Keď v dávnejších dobách dostala maurská žena pôrodné bolesti, šla k moru. V jednom z malých zálivov, kde kamene vytvárali prírodný bazénik, chránená pred vlnami a obmývaná vždy čerstvou teplou vodou, priviedla takto svoje dieťa na svet.
Tak ako Mauri využívalo aj mnoho iných národov uvoľňujúcu silu teplej vody. Na polynézskych ostrovoch sa deti rodili v teplých lagúnach koralových zálivov. A ešte aj dnes rodia ženy mnohých kmeňov v pralesoch pri Amazone do rieky, chránené v zátokách vytvorených z konárov obrovských stromov.
Aj v západnom svete objavili rodičky, pôrodné asistentky a lekári pôrod do vody ako jednu z najšetrnejších podôb pôrodu. Väčšina kliník a pôrodných domov v Nemecku sa tomu prispôsobila a veľké pôrodné vane dnes patria skoro všade k vybaveniu pôrodných izieb.
Ale aj tí, ktorí plánujú pôrod doma, môžu svoje dieťa priviesť na svet vo vode: existuje možnosť vypožičať si nafukovaciu pôrodnú vaňu, ktorá spĺňa všetky predpísané normy.
Výhody pôrodu do vody
Ľahšie znášanie bolestí Hlavne z týchto dvoch dôvodov je o pôrod do vody stále väčší záujem: budúca mamička dokáže ľahšie znášať bolesti a dieťatko prežíva menej stresu. V teplej vode sa uvoľňí svalstvo a väzivo.
Žena, ktorá sa cíti uvoľnene, nemá strach a krčok maternice sa otvorí ľahšie a rýchlejšie. Zatiaľ čo veľký strach vedie k napätiu a tým aj k väčšej bolesti, čo zapríčiňuje ešte väčší strach, je tento kolobeh pri pôrode do vody prerušený. Pretože sa žena dokáže lepšie uvoľniť, pociťuje menšiu bolesť: pôrodné cesty sa stávajú mäkké a elastické. K tomu sa pridáva pocit nadnášania vodou, žena ľahšie nájde polohu, ktorá jej uľahčí pôrod.
Ženy, ktoré rodia do vody, sa oveľa zriedkavejšie dožadujú prostriedkov utišujúcich bolesť. Menej často ako „na suchu“ dochádza k poraneniam v oblasti hrádze. Ak je nástrih hrádze potrebný, žena nemusí vychádzať z vody.
Menej stresu pre dieťa Pre dieťa predstavuje voda dôverné prostredie. Chladný vzduch je mu naproti tomu cudzí. Pre dieťa znamená pôrod do vody šetrný prechod zo svojho doterajšieho do nášho sveta. Vďaka väčšej uvoľnenosti svojej matky je aj dieťa vystavené menej stresu na ceste cez pôrodný kanál.
Jedna mamička, ktorá obidve svoje dcéry porodila do vody, hovorí: „Ani jedno z detí po pôrode neplakalo. Obe pôsobili celkom uvoľnene a spokojne, keď ležali vo vode na mojom bruchu.“
Priebeh pôrodu do vody a názory proti takému spôsobu pôrodu
Priebeh Rodička rozhodne sama, či a kedy vojde do vane. Môže tak urobiť už od začiatku pôrodných bolestí, alebo až v druhej pôrodnej fáze, keď nastane potreba tlačiť. Tóny srdiečka dieťaťa sa dajú preverovať aj vo vode. Ak je to príjemné obom partnerom, do vody môže vojsť aj otec dieťaťa.
„Počas tej hodiny a pol, ktoré som strávila vo vode, sedel môj partner za mnou a podopieral ma“, hovorí jedna z mamičiek. Po pôrode môžu rodičia a dieťa ostať sedieť vo vode a v pokoji sa zoznámiť. Až po oddelení placenty je čas vyjsť z vody.
Názory proti pôrodu do vody Nemôže sa dieťa utopiť? pýtajú sa mnohí. Toto nebezpečenstvo nehrozí, pretože ochranný dýchací reflex dieťaťa zabráni vniknutiu vody do pľúc. Tento prirodzený reflex spôsobí zatvorenie priedušnice dieťaťa, kým je ono obklopené vodou. Novorodeniatko vdýchne až vtedy, keď pokožka jeho tváričky príde do kontaktu so vzduchom. A takisto dieťa neostáva pod vodou dlho, ale iba niekoľko sekúnd, pred tým, než ho pôrodná asistentka položí na brucho matky.
Pre novorodeniatko neexistuje žiadne riziko infekcie. Voda vo vani zmiešaná s plodovou vodou a krvou obsahuje iba látky vlastné telu matky, na ktoré je dieťa zvyknuté po celých deväť mesiacov.
Pôrod do vody sa neodporúča, ak: sú ozvy srdca dieťaťa prislabé ide o viacplodové tehotenstvo ide o pôrod panvovým koncom
Loading...