RodímeTlmenie bolesti

Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?

 Marcela Beňová   13.06.2019   0

Dva pôrody a dve skúsenosti, ktoré môžu niektorým mamičkám pomôcť s rozhodovaním, či rodiť prirodzene alebo s menšou pomôckou.

shutterstock

 

Pôrod už nemusí byť ako za čias starých mám

Skúsenosť s pôrodom s epidurálkou má mamička Katka, ktorá sa rozhodla rodiť bez zbytočných bolestí.

„Pri staršej dcére som bola nadšená prvorodička, ktorá chcela všetko prirodzene. Prirodzený pôrod, bonding, dojčenie a tak ďalej.

Z toho všetkého bol nakoniec len veľký stres, najmä keď som rodila celý deň, trápila sa, bola som absolútne vyčerpaná, a to sa odrazilo aj na začiatku materstva.

Namiesto radosti som bola veľmi unavená, nebola som schopná rozbehnúť dojčenie, a spomienka na bolesti ma mátala ešte dlho.

Pri druhom pôrode som sa rozhodla, že budem za „modernú mamičku“. Šla som do pôrodnice aj s manželom, ktorý bol pri mne a epidurálku som mala objednanú.

 

Šlo len o zavedenie do chrbtice, ktoré nebolo veľmi nepríjemné. O epidurálke sa hovorí všeličo, ale podľa môjho názoru je to pre ženy, ktoré nechcú trpieť zbytočne, dobré riešenie.“

Bez bolestí a stresov

„Samotný pôrod potom prebiehal normálne, namiesto bolestí som cítila len tlak. Ale bola som zároveň plná energie. 

Vďaka tomu, že som netrpela, som normálne komunikovala s manželom, prechádzala sa, a keď sa pôrod rozbehol, mohla som sa plne sústrediť na to, čo mi lekár hovorí.

Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo.

 Prečítajte si aj: Môžu si tehotné farbiť vlasy?

 

Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie.

Postupné prichádzanie tela do normálu po epidurálke môže a nemusí byť problém. Mamička na našej izbe ktorá bola tiež po epidurálke, nemala vôbec žiadne problémy, od začiatku sa cítila dobre.

Ja som naopak na druhý deň mala pocit, akoby sa telo prebralo po operácii, cítila som bolesti, ale aj tak sa s pôrodnými nedali porovnať. Našťastie ma však epidurálka neobmedzovala v starostlivosti o synčeka, a keby som mala na výber, dám si ju zas.“

Telo treba na pôrod pripraviť

Mamička Zdenka má tri deti a od začiatku prvého tehotenstva sa rozhodla, že sa bude usilovať vyhnúť epidurálke.

„Možno to mám o niečo ľahšie než ostatné mamy. Celý život som športovala, venovala som sa hádzanej a niekoľkokrát týždenne behávam.

shutterstock

 

V čase, keď sme sa rozhodli pre bábätko, som tehotenstvu prispôsobila aj stravu a niektoré návyky ako pravidelný spánok. To pokladám za základ.

Od tretieho mesiaca som začala pravidelne plávať, lebo behu som sa už bála, cvičila som cviky pre tehotné a chodila na prípravu. Niekomu sa to zdá veľa, ale ja verím, že ak deväť mesiacov telo počúvate a pripravujete ho na pôrod, odmení sa vám.

Pôrod sa mi rozbehol v noci, a keď sme dobehli do nemocnice, mala som ešte dosť času, aby som cvičila s fitloptou. Neľahla som si, kým sa dalo. Kontrakcie boli ťažké, neostalo mi iné ako dýchať a vydržať."

Najhoršie bolo šitie

„Stále som si opakovala, že pôrodné bolesti majú zmysel, že z toho vzíde nový človiečik. Správne dýchanie okysličí telo, udržuje psychiku, ktorá je základ.

 Prečítajte si aj: Čakáme postihnuté bábätko

 

Aj vďaka mojej športovej príprave prebehol samotný pôrod ľahko, stačilo pár zatlačení a malý bol na svete. Jediné, čo bol nakoniec „záhul“, bolo šitie. Tam je jedno, aký je pôrodník citlivý, proste to bolí.

Šitie trvalo dobrých dvadsať minút, ale sestra so mnou vtedy komunikovala, stále ma zamestnávala informáciami o bábätku, takže som to zvládla. Keď som mala konečne v rukách náš prvorodený zázrak, bolesť odrazu zmizla.

Od toho momentu sa už všetko len zlepšovalo. Po pár hodinách som spravila prvé kroky a druhý a tretí deň po pôrode mi už bolo dobre."

15 minút denne

Mamička Zdenka porodila bez epidurálky, len s cvičením a správnym dýchaním, ešte dvakrát. 

"Nemala som toľko času na pravidelný pohyb ako pri prvom bábätu. Ale vstala som každé ráno 15 minút pred mužom a deťmi a dopriala si naťahovacie cvičenia.

Nedeľu večer som mala vyhradenú na prechádzku, občas sa podarila aj plaváreň. Pohyb mi zaručila aj rozrastajúca sa rodina.

Oba nasledujúce pôrody boli ľahšie ako ten prvý. Za mňa je teda dobrá príprava viac ako epidurálka, ktorá má svoje riziká, a o ktorých sa stále dosť nehovorí“ dodáva mamička Zdenka.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Tehotenský kalendár - vyberte si video s vašim týždňom tehotenstva
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised