RodímePôrod

O rokoch bábätka rozhodujú prvé minúty

 Eva Pavlíková   06.12.2016   0

"Pamätám si časy, keď som ako mladá lekárka začínala v nemocnici. Boli dni, keď nám v službe zomreli aj traja novorodenci. Našťastie už žijeme v iných podmienkach".

- spomína už s nádychom histórie Doc. MUDr. Darina Chovancová. Dnes je prednostkou Novorodeneckej kliniky a vedúca neonatologickej časti perinatologického centra Nemocnice sv. Cyrila a Metoda na Antolskej v Bratislave. 

 

V starostlivosti o novorodencov sme už vďaka technickému pokroku o míľové kroky ďalej. Zachraňujeme predčasne narodené bábätká, ktoré nevážia ani toľko, ako vrecko múky. 

O budúcich rokoch rozhodujú prvé minúty

Pre bábätká sú prvé minúty hneď po narodení veľmi dôležité. Rozhodujú o tom, ako sa mu bude vodiť ďalej v živote, v jeho prospievaní, životaschopnosti. 

"Každé dieťa, nie len z rizikového tehotenstva, má nárok na maximálnu starostlivosť hneď od prvej minúty po pôrode. Každé dieťa má nárok na lekára, sestru a má mať k dispozícii technickú podporu, ak by ju náhodou potrebovalo.

Len u nás na  Antolskej máme 300 novorodencov ročne, o ktorých sa staráme na Jednotke intenzívnej starostlivosti. Mnoho bábätiek sa rodí s hmotnosťou do 1000 g. Rodia sa viacerčatá - dvojičky, trojičky a starali sme sa už aj o štvorčatá", dokresľuje situáciu MUDr. Chovancová.

 

Bábätká môžu potrebovať stabilizáciu telesnej teploty, monitorovanie akcie srdca, saturáciu kyslíka. Buď bezprostredne po pôrode alebo neskôr na JISke.

Resuscitačné lôžka, inkubátory, termolôžka, všetko sú to nevyhnutné technické podpory ku kvalitnej starostlivosti.

Cobedding - dvojčatá zostávajú spolu aj na termolôžku

"Keď sa nám rodia trojičky, každé dieťa musí mať inkubátor alebo termolôžko s technickým setom. Niekedy ale dávame v rámci cobeddingu dvojčatá na jedno spoločné termolôžko. Boli spolu zvyknuté v maternici, a tak sa vzájomne upokojujú aj tu".

foto: ocregister.com

 

"Dnes sme pre našu Nemocnicu dostali nové termolôžka so zostavou život zachraňujúcich prístrojov. Ďakujeme v mene bábätiek a ich rodičov, že sa LIDL rozhodol pre takýto grandiózny projekt."  

- dodáva MUDr. Chovancová, ktorá pri tejto príležitosti sprevádzala novinárov v Nemocnici.  

 

 

Lidl spolu so zákazníkmi obdaroval desaťtisíce novorodencov

Zostavu život zachraňujúcich prístrojov získalo všetkých 52 slovenských pôrodníc, ktoré umožňujú bezplatný pôrod 

Ročne tak bude možné zachrániť niekoľko stoviek novorodencov a skvalitniť život tisíckam z nich. Navyše, každé dieťa bude môcť absolvovať vyšetrenie vrodených chýb srdca.

Možno ste prispeli aj vy

Od 21. novembra mohli zákazníci získať za každých 20 € nákupu jednu z troch audiorozprávok: „O siedmich kozliatkach“, „O dvanástich mesiačikoch“ a „Snehová kráľovná“ za symbolické 1 €.

 

Lidl sa zaviazal venovať slovenským nemocniciam set prístrojov pre novorodencov v hodnote celého výnosu z akcie „Rozprávky, ktoré potešia všetky deti“. Výsledkom je 52 zostáv prístrojov v hodnote takmer 850 000 €. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Eva Pavlíková

Do tejto stránky som sa prerodila. Postupne - pôrodmi mojich štyroch detí. A tak sa na svet pozerám očami rodiča. Čo na mysli, to na klávesnici.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised