ŠestonedelieNovorodenec

Zubné preukazy pre lepšiu starostlivosť o detský chrup obdržia mamičky už v pôrodnici

 Marcela Beňová   09.10.2018   0

Slovenská komora zubných lekárov sa rozhodla pomôcť mamičkám v starostlivosti o zúbky svojich detí.

Od mája tohto roku preto každý novorodenec dostane v pôrodnici zubný preukaz, ktorý bude slúžiť na zaznamenávanie dôležitých údajov o stave chrupu dieťaťa. 

shutterstock

 

Preukaz bude ilustrovaný a podobať sa bude na Pediatrický preukaz dieťaťa. Dostupný bude aj pre pediatrov, ktorý tak získa prehľad o tom, ktoré ochorenia môžu eventuálne súvisieť s tvorbou zubných kazov.

Slovenská zubná komora vytvorila preukazy spoločne so zdravotnými poisťovňami.  

Záznamy pomôžu zubárom  získať lepší prehľad o lekárskych prehliadkach a zákrokoch, ktoré malý pacient absolvoval a zároveň podá rodičom kompletné informácie, ako správne predchádzať zubnému kazu.

Mamy a otcovia tak budú vedieť všetko potrebné o správnom čistení zúbkov, ale aj o jedlách a nápojoch, ktoré k tvorbe zubného kazu výrazne prispievajú. 

„Veríme, že zubný preukaz privedie do ambulancií zubných lekárov viac detí do troch rokov, pretože práve v tejto vekovej kategórii ich chodí na prehliadky najmenej.

Preventívnu prehliadku u zubného lekára absolvovalo v roku 2017 len 11% detí do troch rokov,“ vyjadrila sa k novinke v starostlivosti o detské zúbky riaditeľka odboru zdravotného a revízneho VšZP MUDr. Beata Havelková, MPH. 

shutterstock

 

Pomôcka pre zubárov aj rodičov

Rodičia sa tak budú môcť správnym spôsobom starať o chrup svojho dieťaťa od prvých dní.

V preukaze nájdu aj dôležité informácie o umývaní zúbkov – napríklad ako sa starať o ústnu dutinu ešte predtým, než sa objavia prvé zúbky, odkedy môže dieťa používať zubnú pastu a podobne.

Zároveň informuje o význame a priebehu zubnej preventívnej prehliadky. Práve pravidelné kontroly sú totiž na Slovensku kameňom úrazu v starostlivosti o chrup.

Zubári chcú takýmto spôsobom vytvoriť správny návyk v starostlivosti o chrup od útleho detstva a pomôcť rodičom udržať nielen trvalé zuby, ale aj mliečny chrup v dobrom stave.

Zo štatistík vyplynulo, že najpoctivejšie sa o zúbky detí starajú rodičia v Prešovskom kraji, najslabšie sú na tom deti z Bratislavského kraja.

K lepšej informovanosti o motivácii rodičov má slúžiť práve zubný preukaz, ktorý bude súčasťou kufríka pre mamičky a novorodencov.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Tehotenský kalendár - vyberte si video s vašim týždňom tehotenstva
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised