ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 24.11.2017 | meniny má Emília  
ŠestonedeliePopôrodné problémy

Popôrodná depresia, psychóza, alebo baby blues. Nie je to to isté

 Ľuba Lapšanská   22.08.2017   0

S týmito pojmami narábame v materských slovníkoch dosť často a často aj mylne. Ktoré vlastne čo znamená? 

 

Popôrodné blues – alebo baby blues   

Pomerne častý stav po pôrode, ktorý sa prejavuje ako mierne zmeny nálad, plačlivosť, smútok, nespavosť, podráždenie. Mamky sú úzkostlivé a napäté. Príznaky ktoré by mali odznieť do dvoch týždňov od pôrodu.

 

Popôrodná depresia

Nie každá čerstvá mamka ktorá plače má depresiu. Avšak v civilizovaných krajinách hovoríme o takmer 80% žien po pôrode. Je to najčastejšia popôrodná komplikácia.

A nie je sa čo diviť. Zvalcované systémom pôrodníc, odobraté kompetencie mamy, samota, strach, nevyspanie, problémy s dojčením, bolesti po epiziotómii či sekcii... a šestonedelie akoby neexistovalo. Žena robí všetko čo je v jej silách aby bola dokonalou, lebo spoločnosť ju k tomu tlačí. A takto to dopadne...

Popôrodná depresia sa môže objaviť počas celého prvého roku po narodení dieťatka. Je charakteristická vyčerpaním, neustálou únavou, pocitmi viny, nespavosťou. Ženy nič nebaví a neteší, ich nálada je pod psa, nedokážu sa sústrediť a občas ani hovoriť s inými ľuďmi. Niektoré mamy sa boja, že ublížia sebe alebo dieťatku. Takáto žena potrebuje pomoc a podporu!

Popôrodná psychóza

Tpia ňou cca 2 – 3% žien. Pred tým sa u nich nemuseli nikdy prejaviť žiadne psychické problémy. Psychóza sa objavuje v priebehu prvého roka po pôrode. Na rozdiel od depresie mávajú ženy naviac zrakové či sluchové halucinácie. Nie je výnimkou že v tomto stave ublížia dieťatku či sebe.

Odborný dohľad je v takýchto prípadoch nevyhnutný.

(Mimochodom výraz laktačná psychóza sa už nepoužíva, pretože podľa výskumov touto popôrodnou psychózou trpia i ženy ktoré nedojčia.)

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 1.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Pekne postupne.Tento portál má toľko rokov, ako môj najstarší syn. Objavila som ho práve v čase, keď sa narodil. Dnes ich mám už troch. A rastú spolu. A ja s nimi.
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised