Neonatológ: Rozumiem mamičkám, ktoré chcú rodiť doma

saša/redakcia 1

Štatistika problémov novorodencov po pôrode je neúprosná. Každý desiaty novorodenec zo sto má problém s popôrodnou adaptáciou a potrebuje odborný zásah lekára.

S neonatológom Prof. MUDr. Mirkom Zibolenom, CSc. z Neonatologickej kliniky UK JLF a UN Martin, sme sa rozprávali o skrytých rizikách domáceho pôrodu.

 

Prečo mamičkám neodporúčate domáci pôrod?

“Rozumiem mamičkám, ktoré chcú rodiť doma. Zázemie a komfort domáceho prostredia je neporovnateľný s nemocničným prostredím. Plne ich teda chápem, avšak aj oni musia pochopiť nás neonatológov.

Štatisticky má totiž 10 percent novorodencov problém s popôrodnou adaptáciou a potrebuje odborný zásah lekára. My nie sme schopní vopred vytypovať, ktorých desať detí zo sto bude potrebovať pomoc. Ja preto odporúčam maminám radšej rodiť v pôrodnici a nie doma.”

Máte skúsenosť s prípadmi, kedy boli deti narodené doma?

“V našom regióne sú pôrody doma zriedkavé, dúfajme, že je to aj preto, že mamičky sú spokojné s našou pôrodnicou. Z mojej skúsenosti vidím aj ako ďalší problém to, že matka prichádza s dieťaťom (ktoré sa narodilo doma) k lekárovi až po niekoľkých dňoch.

Od lekára sa očakáva, že vyšetrí dieťa a musí zapísať protokol o stave dieťaťa a vystaviť list pre matriku, aby mohlo byť dieťa zapísané. Tu však môže nastať pochybnosť napríklad aj pri určovaní rodičovstva.”

Riziká, ktoré sa prejavia po niekoľkých hodinách

“Aj v prípade, že tehotenstvo matky a aj pôrod prebieha fyziologicky a aj novorodenec vyzerá bezprostredne po narodení v poriadku, skryté riziká prichádzajú až po niekoľkých hodinách, respektíve dňoch.

Vrodené choroby srdca sa ukážu až na druhý-tretí deň, rovnako tak aj možná infekcia dieťaťa z pôrodných ciest matky.

Rozsiahle štúdie v Spojených štátoch ukazujú, že v dôsledku predčasného prepustenia z pôrodnice sa zistil zvýšený počet detí, s trvalými následkami v dôsledku neliečenej žltačky.”

shutterstock

 

Je teda možné skrátiť pobyt matky a dieťaťa v pôrodnici?

Viac ako polstoročia žijeme v systéme, kedy je novorodenec odsledovaný ešte na oddelení šestonedelia. Lekári tu zachytia možné komplikácie.

V prípade, žeby sme chceli pobyt matky a dieťaťa v pôrodnici skrátiť, je to pomerne radikálny rez v systéme a je potrebná rozsiahlejšia príprava.

Neonatologická sekcia pediatrickej spoločnosti sa však už začala touto myšlienkou vážne zaoberať a určite to nie je nereálne.

Prečítajte si, ktoré pôrodnice na Slovensku patria medzi tie naj:

Najlepšie pôrodnice 2017 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 1,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. “Rozumiem mamičkám, ktoré chcú rodiť doma. Zázemie a komfort domáceho prostredia je neporovnateľný s nemocničným prostredím. Plne ich teda chápem” – ak si mysli, ze mamicky chcu rodit doma kvoli zazemiu a komfortu, tak si dovolim tvrdit ze ich vobec nechape, nerozumie im ani trochu. S touto komunitou som sa stretavala dost dlho, poznam viac nez 100 zien ktore o tejto forme porodu realne uvazovali (cast z nich, vratane mna, ju aj zrealizovala) a ANI JEDNEJ neslo o komfort. Pohodlie domova je malou, uplne nepodstatnou vyhodou, na zaklade ktorej sa ziadna zena o domacom porode nerozhoduje. Hlavnym dovodom preco zeny uvazuju o domacom porode je eliminacia rizik vyplyvajucich z rutinnych postupov v nemocniciach. Castym argumentom je, ze predsa tieto postupy je mozne odmietnut, dohodnut sa – ale toto nie je pravda. Vela zien malo snahu dohodnut sa vopred na porodnom plane, zaplatili si kvoli tomu konkretnych lekarov, realita bola taka ze im nevyhoveli a este si vysluzili pohrdave poznamky od personalu. Pritom velmi casto riesia tento problem zeny, ktore uz pri predoslom porode realne zazili, ako ich (alebo dieta) rutinne postupy ohrozovali, a prave preto sa im chcu vyhnut. No v slovenskych podmienkach sa to neda.

    Ked sa niekomu priznam, ze som rodila doma, zeny ktore uz rodili mi takmer vsetky hovoria – to je to najlepsie co si mohla urobit, kolko zleho som si ja mohla usetrit, keby som to tiez tak spravila… Dokonca 2x som si ako reakciu vypocula: “keby som to ja spravila, moje dieta mohlo zit, nemocnicne postupy ho zabili”. Vsetky clanky o domacich porodoch vyvolavaju dojem, ze v nemocnici by kazdy porod dopadol bud rovnako dobre ako doma, alebo lepsie (v pripade komplikacii). Ale to nie je pravda. Je vela pripadov, kedy prave uplne zbytocne nemocnicne zasahy priebeh zhorsili natolko, ze ma zena alebo dieta nasledky, pritom ak by rodila doma, ziadne komplikacie by nenastali.

    Ku naslednemu pobytu v nemocnici povinne 4 dni uz snad len tolko – za tie 4 dni vidite zenskeho lekara 1x denne a detskeho 2x denne. Kazdodenne navstevy skolenej sestry v domacnosti by toto dokazali plne nahradit, s podstatne nizsimi nakladmi a vacsim komfortom pre vsetkych zucastnenych, zaroven sa este odstrani riziko nozokomialnej nakazy, sestra moze hned aj skontrolovat podmienky v domacnosti, zaucit vsetkych clenov rodiny do starostlivosti…

Pridaj komentár