ŠestonedeliePopôrodné problémy

Ako sa mení vagína po pôrode

 Anna Veselá   05.08.2022   0

Nie je to typická téma, ktorú radi prehodíme na káve. Napriek tomu môžeme mať veľa otázok a je dôležité o tom hovoriť.

Vagína po pôrode
Pixabay

 

Vagína sa mení už počas tehotenstva

Ženské telo má deväť mesiacov na to, aby sa pripravilo na pôrod. Počas tehotenstva sa menia aj orgány pohlavnej sústavy.

Vplyvom hormónov sa pošva zväčšuje, stáva sa pružnejšou, elastickejšou, aby umožnila prechod novorodenca pôrodnými cestami.

 

Pôrodné poranenia: ako rýchlo sa vagína zotaví?

Gynekológovia neodporúčajú prvých šesť týždňov po pôrode pohlavný styk, aby sa telo v šestonedelí spontánne zotavilo a aby sa prípadné rany úplne zahojili.

Väčšie poranenia pri pôrode a horšie hojenie rán v tejto oblasti spôsobujú najmä

  • nepriaznivá poloha dieťaťa (pôrod koncom panvovým),
  • vysoká pôrodná hmotnosť dieťaťa (nad 4000 g),
  • pošvové infekcie počas tehotenstva (najmä plesne),
  • inštrumentálne dokončenie pôrodu (vákuumextraktor),
  • či stuhnuté tkanivo perinea (natrhnutie hrádze).

Našťastie vaginálne tkanivo je extrémne náchylné na hojenie, takže väčšina poranení alebo epiziotómií sa hojí výborne už do šiesteho týždňa po pôrode a neskôr drobné ranky už takmer nebadať.

Všeobecne platí, že ženy, ktoré rodia v mladšom veku, majú pružnejšie tkanivo, ktoré sa ľahšie adaptuje na pôrod a rýchlejšie sa hojí, ale to je samozrejme veľmi individuálne.

Je to podobné ako strie – tie sa tiež objavujú v závislosti od kvality našej pokožky, čo je dané genetickou predispozíciou.

 

Vyzerá vagína po pôrode inak?

Hoci u väčšiny žien sa pošva po pôrode vráti približne do pôvodnej veľkosti ako pred tehotenstvom, je treba úprimne povedať, že po vaginálnom pôrode sa vagína určite zmení. Vzhľadom na uvoľnenie svalstva panvového dna nebude tvar a veľkosť pošvy úplne rovnaká.

Nemusí to byť nevyhnutne horšie ako pred pôrodom. Čo sa týka sexuálneho styku, je to veľmi individuálne, niektorým ženám sa môže páčiť o niečo uvoľnenejší tvar pošvy, iným nie.

V ojedinelých situáciách sa môže stať, že po zašití pošvových poranení sa tkanivo zhojí tak, že sa  vytvorí príliš úzky vchod do pošvy. Ak by takýto stav ženám bránil v pohlavnom styku, pripadá do úvahy operácia, ktorá vchod rozšíri.

Vyzerá vagína inak po viacerých pôrodoch?

Každý ďalší pôrod spôsobuje ľahší prechod novorodenca pôrodnými cestami, ktoré sú viac uvoľnené. Neplatí však, že by sa s každým pôrodom vagína úmerne zväčšovala. Po dvoch alebo viacerých pôrodoch je to približne rovnaké.

 

Vaginálna suchosť po pôrode

Na spokojnosť v sexuálnom živote po pôrode majú však aj iné vplyvy ako len anatomické zmeny pošvy.

Ak žena dojčí, v dôsledku hormónov jednak nemusí mať chuť na sex, zároveň môže pri sexuálnom styku zažívať nepohodlie – hormóny, ktoré sa vyplavujú pri dojčení môže mať za následok extrémne tenkú, citlivú a suchú pošvovú sliznicu.

Treba si dať čas. Môže trvať aj niekoľko týždňov, kým sa to vráti do normálneho stavu ako predtým.

Oslabenie svalov panvového dna po pôrode

Svaly panvového dna sú veľmi dôležité pre statiku a funkciu pohlavného ústrojenstva a močového mechúra. V tehotenstve a po pôrode ochabujú. Ako veľmi, to závisí od niekoľkých faktorov vrátane veľkosti dieťaťa, trvania pôrodu a dokonca aj vašich génov.

Cvičenie v tehotenstve a po pôrode je výborným preventívnym riešením. Najlepším spôsobom, ako udržať elasticitu a funkciu svalov panvového dna, sú Kegelove cviky. Tie pomáhajú aj pri inkontinencii, ktorá sa môže objaviť po pôrode.

»»»»»» Prečítajte si aj: Prečo nemáme po pôrode chuť na sex?

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised