Plienky & plienková dermatitída

PR 4

To prvé , čo túži každá mamička alebo otecko urobiť, keď prinesie svoje dieťatko z pôrodnice domov, je podržať si ho v náručí. Vedeli ste však, že pokožka vášho dieťatka je dvakrát tenšia ako vaša?

Počas týchto nádherných prvých mesiacov je starostlivosť o citlivú pokožku dôležitejšia ako inokedy…

Na začiatku budete, tak ako väčšina mamičiek, zrejme uvažovať, aké plienky by ste mali používať. Najdôležitejšia je správna absorpčná schopnosť plienok, aby malo dieťatko pocit sucha aj po dlhšom čase. Najlepšou voľbou sú plienky, ktoré absorbujú nielen moč, ale aj riedku stolicu, ktorej výskyt je pri dojčení bežný. Vysoká absorpčná schopnosť pomáha ochrániť pokožku od podráždenia a omínania. Obliekanie a vyzliekanie plienky je tiež dôležité a malo by byť nielen jednoduché ale aj pohodlné. V prípade plienok pre novorodencov je dôležité aj to, aby mali hebkú povrchovú vrstvu, ktorá je jemná a nespôsobuje trenie a následné podráždenie.

Jedným z častých problémov, ktorý trápi novorodencov, je tzv. plienková dermatitída. Vzniká najmä v dôsledku nedostatočnej hygieny, keď je citlivá detská pokožka vystavená negatívnemu pôsobeniu moču a stolice. Zvýšená vlhkosť a nečistota v plienke vytvárajú podmienky pre poškodenie kože a vznik dermatitídy.  Zo stolice a moču sa uvoľňujú enzýmy (žlčové kyseliny a amoniak). Pôsobenie týchto látok narúša pH detskej pokožky, ktorá je tak náchylnejšia na plienkovú dermatitídu.  K poškodeniu pokožky zadočku dochádza taktiež jej trením o plienku (napr. pri nosení dieťaťa na rukách).

Aké sú príznaky  plienkovej dermatitídy?

Príznaky plienkovej dermatitídy sa líšia v závislosti od stupňa jej závažnosti,  vo väčšine prípadov to môže byť len  mierne začervenanie, ktoré zistíme počas prebaľovania. Ak prehliadneme prvé príznaky (napr. skryté pod nánosom pasty), pokožka na detskom zadočku výrazne sčervenie, poškodí sa, pripadne sa objaví opuch. Často sa objavia vyrážky bez obsahu tekutiny alebo aj s tekutinou. Nejde však o hnis, ale o kvasinkovú infekciu.

Ako ju liečiť?

V prípade, že vaše dieťatko trpí plienkovou dermatitídou, treba mu okrem dôkladnej hygieny poskytnúť aj ošetrenie vhodnými prípravkami a zabezpečiť postihnutej pokožke aj dostatočný prístup vzduchu, tzv. vzdušný kúpeľ.

Liečba teda pozostáva z dobrej hygieny a jednoduchej lokálnej starostlivosti, po ktorej nasleduje aplikácia krému či masti, ktorý poskytne poškodenej pokožke ochranu pred ďalším kontaktom so stolicou a inými dráždivými látkami ale pokožku pritom nevysuší.

Ideálny je napr. Bepanthen s obsahom 5% dexpanthenolu, ktorý chráni pred vznikom zaparenín, dokonale hydratuje pokožku a zároveň regeneruje poškodené bunky.  Masť Bepanthen sa nanáša v tenkej vrstve pri každom prebaľovaní na čistú a suchú pokožku.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. nám pomohlo časté umývanie, vetranie zadočka a natieranie bepanthenom care. A potom už bolo lepšie. Hlavne v teplom počasí nechať aj dlhšie bez plienky.

Pridaj komentár