípade, že sa dieťatko narodilo menšie, než malo, to bude určite potrebné.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised