“Po osobnom prieskume bratislavských pôrodníc, som sa jednoznačne rozhodla – zohľadňujúc pri tom starostlivosť o dieťa i mňa, pre Obilní trh. Pôrod som nemala jednoduchý, trval 19 hodín, no nepovažujem ho za traumatický zážitok.”
V diskusii o pôrodniciach sa podelila naša čitateľka Klepaka o svoju skúsenosť s pôrodom v brnenskej pôrodnici. Prečítajte si jej dojmy a postrehy.
Predpôrodná príprava
V pôrodnici som absolvovala 3 prípravné kurzy (každý jeden stál 400,- KČ), obecný úvodný s prehliadkou pôrodných sál, “intenzívnu prípravu na pôrod” s ukážkou možných úľavových polôh, ale aj možností rodiacich polôh a ako posledný – príprava na kojenie.
Všetky tri schôdzky boli skoro 3hodinové a plné informácií s praktickými ukážkami. Veľmi pozitívne hodnotím kurz o dojčení, ktorý ma pripravil na správne prisatie dieťaťa, ale aj možné problémy s nalievaním prsníkov, upchaním žliaz a pod.
Pôrodnica
Pôrodnica má kompletne zrekonštruované pôrodné oddelenie. Pôrod prebieha v pôrodných boxoch. Za 1000,- KČ si môžete zaplatiť nadštandard, ktorý má navyše vaňu a teda môžete rodiť do vody.
Podľa toho, čo som sa bavila so známymi, ktoré rodili v Bratislave, je tento brnenský štandard vysoký bratislavský nadštandard. Na izbe bol so mnou partner za poplatok 500,- KČ (v cene bola zarátaná aj kávička a večera).
Pôrodný plán
Počas celej doby sa o mňa starala pôrodná asistentka (v mojom prípade sa za celý pôrod vystriedali 3), ktorá mi vždy všetko vysvetlila a ponúkla mi alternatívy.
Po prečítaní môjho pôrodného plánu mi povedala, že v ňom nevidí žiaden problém, pretože priebeh pôrodu, ako si ho predstavujem je u nich bežný – možno až na požiadavku, aby kvôli atopickému exemu moje dieťa po narodení neumývali, keďže chcem aby sa mu vstrebal mázok do pokožky – s touto požiadavkou nemala žiaden problém.
S partnerom sme mali celú dobu súkromie, pôrodná asistentka ma kontrolovala v pravidelných intervaloch, príp. na požiadanie partnera.
Prečítajte si tiež: Rodila som v Banskej Bystrici – 7 postrehov
Tlmenie pôrodnej bolesti
Súčasťou pôrodných boxov je aj samostatné WC a sprcha – do ktorej som si dala fitloptu a v kombinácii s horúcou vodou mi veľmi pomohla od bolesti.
Nakoľko môj pôrod trval veľmi dlho, ponúkli mi na výber epidurálku alebo Entonox (rajský plyn) na uľavenie od bolesti a načerpanie síl. Vybrala som si rajský plyn, ktorý ma zbavil bolesti, uvolnil a do 45 minút bolo dieťa na svete (cena Entonoxu – 1/2hodina 250,- KČ).
Polohu som si vybrala sama intuitívne, keďže ma boleli kríže, tak som ležala na boku, pričom mi partner pomáhal pri kontrakciách pritláčaním nohy. Počas celej doby som vdychovala Entonox.
Záverečná fáza pôrodu
Doktorka prišla až v záverečnej fáze, nakoľko dovtedy nebola vôbec potrebná. Rešpektovalo sa moje rozhodnutie o nechcenom nástrihu hrádze a taktiež o odmietnutí klistíru.
V miestnosti bolo prítmie, aby dieťa nemalo šok zo svetla. Bezprostredne po narodení mi ho priložili na brucho, nechali dotepať pupočníkovú šnúru. V miestnosti bol malý pultík, kde ho zmerali a odvážili počas toho ako som porodila placentu.
Prvé minúty s bábätkom
Dieťa mi priložili nahé na brucho a prikryli nahriatymi prikrývkami. Pôrodná asistentka nám na naše požiadanie ukázala placentu a vysvetlila, ako sme boli s dieťaťom prepojení.
Pomohla nájsť správnu polohu pre pohodlné prisatie bábätka a potom sme zostali všetci traja na dve, možno aj dve a pol hodiny sami. Počas tejto doby sme s partnerom vybrali meno nášho dieťaťa, keďže sme sa rozhodli pomenovať ho – až keď ho uvidíme.
Prečítajte si tiež: Pôrodný príbeh z Galanty: Rande naslepo
Šestonedelie
Potom čo ma previezli na oddelenie šestonedelia mi hneď dieťa priniesli a od tej doby sme boli stále spolu. Na druhý deň po pôrode som dostala štvrtý kurz “rehabilitácie” – ako cvičiť po pôrode, taktiež ukážku správneho kúpania bábätka a pediatrička nás informovala o správnej starostlivosti o bábätko.
Sestričky kontrolovali správnosť prisatia (čo nebolo príliš potrebné, keďže jeho prvá skúsenosť bola aj vďaka pôrodnej asistentke ukážková a tú už iba opakoval).
Na izbe sme boli tri, ale je možnosť zaplatiť si aj nadštandard, kde môžete byť aj s partnerom.
Na záver
Úprimne odporúčam všetkým ženám, ktoré majú predstavu o svojom pôrode ako o prirodzenom nemedicínskom priebehu s ľudským a príjemným prístupom personálu. Mimochodom personál, pôrodné asistentky i doktori, sú iba ženy.
Ďakujem za krásne napísaný článoček, mne osobne z celého plynie veľký pokoj a radosť. Myslím, že ak má niekto pocit, že je to “LEN pôrod”, tak nehľadá informácie a nečíta články a skúsenosti o “LEN pôrode”… mnohé z nás, vrátane mňa sú prvorodičky a snažíme sa nájsť informácie, ktoré nám pomôžu upokojiť sa, nakoľko tento “LEN pôrod” nás znepokojuje a máme z neho myslím, že úplne oprávnené normálne obavy!
Takže ešte raz vďaka za pokorný a príjemný článok svojej skúsenosti, mne osobne po rôznych diskusiách kde mamičky robia stres a paniku padlo toto čítanie vhod a ujasnilo mi zopár vecí.
Ďakujem. Daniella
Ja som k porodu pristupovala ako k dolezitemu momentu mojho dietata, ktory ho ovplyvni na cely zivot. Bolo pre mna dolezite, aby sa citilo bezpecne, milujuco a po velkom stresovom zazitku citilo istotu, ze som pri nom. Zial slovenske porodnice toto nezohladnuju, preto ta porodna turistika – rozdiel v pristupe medzi “racionalnym” a “intuitivnym” rodicovstvom. Aj mna mama nejak porodila a vychovala a aj taky vztah mame. Racionalny.