ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŠestonedeliePopôrodné problémy

Inkontinencia. V tehotenstve, aj po pôrode

 Eva Pavlíková   06.07.2018   0

Stresová inkontinencia moču. Zažijete ju pri kýchaní, kašľaní alebo namáhavej fyzickej aktivite. Má s ňou problém každý piaty človek. Špeciálnou kategóriou sú mamičky. 

shutterstock

 

Už na začiatku gravidity môže žena pociťovať častejšie nutkanie na močenie

„Je to spôsobené rastom maternice, ktorá mení anatomické pomery v malej panve a brušnej dutine a vyvíja tlak na močový mechúr. Kontinuálny tlak postupne môže spôsobiť, že panvové svalstvo ochabne, preto môžu mať niektoré ženy už počas tehotenstva problém s únikom moču,“ hovorí gynekológ MUDr. Miroslav Kotek.

K inkontinencii dochádza najmä po prvom pôrode

Pri pôrode  dieťaťa sa môžu svaly a podporné časti panvového dňa natrhnúť. Ovplyvniť to môže dĺžka pôrodu, veľkosť bábätka, nezvyčajná poloha bábätka, ale aj nespolupráca mamičky.

Až 50% žien po spontánnom pôrode trpí nejakým stupňom inkontinencie, len táto téma je tabuizovaná a nehovorí sa o nej.

" Inkontinenciu žien spúšťa prakticky až prvý pôrod. Dovtedy ňou trpia len hyperobézne ženy.  Pri prvom pôrode sa zvyknú svalové snopce natrhajú najviac. Pri druhom, treťom, či ďalšom pôrode sa udejú devastačné poranenia len málokedy." - opisuje zo skúsenosti  MUDr. Kotek. 

Kedy je po pôrode inkontinencia už zdravotný problém? 

Pri kontrole po 6.týždnoch od pôrodu kladiem otázku na únik moču všetkým pacientkám. Niektoré povedia že áno, problém tu bol, ale už je to značne lepšie. Iné ženy potvrdia - áno. Majú problém. 

Ale sú mnohé ženy, ktoré únik moču zapierajú. Keďže pri kontrole rodidiel anatomicky vidím, že močový mechúr je spadnutý, bolo by čudné, keby ho nesprevádzal problém s únikom moču. - dodáva  MUDr. Miroslav Kotek .

Do ďalšej preventívnej prehliadky ženám odporúča cvičiť Koegelove cviky. Ak sa stav neupraví, smerujem pacientku k liečbe. 

Nedávno sme publikovali rozhovor s fyzioterapeutkou, ktorá inkontinenciu žien po pôrode dávala za vinu noseniu detí v šatkách. Súhlasili by ste s ňou?

K nevhodnému zaťažovaniu svalstva v okolí močových ciest prichádza pri zdvíhaní. Tj, nosenie samotné je prospešné. Pri správnom naviazaní a držaní tela posilujete chrbticu. Problém nastáva pri zdíhaní v predklone. Otázka je, ako často to žena robí. 

Inkontinencia a obezita

Jednou z možností, ako zabrániť úniku moču, je aj zbaviť sa nadváhy.  Aj malé zníženie váhy môže výrazne ovplyvniť rozsah inkontinencie, pretože obezita výrazne ovplyvňuje funkčnosť svalov panvového dna. Tie okrem orgánov musia udržať aj tuk, preto čím viac ho v tele je, tým viac je namáhané aj svalstvo. Vrstva tuku vytvára tlak na močový mechúr, preto u obéznych žien i mužov dochádza častejšie k stresovej inkontinencii.

Platí rovnica, že 10% zníženie hmotnosti vás zbaví 50% problému.


Všetkým, ktorých sa únik moču dotýka, a chcú vedieť viac, dávame do pozornosti pacientskú organizáciu INKOFORUM.sk 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Eva Pavlíková

Do tejto stránky som sa prerodila. Postupne - pôrodmi mojich štyroch detí. A tak sa na svet pozerám očami rodiča. Čo na mysli, to na klávesnici.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised