Príručka pre rodičaŽivotné situácie

Čo je dobré vedieť o téme: VÝŽIVNÉ

 JUDr. Soňa Glezgo   01.01.1970   37

Problematiku výživného rieši zákon č. 36/2005 Z.z. o rodine.

Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov voči deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým dieťa nie je schopné sa samo živiť. Táto povinnosť sa neviaže na štúdium dieťaťa.

V prípade, že bola súdom určená vyživovacia povinnosť a dôvody pre jej trvanie odpadli, je potrebné požiadať súd o zrušenie vyživovacej povinnosti. Nestačí len prestať platiť, lebo dieťa skončilo školu, príp. sa zamestnalo.

Každý rodič bez ohľadu na svoje schopnosti, možnosti a majetkové pomery je povinný plniť svoju vyživovaciu povinnosť v minimálnom rozsahu vo výške 30% zo sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté dieťa alebo na nezaopatrené dieťa podľa osobitného zákona. Od 15.12.2008 účinná právna úprava umožňuje zaviazať rodiča na platenie výživného nie pevne určenou sumou, ale aj iným nezameniteľným spôsobom najmä s odkazom na presný spôsob určenia vyplývajúci z osobitného predpisu. Táto možnosť má význam najmä (avšak nielen) v prípadoch, kedy je určené výživné v minimálnej zákonnej výške. V prípade zvýšenia životného minima bolo potrebné podávať pre zvýšenie výživného nový návrh. V dôsledku uvedenej zmeny zákona (ust. § 155 ods. 3 Občianskeho súdneho poriadku) je možné upraviť pomery tak, aby aktualizácia súdneho rozhodnutia len z dôvodu zvýšenia životného minima nebola potrebná.

O výživné na maloleté dieťa alebo o manželské výživné možno účinne požiadať aj počas trvania manželstva, a to za predpokladu, že niektorý z manželov si neplaní vyživovaciu povinnosť či už voči deťom alebo voči manželovi (napr. neprispieva na domácnosť, príp. sú výrazné rozdiely v životnej úrovni manželov).

Výživné na dieťa má prednosť pred inými výdavkami rodiča a súd neprihliada na tie výdavky, ktoré rodič nemusel nevyhnutne vynaložiť.

Zákon o rodine zaviedol inštitút tzv. tezaurácie, t.j. súd v prípade dôvodov hodných osobitného zreteľa môže zaviazať povinného rodiča uložiť peňažnú sumu na výživné, ktoré bude splatné v budúcnosti, na účet založený v prospech maloletého dieťaťa rodičom, ktorý ho má v osobnej starostlivosti. Na nakladanie s prostriedkami z tohto účtu je potrebný súhlas súdu.

O zvýšenie, príp. zníženie výživného možno požiadať ak dôjde k relevantnej zmene pomerov. Ak ide o maloleté dieťa, môže výživné súd upraviť aj bez návrhu. Všeobecne najbežnejšie uznávané sú napr. zmeny súvisiace so začiatkom návštevy škôlky, potom prvej triedy ZŠ, druhého stupňa ZŠ, strednej školy, ale aj narodenie ďalšieho dieťaťa povinnému rodičovi a iné.

Plnoleté dieťa musí podať návrh na určenie, príp. zmenu výšky výživného vo vlastnom mene.

Je rozdiel medzi manželským výživným (povinnosť prispievať druhému manželovi počas trvania manželstva) a príspevkom pre rozvedeného manžela.

Obdobou výživného je príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matke (otec dieťaťa, za ktorého matka dieťaťa nie je vydatá, je povinný najdlhšie po dobu dvoch rokov, najneskôr odo dňa pôrodu prispievať matke primerane na úhradu jej výživy a poskytnúť jej príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom). Právo žiadať príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa pôrodu. Nevydatá matka je v tomto konaní oslobodená od súdneho poplatku. Aj voči mužovi, ktorého otcovstvo je pravdepodobné, sa môže tehotná žena návrhom domáhať, aby poskytol vopred sumu potrebnú na zabezpečenie jej výživy, príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom a sumu potrebnú na zabezpečenie výživy dieťaťa po dobu, počas ktorej by žene patrila materská dovolenka.

Vecne a miestne príslušný súd na konanie o veci starostlivosti o maloletých, o osvojiteľnosti, o osvojenie, alebo o povolenie uzavrieť manželstvo maloletému je okresný súd, v obvode ktorého má maloletý bydlisko.

Navrhovateľ v konaní o určenie výživného je oslobodený od súdneho poplatku.

Výživné na maloleté dieťa je možné priznať tri roky dozadu od podania návrhu. Výživné na plnoleté dieťa je možné priznať len odo dňa podania návrhu.

Vymáhanie výživného priznaného rozhodnutím súdu je možné len formou exekúcie.

Rozsudok, ktorým je uložená povinnosť na výživné je predbežne vykonateľný, čo znamená, že je vykonateľný po uplynutí lehoty na plnenie, ktorá v tomto prípade začína plynúť odo dňa doručenia (vykonateľnosť v tomto prípade nie je viazaná na právoplatnosť). V rozsudku súd môže vetu o predbežnej vykonateľnosti vysloviť vo výroku, avšak urobí tak na návrh účastníka, ak by mu inak hrozilo nebezpečenstvo ťažko napraviteľnej alebo značnej ujmy.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.6 z 5. Celkom 22 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Natália napísané 29.04.2020 09:17

Dobrý deň,chcela by som sa spýtať, čo dá robiť s tým, keď môj otec je nezamestnaný a mal by mi platiť 50€ na mesiac no posiela mi už len 20/25 a nedávno poslal už len 10€ z čoho sa vyžiť nedá, mám 19 rokov ale stále chodím do školy, čiže ešte mi 2 roky platiť musí. Ak mi niekto odpovie,vopred Vám ďakujem.

Lucia napísané 14.08.2018 10:05

Dobry den.

 

Chcela by som Vas poprosit o radu. Som slovenka zijuca v Anglicku s mojim 5 rocnym synom. Moj ex je slovak ale zije v cechach S malym sa nestretava a nevidel ho uz 3 roky. V anglicku mu stanovili vysku vyzivneho ale ked ze je na Slovensku nemaju to ako vymoct.chcem poziadat sud na slovensku. Je nejaka sanca ze by mi nieco priznali??Prosim vas poradte mi on sa vyhyba plateniu

Ivan mader napísané 19.12.2016 20:46

Výživné na dieta sa posiela na dany mesiac alebo o mesiac dopredu?ked nie je dane súdom inak!

Ivan mader napísané 19.12.2016 20:46

Výživné na dieta sa posiela na dany mesiac alebo o mesiac dopredu?ked nie je dane súdom inak!

Mária napísané 04.03.2013 10:49

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Mám v úmysle podať žiadosť na rozvod a rada by som vedieť, či bude môj muž povinný platiť výživne okrem dieťaťa aj na mňa, nakoľko som na úplnom ID a jeho výška není moc vysoká. Poberám 310€, okrem toho nemám žiaden príjem. Príjem manžela je zhruba 1500€ mesačne.Ak áno,akú výšku môžem od neho žiadať na seba a na svoje dieťa. Moc ďakujem

zvedavy napísané 12.02.2013 12:10

Dobry den !

Stale sa riesia iba MATKY !

Ale co, ak prave (dokonca slobodna!) matka USLA zo zabezpeceneho spolocneho rodinneho prostredia, vytrhla dieta z pokojneho zivota a vyuziva ho iba na citove a ekonomicke VYDIERANIE otca ?!

Otec je schopny zabezpecit dieta a starat sa on lepsie ako ona.

Ona mu ho doslova UKRADNE a potom zdialky vymaha akoze "svoje prava".

tinaboro napísané 04.01.2013 19:33

dobry vecer,chcem sa spytat,ked byvalemu manzelovi sud urcil platit vyzivne 8O eur ,ked je dcera u neho napr.2 tyzdne ,musi platit celych 8O eur ?dakujem

Kuba1 napísané 27.08.2012 13:14

Zdravim chcem sa spytat mam 4 rocnu dceru neni som vydata zijeme spolu ale priatel nema prechodne bydlisko ma len trvale a to u svojich rodicov ide o to ze som na urade ziadala som o davku v hmotnej nudzi lenze ziadaju odo mna rozsudok zo sudu o vyzivnom ale to ja nemam co mam robit?

Helen napísané 26.08.2012 23:11

Váš komentár

Dobry den.

Chcela by som Vas poprosit o radu. Som slovenka zijuca v Anglicku aj s mojou dcerou. Otec mojej dcery je tiez slovak. On zije na Slovensku. Na slovensku mam problem ho dat na sud vo veci alimentov lebo on je tam a my sme v Anglicku. Nezijeme spolu uz vysse piatich mesiacov od te doby mi na malu neprispieva. V anglicku mi nemozu pomoct lebo on zije na Slovensku.Prosim vas poradte mi ako dalej.

Vaše meno napísané 27.09.2011 14:37

Váš komentár Prajem pekný deň!

Chcela by som vás poprosiť o radu. Som na plnom ID od 2000 v roku 2007 som mala nehodu pri ktorej som prišla o LDK po tomto ma môj ex opustil že sa o mňa nebude starať. Nič mi nezostávalo a tak som ho písomne požiadala o dobrovoľnú vyživovaciu povinnosť overenú notárom aby mi ju odoslal do 30 pracovných dní. Nestalo sa tak,ale hneď podal žiadosť na rozvod. Dala som to na súd. Konečne som po rokoch tento súd vyhrala. Od 1.2.2009-31.7.2011 trvalo to pojednávanie. Vždy do 15. dňa toho - ktorého mesiaca vopred. Teraz neviem či mi mal platiť už 8/11 alebo 9/11 zatiaľ som od neho nedostala ani cent. Veľmi pekne vám ďakujem naozaj sa nemám na koho obrátiť a ani neviem ako ďalej postupovať.

Magdalena napísané 02.08.2011 21:54

Dobry den, chcem sa spytat, je manzel povinny platit vyzivne na deti za mesiac august, hoci cely mesiac su u neho?Polovicu prazdnin mu pridelil sud.Dakujem

Katarína Studená-Stohr napísané 11.06.2011 20:09

Dobrý ďeň,

chcela by som opýtať kde by som zohnala exekútora ktorý by mi pomohol pri výmáhaní výživného z nemecka.Som zo Žiliny.Ďakujem

Edita napísané 26.04.2011 21:47

Váš komentár Sad Chcem sa spýtať do akého veku dieťaťa je otec povinný platíť výživné. Dcéra bude mať 25 rokov ale ešte študuje na vysokej škole a syn toho roku končí strednú školu ale ďalej nepokračuje.

Martina Studená napísané 19.02.2011 12:26

Milá neznáma. Váš brat by si mal dať určiť súdom, akú sumu má platiť a predložiť svoje príjmy a výdavky. Každých 6 mesiacov sa môže výživné cestou súdu znížiť, alebo zvýšiť.

Neviem, akého právnika máte, ale určite ho zmeňte, niektorí sa totižto nezaujímajú o takéto muchy, ktoré im nedajú až taký zisk. Môjho druha tiež žiadala ex o 350 Eur, ale dali sme si to na súd.

Detičky, čo žijú s rozvedenými mamičkami - na tie mám tiež názor. Pod tlakom matky nechcú ocinka vidieť, prídu len vtedy, ak potrebujú peniažky. Ak ocinko ochorie, ani sa oňho nezakopnú. Priateľ má deti 2, matka tiež len peniažky chmantá, po súdoch ho vláči, deti nechce ukázať ani na príkaz súdu, no a čo si pomôže. Ten starší Patríčenko mu na ulici ukazuje stredný prst, nadáva mu do ko...tov - s prepáčením, a mamička sa na tom zabáva. Čo si pomôžeme. Po rokoch mám s druhom spoločné dieťa a na Patríčenka /11/ s Peťulíkom /3/ takto ľahšie zabúda, bohužial si na nich spomenie každý mesiac, keď mu z účtu odíde polovica výplaty.

Pokiaľ Váš brat s ňou nemá žiadny spoločný majetok, tak nech je ešte rád. Táto trúba nás najnovšie udala, že ak nevráti dom, čo dostala od neho naivne darom, tak ich vraj zabije, aj deti. No 9.3. máme pojednávanie, tak sa máme na čo tešiť.

Nech si tu nik nezastáva rozvedené ženy, sú to hysterky, chamtivé ženy a predovšetkým klamárky. Samozrejme česť výnimkám.

neznama napísané 19.02.2011 10:47

Moja otazka je ohladom brata,ktory ma dvoch synov(4 roky),nebol zenaty len zil s priatelkou,ktora po po roku narodeni deti nechala.On zije v zahranici,ona na slovensku.Sama si urcila sumu vyzivneho 300

Eura,ktoru on povinne plati,bez toho aby sa s nou hadal.Chce byt dobrym otcom a byt v styku s detmi castejsie ale moznosti mu to nemumoznuju.Ona mu dokonca zakazuje kontaktovat deti aj telefonicky.Brat ma pravnika,ktory bohuzial vela neriesi,je to smutne a velmi frustrujuce.Momentalne je brat bez roboty,boji sa ze bude stihany ked jej prestane platit,ale chudak nema z coho.Pravnikova odpoved bola ze platit musi aj ked nema robotu.Aka je na to vasa myslienka?

andulka napísané 31.10.2010 10:24

Váš komentár

 

Mam v opatere skoro 7 ročného vnuka. Otec ktorý sa o maleho vobec nezaujima mu prispieva 100 eur, matka nejakých 27 eur. Kedze mam narok od statu na nejakých 130 eur.To yz sa este dalo ale ten od prispevku ktorý mi dava stat sa odratáva 100 eur od otca a 27 od matky, ciže stat mi prispieva na malého celkovo 3eura. Zabavne vsak? Vnucik je prvak a naklady na prvu triedu su náročne, ale to nikoho nezaujima. Je to velmi smutne v tomto state.

príživník napísané 12.08.2010 23:22

Rada by som sa spýtala.. môj brat má 36 rokov, žije u rodičov, živia ho, nemá zamestnanie ( teraz si našiel brigádu ), neprispieva im žiadnou sumou, doma nepomáha.. Čo s ním? Keď rodičom niečo poviem som ja tá najhoršia. Ďakujem za odpoveď

Jan napísané 17.07.2010 12:56

Váš komentár

Ahojte , mam prosbu s byvalou priatelkou ked ma opustila sme mali dohodu ktoru si sama urcila a to 50 Eur mesacne + som jej preplacal oblecenie lieky ktore ma stali cca 30 eur na moju dcerku. Suhlasil som a zalozil aj stavebne pre dcerku kde rocne vkladam 1200 eur. No byvala ma dala na urcenie vyzivneho sudne a ziada 150 eur zo spätnou platnostou. Kedze mala ma 4,5 roka mozem si uplatnit aj naklady na osatenie a sporenie? A druha otazka som zivnostnik ake mam predlozit doklady o mojom prime okrem danoveho priznania? Dakujem za kazdu radu

ada napísané 17.07.2010 14:01

Váš komentár Pokial nemas svedka na to, ze si jej peniaze daval, je to na tvoju skodu, tiez doklady o kupe liekov by pomohli. To, co dietatu kupis alebo jej sporis, sa do vyzivneho nezapocitava. Hadam ti pomoze jedine sporenie zrusit a vyplatit urcene vyzivne.

Florian napísané 27.05.2010 22:05

chcel by som sa poradit-moj syn teraz skoncy strednu skolu,dokedy treba platit vyzivne-dokonca skolskeho roka-jun.,alebo sa ktomu zapocitavaju aj skolske prazdniny-jul-august???

Tina napísané 20.05.2010 20:20

Tak, tak. Každý baží po výživnom - či je to plnoleté dieťa s dvomi rukami len lenivé ako šva alebo rozvedená žena, ktorej nestačia výhody rozvedenej matky, ktoré uplatňuje na dieťa a primerané výživné. Každý sa chce zabezpečiť tak, aby mal lukratívny príjem bez toho, aby pohol prstom.

Podľa mňa je to riadna diera v zákone. Plnoleté dieťa by si malo na seba zarábať už samé a nie cicať od rodičov /hlavne v prípade, ak sa s nimi nestýka/. Som len zvedavá, že keď sa karta obráti, rodič bude starý, bezvládny....kde bude to dieťa!? Má rodič síce nárok na výživné v takom prípade, ale koľko z nich má to svedomie priživovať sa na deťoch a byť im na tiaž???

A rozvedený chlapi to isté, koľkí z nich si môžu založiť novú rodinu, aby to finančne zvládli?? Málo. Už ich šklbe prvá manželka, ktorá má strašne často choré detičky s neskutočnými nárokmi.

A je to tak, nech si hovoria rozvedené matky čo chcú, a taktiež tí vydarený vysokoškoláci, čo nie sú schopní zarobiť si sami na seba. Do kelu, veď keď sa v tomto veku nevedie ani na pár hodín zamestnať, pochybujem, že po výške budú schopní.

neznáma napísané 25.01.2012 11:03

Urážajú ma tu niektoré príspevky, kde si asi manželky č. 2 vylievajú srdcia ako sú ich manželia zaťažení plnením si povinností starať sa o deti. Mám 2 deti, chodia na strednú školu a bývajú na internáte. Výživné na obe deti je 70€/mesiac, pričom len strava na internáte je 112€.Kde sú ešte ďalšie výdavky ako internát, cestovné, pomôcky do školy, ošatenie atd? Verte mi, že by som sa najradšej o deti postarala sama a nepočula o ex, ale hoci som zamestnaná a 8 rokov som si nemohla dovoliť ostať PN, nie je to možné z jedného platu priemerne zarábajúceho človeka. Bez pomoci rodičov a exsvokrovcov, by moje deťi nemohli ani chodiť na strednú školu, ktorá nie je v ich blízkom okolí. Na záver len toľko, že je smutné, že starostlivosť o deti musia riešiť súdy. Ja som bola vychovaná tak, že starostlivosť o deti beriem ako samozrejmosť, nie ako povinnosť a ľudia, ktorí to majú za zlú povinnosť, by už viac nemali mať deti.

Drahomír Horváth napísané 20.05.2010 12:27

Nie som rozvedený, žijem so svojou manželkou už 23 rokov a spo

lu platíme výživné našej spoločnej dcére, ktorá od nás vo veku

18-tych rokov ušla. Dala nás na súd kde nás ohovorila, svoju mat-

ku pošpinila tak, že každý by si myslel, že to bola najhoršia mat-

ka na svete. Prerušila všetky kontakty, so mnou, so svojim bra-

tom(našim synom) atď. Kto nás poznal bol presvedčený že dcéra

sa musela zblázniť. Tolko len na úvod.

Vôbec sa s nami nestýka, naposledy som ju videl (i to náhodou)

na Veľkú noc 2009. Má syna (môjho vnuka), ktorého nám nikdy

nepredstavila. Aby nestratila nárok na výživné (študuje na VŠ),

tak sa za otca svojho dieťaťa nevydala. Neviem vlastne či vôbec

žije, alebo či ešte študuje. My sme sa totiž ako sprostí,napriek

tomu že nás ponížila milujúci rodičia s ňou mimosúdne dohodli o

platení výživného, pričom v dohode neboli uvedené pre ňu žiad-

ne povinnosti. O morálke a povahe nešej dcéry svedčí jednoznač-

ne fakt, že svojho syna neukázala ani svojej babke( mojej mame)

pričom vedela že je váŽne chorá takže moja mama umrela bez

toho aby videla svojho pravnuka.

Na záver chcem ešte povedať, že zákon o rodine je jeden paškvil

ktorý všetkých rodičov hádže do jedného vreca, robí z nich krvi-

lačné nezodpovedné šelmy a z detí vyrába anjelíkov. Jednoducho

tento zákon kolektívne odsudzuje rodičov

Iveta napísané 18.04.2010 20:43

Dobry vecer.

Som nevydata matka s 10 rocnym synom. Jeho otec priznal otcovstvo a moj syn nosi jeho priezvysko. Pred 8 rokmi sme na sude dohodli, ze otec bude prispievat na dieta 1000sk. Doteraz mi platil, aj ked sporadicky, no mojou otazkou je, ci mam pravo poziadat aby mu zvysili vyzivne.

Dakujem Iveta.

MISKA1917 napísané 21.03.2010 21:55

Ahojte chcela by som radu nemusite mi pisat aka som bola blba ja to viem ale ked napisete nic sa nestane.Mam 3.5r syna a 3 roky som sama s nim,nebola som vydata.Ked sme sa rozisl z parterom nemal o syna zaujem tak sme neboli ani na sude.Syn je od nar chory chcem podat na sud o vyzivne,mozem ziadat viac ked je chory a potrebuje zvysenu starostlivost?moze mi aj doplatit za tie roky ktore neplatil?ako dlho to trva?on ma dceru z predosleho vztahu na nu neplati,exekuciou mu nemaju co zobrat.Je sanca ze nejake peniaze od neho uvidim?Neviem teraz nic o nom.Dakujem

Tina napísané 21.01.2010 13:15

U nás je tiež problém. Žijem v domácnosti s priateľom ako druh a družka. Ja mám dcéru z prvého manželstva, bývalý má platiť 2000 SK, ale neplatí riadne. Môj druh má 2 synov, ktorých matka naučila sa extrémne vulgárne vyjadrovať ku otcovi a zakázala mu aj napriek súdu, aby deti bral. Platí na nich 7.500,- SK. Čiže kupuje mačku vo vreci. A stále je im málo, stále vraj hladujú /podotýkam, že ona i deti majú obezitu/. My budeme mať tento rok spoločné dieťa a bojíme sa o prežitie. Rozvedený chlap nemá nárok mať novú rodinu? Jeho bývalá má 33 rokov a z toho odpracovala 11 mesiacov u 15. zamestnávateľov - poväčšine v školstve. Všade mala výhovorku: je tam prach, nemajú ma tam radi, bolí chrbát,.... Proste do práce nepojde ani keby ju párom koní ťahali. Je to spravodlivé? Pred úradmi je strašne vzorná a obetavá matka, ale to asi stačí v tomto štáte. Vzorná matka asi nechodí do práce a nezarába. Vzorná matka ošklbáva o prachy druhých.

Tina napísané 21.01.2010 13:34

Milý sklamaný,

nič si z toho nerob, takto to ide. Môj priateľ pre druhého syna nakúpil komplet výbavu pre bábätko za 60.tisíc EUR, a tá vzorná matka povedala pred súdom, že to ona chuderka, zo svojich úspor. Tak to musí splácať mesačne po 80 EUR plus k výživnému, ktoré činí 250 EUR. Moja dcéra, a myslím, že ani bežne druhé deti si nedovolia také nároky ako práve deti vzorných rozvedených matiek. Asi sú tie deti zo zlata vykladané diamantmi, ja už fakt neviem. Ako pozerám, tak pozerám, jeho syn a moja dcéra na ktorú mi platí bývalí, sa veľmi neodlišujú - 2 ruky, 2 nohy,..... tak prečo je na jedno vymerané 2000 a na druhé niekoľkonásobok? Mzda obidvoch chlapov je zhruba na jednej úrovni. Budeme tvrdo robiť na tieto zlatokopky?

Tina napísané 21.01.2010 13:36

pardon, 60.tis korún - vtedy boli ešte koruny.

 

 

potrebujem sa VYKRIČAŤ !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Lucia napísané 07.05.2010 01:05

Prosím Vás nezabúdajte, že rozvedená či nevydatá matka vychováva úplne sama toho človiečika, prípadne aj viac. A okrem toho sa stará o fungovanie celej domácnosti sama. Nemá ju kto vystriedať ani keď je sama chorá, alebo už nevládze. Špeciálne to platí u malých detí. Tam sa prestávka netoleruje, neexistuje sobota a nedeľa, sviatok. Stále sama. Takáto žena ak nemá po ruke obetavú mamu a pod. ide ako perpetum mobile. Do vyčerpania. Tak ako existujú vypočítavé ženy , existujú aj vypočítaví muži. Jednoducho platiť výživné je povinnosť, a buďme rady, že je zakotvená v zákone. A je to JEDINNÁ povinnosť rodiča nežijúceho s dieťaťom. Tak ako nikto neprinúti otca navštevovať svoje dieťa, tak nikto nemôže dospelé dieťa donútiť navštevovať otca. To je skutočná spravodlivosť. Všetko ostatné je hlavne strášne smutné.

Alena Zbellová napísané 09.12.2009 12:24

Váš komentár

Dobrý deň, som rozvedená už 20 rokov, z manželstva mám už teraz dve dospelé dcéry. 20 rokov chodim po súdnych pojednávaniach / výživné, exekúcie ... /. Bývalý manžel mal platiť výživné na deti, a to od r. 1994 si neplní pravidelne, bola na neho vydaná exekúcia, teraz prebieha druhá za dlžné výživné. Keď skončila mladšia dcéra strednú školu, prestal platiť výživné bez akéhokoľvek rozhodnutia súdom, nepodal žiadny návrh na zrušenie výživného. Dcéra bola rok doma , bola vedená na úrade práce. Po roku sa dcéra rozhodla, že bude študovať na VŠ. Teraz je študentkou 3.ročníka na vysokej škole, denné štúdium. Otec podal v O8/2009 na súd žiadosť o zrušenie platenia výživného, súd mu túto žiadosť v plnom rozsahu celú zamietol ako nedôvodnú. Posledné 3 mesiace nám neposlal žiadne výživné, dlžné výživné posiela v nejakých čiastkách exekútorovi. Chcem sa opýtať, či je to správne, aby mi teraz exekútor platil každý mesiac bežné výživné ? Myslím si, že peniaze, ktoré by mi mal posielať na dcéru mali by byť za dlžné obdobie, na ktoré je vydaná už 2. exekúcia a bežné výživné by mal posielať otec dieťaťa. Ako pokračovať v tom ďalej. Za odpoveď ďakujem.

sklamany napísané 06.11.2009 15:20

Rozhodol som sa po prečitaní predchadzajucih komentarov reagovat aj ja. Mam cerstvo po sudnom konani o urcenie vyzivneho na moju maloletu dcerku. Do augusta som byval s mojou manzelkou a dcerkou v spolocnej domacnosti. Moja mzda chodila jej na ucet na spolocnu domacnost. Ale domacnost?????

V auguste som sa od nej odstahoval a isiel som do podnajmu. Teraz pri urceni vyzivneho predlozila mesacne naklady na 18 mesacne dieta vo vyske cca 260 Eur. Ved take naklady si nemozem ani ja dovolit ako dospely clovek a to spolu aj s cestovnym, najomnym a pod. Neviem ak by boli v rodine 2-3 deti, ci by si mohli dovolit naklady na jedno malolete dieta v takejto vyske. Ale sudkyna odklepla 80 Eur vyzivne este aj s doplatkom od januara 2009. A to dieta je malolete, teda nie je ani skolkarka. Mna sa tiez nikto nepytal kolko platim najom, ake mam naklady. Z mojho platu si toho nemozem vela dovolit. Ked som sa ohradil, ze tieto naklady nie su adekvatne ci to p. sudkyna zvazila, povedala, ze ona nie je povinna to citat.

Co myslite? .....je to OK? ......

Anga napísané 13.08.2009 17:36

Váš komentár

To je úžasné. Každý tu chráni len matičky. Aj ja som matka, ale som aj manželka muža, ktorý má vyživovaciu povinnosť voči dvom deťom Nakoľko je kríza, môj plat je minimálna mzda, žijeme v podnájme /cca 260,00 EUR mesačne/ na nič sa nemôžeme zmôcť lebo.... vyživovacia povinnosť. Exmanželka má vlastný dom, auto, novú rodinu a stále len otravuje o peniaze. Ešte aj tí sudcovia.... lebo on si myslí že manžel ako kamionista má taký a taký príjem, pritom sme ho dokladovali. Vyrubil nám cca 115 EUR. A jasne zdôraznil, že naša dcéra má nárok na 35 EUR lebo je škôlkarka... Sme zúfalí máme kopu dlhov a nikto nás nechce počúvať. Možno prídeme aj o bývanie.... takto to funguje...

CZLINDER napísané 02.04.2009 09:26

CERSTVY PRIPAD. VCERA NAS ROZVIEDLI POTOM CO SI MOJA EXMANZELKA NASLA PRIATELA, S KTORYM TO UZ TAHA 18 MESIACOV. SAMOZREJME SA UROBILA SOCIALNYM PRIPADOM, LEBO BYVA U MATKY, JE NEZAMESTNANA, PO VECEROCH CHODI PO KRCMACH, ALE DIETA NEHLADUJE, NEPOMOCUJE SA A MA DOKONCA AJ KDE SPAT. TAKZE VZORNA MATKA. OTEC JE KARIERISTA, LEBO CHODI DO PRACE A DOKONCA ESTE DONESIE AJ SLUSNU KOPKU BUBAKOV. OK, EX DALA NAVRH NA ROZVOD, NA DIETA DOSTALA 250 EUR /PRECO NIE, AK TO DO NEHO ZAINVESTUJE/ A TERAZ PRISIEL CAS POSTARAT SA ESTE O NU. Z MOJHO POHLADU JE NAJLEPSIE BUD OTRASNY OTEC A MANZEL. SLOPAT OD RANA DO VECERA, NEMAT NEJAKU ZODPOVEDNOST A SUD LEN BLAHOSKLONE POVIE MATKE 30 EUR.

MANZELSTVO JE VELKA CHYBA, LUDI NEUCI K ZODPOVEDNOSTI

natunka napísané 30.03.2009 18:58

Mirka omyl,ja sa nesťažujem,len komentujem naše súdnictvo.A ohľadom toho,kto aky je rodič,tak len jeden príklad.Dieťa malo všetko,brali sme ju všade na dovolenky spolu s nami,ale jej matke sa to nepáčilo,na súde búchala do stola,že jej decku nemáme nič kupovať,nech jej dávame peniaze namiesto toho,že jej kupujeme veci a to bud do školy,alebo ošatenie.A ako rozvedená matka,ja by som sa tešila,keby mi môj bývalý kupoval na syna ošatenie mimo výiživného...

Miroslava napísané 30.03.2009 16:00

No ked dcera o svojho otca "nezakopne! tak má asi na to dôvod, keby sa jej otec premerane venoval tak by to asi bolo inak..Každy rodič je povinný si plniť vyživovaciu povinnosť ! Ani súma 4800 Sk v dnešnej dobe nie je bohvie čo.A každy by mal mať toľko deti koľko je schopný uživiť...Ja som osamelá matka, s odcom dieťata sa súdim lebo neuznal ani otcovstvo.Dcérka ma 1,5 roka a zatial mi nedal ani korunu.A prácu si vďaka hospodárskej kríze len tak nenajdem a s malou mi nema kto pomôcť...tak nechápem ženy ktoré sa sťažuju ako tá predo mnou...budte rada že ste zdravá a môžte mať deti... smile

a.s. napísané 27.03.2009 17:24

Váš komentár

No, nech mi niekto povie, ze v tejto republike su chraneni slabsi ... Kvoli vyzivnemu od byvaleho na 17 roc. syna som mala len 5 rokov potahovaciek s policiou. Kolotoc trestnych oznameni, poplatkov u exekutora za overenie dokladov, ked som ziadala zvysenie, po roku ma predvolali na sud a oznamili, ze "draheho nenasli a mam si ho najst a dat im potom vediet. Necudujem sa, ze mladi nechcu uzatvarat manzelstva, naco? Su z toho same nevyhody a pri rozvode darebaci z toho vyjdu najlesie!

natunka napísané 23.03.2009 22:34

Ahoj.No tak k tejto téme sa viem bohato vyjadriť.Som rozvedená z prvého manželstva mám 12ročného syna,na ktorého mi bývalý platí 1200 sk.Vydala som sa druhý krát,narodili sa mi dve dcéry,takže žijeme piati.Môj manžel má z predchádzajúceho manželstva 23ročnú dcéru,ktorej sme doteraz platili 3000sk,no zvýšili nám sumu na 4800.Súdime sa 3roky,o otca ani len nezakopne,teraz nám po troch rokoch priniesla o štúdiách potvrdenie,že vraj študuje v Rakúsku.A ešte ktovie ako dlho sa nám to bude ťahať,lebo to nikoho nezaujíme,že my piati z čoho budeme žiť.... Evil

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku
Natália napísané 29.04.2020 09:17

Dobrý deň,chcela by som sa spýtať, čo dá robiť s tým, keď môj otec je nezamestnaný a mal by mi platiť 50€ na mesiac no posiela mi už len 20/25 a nedávno poslal už len 10€ z čoho sa vyžiť nedá, mám 19 rokov ale stále chodím do školy, čiže ešte mi 2 roky platiť musí. Ak mi niekto odpovie,vopred Vám ďakujem.

Lucia napísané 14.08.2018 10:05

Dobry den.

 

Chcela by som Vas poprosit o radu. Som slovenka zijuca v Anglicku s mojim 5 rocnym synom. Moj ex je slovak ale zije v cechach S malym sa nestretava a nevidel ho uz 3 roky. V anglicku mu stanovili vysku vyzivneho ale ked ze je na Slovensku nemaju to ako vymoct.chcem poziadat sud na slovensku. Je nejaka sanca ze by mi nieco priznali??Prosim vas poradte mi on sa vyhyba plateniu

Ivan mader napísané 19.12.2016 20:46

Výživné na dieta sa posiela na dany mesiac alebo o mesiac dopredu?ked nie je dane súdom inak!

Ivan mader napísané 19.12.2016 20:46

Výživné na dieta sa posiela na dany mesiac alebo o mesiac dopredu?ked nie je dane súdom inak!

Mária napísané 04.03.2013 10:49

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Mám v úmysle podať žiadosť na rozvod a rada by som vedieť, či bude môj muž povinný platiť výživne okrem dieťaťa aj na mňa, nakoľko som na úplnom ID a jeho výška není moc vysoká. Poberám 310€, okrem toho nemám žiaden príjem. Príjem manžela je zhruba 1500€ mesačne.Ak áno,akú výšku môžem od neho žiadať na seba a na svoje dieťa. Moc ďakujem

zvedavy napísané 12.02.2013 12:10

Dobry den !

Stale sa riesia iba MATKY !

Ale co, ak prave (dokonca slobodna!) matka USLA zo zabezpeceneho spolocneho rodinneho prostredia, vytrhla dieta z pokojneho zivota a vyuziva ho iba na citove a ekonomicke VYDIERANIE otca ?!

Otec je schopny zabezpecit dieta a starat sa on lepsie ako ona.

Ona mu ho doslova UKRADNE a potom zdialky vymaha akoze "svoje prava".

tinaboro napísané 04.01.2013 19:33

dobry vecer,chcem sa spytat,ked byvalemu manzelovi sud urcil platit vyzivne 8O eur ,ked je dcera u neho napr.2 tyzdne ,musi platit celych 8O eur ?dakujem

Kuba1 napísané 27.08.2012 13:14

Zdravim chcem sa spytat mam 4 rocnu dceru neni som vydata zijeme spolu ale priatel nema prechodne bydlisko ma len trvale a to u svojich rodicov ide o to ze som na urade ziadala som o davku v hmotnej nudzi lenze ziadaju odo mna rozsudok zo sudu o vyzivnom ale to ja nemam co mam robit?

Helen napísané 26.08.2012 23:11

Váš komentár

Dobry den.

Chcela by som Vas poprosit o radu. Som slovenka zijuca v Anglicku aj s mojou dcerou. Otec mojej dcery je tiez slovak. On zije na Slovensku. Na slovensku mam problem ho dat na sud vo veci alimentov lebo on je tam a my sme v Anglicku. Nezijeme spolu uz vysse piatich mesiacov od te doby mi na malu neprispieva. V anglicku mi nemozu pomoct lebo on zije na Slovensku.Prosim vas poradte mi ako dalej.

Vaše meno napísané 27.09.2011 14:37

Váš komentár Prajem pekný deň!

Chcela by som vás poprosiť o radu. Som na plnom ID od 2000 v roku 2007 som mala nehodu pri ktorej som prišla o LDK po tomto ma môj ex opustil že sa o mňa nebude starať. Nič mi nezostávalo a tak som ho písomne požiadala o dobrovoľnú vyživovaciu povinnosť overenú notárom aby mi ju odoslal do 30 pracovných dní. Nestalo sa tak,ale hneď podal žiadosť na rozvod. Dala som to na súd. Konečne som po rokoch tento súd vyhrala. Od 1.2.2009-31.7.2011 trvalo to pojednávanie. Vždy do 15. dňa toho - ktorého mesiaca vopred. Teraz neviem či mi mal platiť už 8/11 alebo 9/11 zatiaľ som od neho nedostala ani cent. Veľmi pekne vám ďakujem naozaj sa nemám na koho obrátiť a ani neviem ako ďalej postupovať.

Magdalena napísané 02.08.2011 21:54

Dobry den, chcem sa spytat, je manzel povinny platit vyzivne na deti za mesiac august, hoci cely mesiac su u neho?Polovicu prazdnin mu pridelil sud.Dakujem

Katarína Studená-Stohr napísané 11.06.2011 20:09

Dobrý ďeň,

chcela by som opýtať kde by som zohnala exekútora ktorý by mi pomohol pri výmáhaní výživného z nemecka.Som zo Žiliny.Ďakujem

Edita napísané 26.04.2011 21:47

Váš komentár Sad Chcem sa spýtať do akého veku dieťaťa je otec povinný platíť výživné. Dcéra bude mať 25 rokov ale ešte študuje na vysokej škole a syn toho roku končí strednú školu ale ďalej nepokračuje.

Martina Studená napísané 19.02.2011 12:26

Milá neznáma. Váš brat by si mal dať určiť súdom, akú sumu má platiť a predložiť svoje príjmy a výdavky. Každých 6 mesiacov sa môže výživné cestou súdu znížiť, alebo zvýšiť.

Neviem, akého právnika máte, ale určite ho zmeňte, niektorí sa totižto nezaujímajú o takéto muchy, ktoré im nedajú až taký zisk. Môjho druha tiež žiadala ex o 350 Eur, ale dali sme si to na súd.

Detičky, čo žijú s rozvedenými mamičkami - na tie mám tiež názor. Pod tlakom matky nechcú ocinka vidieť, prídu len vtedy, ak potrebujú peniažky. Ak ocinko ochorie, ani sa oňho nezakopnú. Priateľ má deti 2, matka tiež len peniažky chmantá, po súdoch ho vláči, deti nechce ukázať ani na príkaz súdu, no a čo si pomôže. Ten starší Patríčenko mu na ulici ukazuje stredný prst, nadáva mu do ko...tov - s prepáčením, a mamička sa na tom zabáva. Čo si pomôžeme. Po rokoch mám s druhom spoločné dieťa a na Patríčenka /11/ s Peťulíkom /3/ takto ľahšie zabúda, bohužial si na nich spomenie každý mesiac, keď mu z účtu odíde polovica výplaty.

Pokiaľ Váš brat s ňou nemá žiadny spoločný majetok, tak nech je ešte rád. Táto trúba nás najnovšie udala, že ak nevráti dom, čo dostala od neho naivne darom, tak ich vraj zabije, aj deti. No 9.3. máme pojednávanie, tak sa máme na čo tešiť.

Nech si tu nik nezastáva rozvedené ženy, sú to hysterky, chamtivé ženy a predovšetkým klamárky. Samozrejme česť výnimkám.

neznama napísané 19.02.2011 10:47

Moja otazka je ohladom brata,ktory ma dvoch synov(4 roky),nebol zenaty len zil s priatelkou,ktora po po roku narodeni deti nechala.On zije v zahranici,ona na slovensku.Sama si urcila sumu vyzivneho 300

Eura,ktoru on povinne plati,bez toho aby sa s nou hadal.Chce byt dobrym otcom a byt v styku s detmi castejsie ale moznosti mu to nemumoznuju.Ona mu dokonca zakazuje kontaktovat deti aj telefonicky.Brat ma pravnika,ktory bohuzial vela neriesi,je to smutne a velmi frustrujuce.Momentalne je brat bez roboty,boji sa ze bude stihany ked jej prestane platit,ale chudak nema z coho.Pravnikova odpoved bola ze platit musi aj ked nema robotu.Aka je na to vasa myslienka?

andulka napísané 31.10.2010 10:24

Váš komentár

 

Mam v opatere skoro 7 ročného vnuka. Otec ktorý sa o maleho vobec nezaujima mu prispieva 100 eur, matka nejakých 27 eur. Kedze mam narok od statu na nejakých 130 eur.To yz sa este dalo ale ten od prispevku ktorý mi dava stat sa odratáva 100 eur od otca a 27 od matky, ciže stat mi prispieva na malého celkovo 3eura. Zabavne vsak? Vnucik je prvak a naklady na prvu triedu su náročne, ale to nikoho nezaujima. Je to velmi smutne v tomto state.

príživník napísané 12.08.2010 23:22

Rada by som sa spýtala.. môj brat má 36 rokov, žije u rodičov, živia ho, nemá zamestnanie ( teraz si našiel brigádu ), neprispieva im žiadnou sumou, doma nepomáha.. Čo s ním? Keď rodičom niečo poviem som ja tá najhoršia. Ďakujem za odpoveď

Jan napísané 17.07.2010 12:56

Váš komentár

Ahojte , mam prosbu s byvalou priatelkou ked ma opustila sme mali dohodu ktoru si sama urcila a to 50 Eur mesacne + som jej preplacal oblecenie lieky ktore ma stali cca 30 eur na moju dcerku. Suhlasil som a zalozil aj stavebne pre dcerku kde rocne vkladam 1200 eur. No byvala ma dala na urcenie vyzivneho sudne a ziada 150 eur zo spätnou platnostou. Kedze mala ma 4,5 roka mozem si uplatnit aj naklady na osatenie a sporenie? A druha otazka som zivnostnik ake mam predlozit doklady o mojom prime okrem danoveho priznania? Dakujem za kazdu radu

ada napísané 17.07.2010 14:01

Váš komentár Pokial nemas svedka na to, ze si jej peniaze daval, je to na tvoju skodu, tiez doklady o kupe liekov by pomohli. To, co dietatu kupis alebo jej sporis, sa do vyzivneho nezapocitava. Hadam ti pomoze jedine sporenie zrusit a vyplatit urcene vyzivne.

Florian napísané 27.05.2010 22:05

chcel by som sa poradit-moj syn teraz skoncy strednu skolu,dokedy treba platit vyzivne-dokonca skolskeho roka-jun.,alebo sa ktomu zapocitavaju aj skolske prazdniny-jul-august???

Tina napísané 20.05.2010 20:20

Tak, tak. Každý baží po výživnom - či je to plnoleté dieťa s dvomi rukami len lenivé ako šva alebo rozvedená žena, ktorej nestačia výhody rozvedenej matky, ktoré uplatňuje na dieťa a primerané výživné. Každý sa chce zabezpečiť tak, aby mal lukratívny príjem bez toho, aby pohol prstom.

Podľa mňa je to riadna diera v zákone. Plnoleté dieťa by si malo na seba zarábať už samé a nie cicať od rodičov /hlavne v prípade, ak sa s nimi nestýka/. Som len zvedavá, že keď sa karta obráti, rodič bude starý, bezvládny....kde bude to dieťa!? Má rodič síce nárok na výživné v takom prípade, ale koľko z nich má to svedomie priživovať sa na deťoch a byť im na tiaž???

A rozvedený chlapi to isté, koľkí z nich si môžu založiť novú rodinu, aby to finančne zvládli?? Málo. Už ich šklbe prvá manželka, ktorá má strašne často choré detičky s neskutočnými nárokmi.

A je to tak, nech si hovoria rozvedené matky čo chcú, a taktiež tí vydarený vysokoškoláci, čo nie sú schopní zarobiť si sami na seba. Do kelu, veď keď sa v tomto veku nevedie ani na pár hodín zamestnať, pochybujem, že po výške budú schopní.

neznáma napísané 25.01.2012 11:03

Urážajú ma tu niektoré príspevky, kde si asi manželky č. 2 vylievajú srdcia ako sú ich manželia zaťažení plnením si povinností starať sa o deti. Mám 2 deti, chodia na strednú školu a bývajú na internáte. Výživné na obe deti je 70€/mesiac, pričom len strava na internáte je 112€.Kde sú ešte ďalšie výdavky ako internát, cestovné, pomôcky do školy, ošatenie atd? Verte mi, že by som sa najradšej o deti postarala sama a nepočula o ex, ale hoci som zamestnaná a 8 rokov som si nemohla dovoliť ostať PN, nie je to možné z jedného platu priemerne zarábajúceho človeka. Bez pomoci rodičov a exsvokrovcov, by moje deťi nemohli ani chodiť na strednú školu, ktorá nie je v ich blízkom okolí. Na záver len toľko, že je smutné, že starostlivosť o deti musia riešiť súdy. Ja som bola vychovaná tak, že starostlivosť o deti beriem ako samozrejmosť, nie ako povinnosť a ľudia, ktorí to majú za zlú povinnosť, by už viac nemali mať deti.

Drahomír Horváth napísané 20.05.2010 12:27

Nie som rozvedený, žijem so svojou manželkou už 23 rokov a spo

lu platíme výživné našej spoločnej dcére, ktorá od nás vo veku

18-tych rokov ušla. Dala nás na súd kde nás ohovorila, svoju mat-

ku pošpinila tak, že každý by si myslel, že to bola najhoršia mat-

ka na svete. Prerušila všetky kontakty, so mnou, so svojim bra-

tom(našim synom) atď. Kto nás poznal bol presvedčený že dcéra

sa musela zblázniť. Tolko len na úvod.

Vôbec sa s nami nestýka, naposledy som ju videl (i to náhodou)

na Veľkú noc 2009. Má syna (môjho vnuka), ktorého nám nikdy

nepredstavila. Aby nestratila nárok na výživné (študuje na VŠ),

tak sa za otca svojho dieťaťa nevydala. Neviem vlastne či vôbec

žije, alebo či ešte študuje. My sme sa totiž ako sprostí,napriek

tomu že nás ponížila milujúci rodičia s ňou mimosúdne dohodli o

platení výživného, pričom v dohode neboli uvedené pre ňu žiad-

ne povinnosti. O morálke a povahe nešej dcéry svedčí jednoznač-

ne fakt, že svojho syna neukázala ani svojej babke( mojej mame)

pričom vedela že je váŽne chorá takže moja mama umrela bez

toho aby videla svojho pravnuka.

Na záver chcem ešte povedať, že zákon o rodine je jeden paškvil

ktorý všetkých rodičov hádže do jedného vreca, robí z nich krvi-

lačné nezodpovedné šelmy a z detí vyrába anjelíkov. Jednoducho

tento zákon kolektívne odsudzuje rodičov

Iveta napísané 18.04.2010 20:43

Dobry vecer.

Som nevydata matka s 10 rocnym synom. Jeho otec priznal otcovstvo a moj syn nosi jeho priezvysko. Pred 8 rokmi sme na sude dohodli, ze otec bude prispievat na dieta 1000sk. Doteraz mi platil, aj ked sporadicky, no mojou otazkou je, ci mam pravo poziadat aby mu zvysili vyzivne.

Dakujem Iveta.

MISKA1917 napísané 21.03.2010 21:55

Ahojte chcela by som radu nemusite mi pisat aka som bola blba ja to viem ale ked napisete nic sa nestane.Mam 3.5r syna a 3 roky som sama s nim,nebola som vydata.Ked sme sa rozisl z parterom nemal o syna zaujem tak sme neboli ani na sude.Syn je od nar chory chcem podat na sud o vyzivne,mozem ziadat viac ked je chory a potrebuje zvysenu starostlivost?moze mi aj doplatit za tie roky ktore neplatil?ako dlho to trva?on ma dceru z predosleho vztahu na nu neplati,exekuciou mu nemaju co zobrat.Je sanca ze nejake peniaze od neho uvidim?Neviem teraz nic o nom.Dakujem

Tina napísané 21.01.2010 13:15

U nás je tiež problém. Žijem v domácnosti s priateľom ako druh a družka. Ja mám dcéru z prvého manželstva, bývalý má platiť 2000 SK, ale neplatí riadne. Môj druh má 2 synov, ktorých matka naučila sa extrémne vulgárne vyjadrovať ku otcovi a zakázala mu aj napriek súdu, aby deti bral. Platí na nich 7.500,- SK. Čiže kupuje mačku vo vreci. A stále je im málo, stále vraj hladujú /podotýkam, že ona i deti majú obezitu/. My budeme mať tento rok spoločné dieťa a bojíme sa o prežitie. Rozvedený chlap nemá nárok mať novú rodinu? Jeho bývalá má 33 rokov a z toho odpracovala 11 mesiacov u 15. zamestnávateľov - poväčšine v školstve. Všade mala výhovorku: je tam prach, nemajú ma tam radi, bolí chrbát,.... Proste do práce nepojde ani keby ju párom koní ťahali. Je to spravodlivé? Pred úradmi je strašne vzorná a obetavá matka, ale to asi stačí v tomto štáte. Vzorná matka asi nechodí do práce a nezarába. Vzorná matka ošklbáva o prachy druhých.

Tina napísané 21.01.2010 13:34

Milý sklamaný,

nič si z toho nerob, takto to ide. Môj priateľ pre druhého syna nakúpil komplet výbavu pre bábätko za 60.tisíc EUR, a tá vzorná matka povedala pred súdom, že to ona chuderka, zo svojich úspor. Tak to musí splácať mesačne po 80 EUR plus k výživnému, ktoré činí 250 EUR. Moja dcéra, a myslím, že ani bežne druhé deti si nedovolia také nároky ako práve deti vzorných rozvedených matiek. Asi sú tie deti zo zlata vykladané diamantmi, ja už fakt neviem. Ako pozerám, tak pozerám, jeho syn a moja dcéra na ktorú mi platí bývalí, sa veľmi neodlišujú - 2 ruky, 2 nohy,..... tak prečo je na jedno vymerané 2000 a na druhé niekoľkonásobok? Mzda obidvoch chlapov je zhruba na jednej úrovni. Budeme tvrdo robiť na tieto zlatokopky?

Tina napísané 21.01.2010 13:36

pardon, 60.tis korún - vtedy boli ešte koruny.

 

 

potrebujem sa VYKRIČAŤ !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Lucia napísané 07.05.2010 01:05

Prosím Vás nezabúdajte, že rozvedená či nevydatá matka vychováva úplne sama toho človiečika, prípadne aj viac. A okrem toho sa stará o fungovanie celej domácnosti sama. Nemá ju kto vystriedať ani keď je sama chorá, alebo už nevládze. Špeciálne to platí u malých detí. Tam sa prestávka netoleruje, neexistuje sobota a nedeľa, sviatok. Stále sama. Takáto žena ak nemá po ruke obetavú mamu a pod. ide ako perpetum mobile. Do vyčerpania. Tak ako existujú vypočítavé ženy , existujú aj vypočítaví muži. Jednoducho platiť výživné je povinnosť, a buďme rady, že je zakotvená v zákone. A je to JEDINNÁ povinnosť rodiča nežijúceho s dieťaťom. Tak ako nikto neprinúti otca navštevovať svoje dieťa, tak nikto nemôže dospelé dieťa donútiť navštevovať otca. To je skutočná spravodlivosť. Všetko ostatné je hlavne strášne smutné.

Alena Zbellová napísané 09.12.2009 12:24

Váš komentár

Dobrý deň, som rozvedená už 20 rokov, z manželstva mám už teraz dve dospelé dcéry. 20 rokov chodim po súdnych pojednávaniach / výživné, exekúcie ... /. Bývalý manžel mal platiť výživné na deti, a to od r. 1994 si neplní pravidelne, bola na neho vydaná exekúcia, teraz prebieha druhá za dlžné výživné. Keď skončila mladšia dcéra strednú školu, prestal platiť výživné bez akéhokoľvek rozhodnutia súdom, nepodal žiadny návrh na zrušenie výživného. Dcéra bola rok doma , bola vedená na úrade práce. Po roku sa dcéra rozhodla, že bude študovať na VŠ. Teraz je študentkou 3.ročníka na vysokej škole, denné štúdium. Otec podal v O8/2009 na súd žiadosť o zrušenie platenia výživného, súd mu túto žiadosť v plnom rozsahu celú zamietol ako nedôvodnú. Posledné 3 mesiace nám neposlal žiadne výživné, dlžné výživné posiela v nejakých čiastkách exekútorovi. Chcem sa opýtať, či je to správne, aby mi teraz exekútor platil každý mesiac bežné výživné ? Myslím si, že peniaze, ktoré by mi mal posielať na dcéru mali by byť za dlžné obdobie, na ktoré je vydaná už 2. exekúcia a bežné výživné by mal posielať otec dieťaťa. Ako pokračovať v tom ďalej. Za odpoveď ďakujem.

sklamany napísané 06.11.2009 15:20

Rozhodol som sa po prečitaní predchadzajucih komentarov reagovat aj ja. Mam cerstvo po sudnom konani o urcenie vyzivneho na moju maloletu dcerku. Do augusta som byval s mojou manzelkou a dcerkou v spolocnej domacnosti. Moja mzda chodila jej na ucet na spolocnu domacnost. Ale domacnost?????

V auguste som sa od nej odstahoval a isiel som do podnajmu. Teraz pri urceni vyzivneho predlozila mesacne naklady na 18 mesacne dieta vo vyske cca 260 Eur. Ved take naklady si nemozem ani ja dovolit ako dospely clovek a to spolu aj s cestovnym, najomnym a pod. Neviem ak by boli v rodine 2-3 deti, ci by si mohli dovolit naklady na jedno malolete dieta v takejto vyske. Ale sudkyna odklepla 80 Eur vyzivne este aj s doplatkom od januara 2009. A to dieta je malolete, teda nie je ani skolkarka. Mna sa tiez nikto nepytal kolko platim najom, ake mam naklady. Z mojho platu si toho nemozem vela dovolit. Ked som sa ohradil, ze tieto naklady nie su adekvatne ci to p. sudkyna zvazila, povedala, ze ona nie je povinna to citat.

Co myslite? .....je to OK? ......

Anga napísané 13.08.2009 17:36

Váš komentár

To je úžasné. Každý tu chráni len matičky. Aj ja som matka, ale som aj manželka muža, ktorý má vyživovaciu povinnosť voči dvom deťom Nakoľko je kríza, môj plat je minimálna mzda, žijeme v podnájme /cca 260,00 EUR mesačne/ na nič sa nemôžeme zmôcť lebo.... vyživovacia povinnosť. Exmanželka má vlastný dom, auto, novú rodinu a stále len otravuje o peniaze. Ešte aj tí sudcovia.... lebo on si myslí že manžel ako kamionista má taký a taký príjem, pritom sme ho dokladovali. Vyrubil nám cca 115 EUR. A jasne zdôraznil, že naša dcéra má nárok na 35 EUR lebo je škôlkarka... Sme zúfalí máme kopu dlhov a nikto nás nechce počúvať. Možno prídeme aj o bývanie.... takto to funguje...

CZLINDER napísané 02.04.2009 09:26

CERSTVY PRIPAD. VCERA NAS ROZVIEDLI POTOM CO SI MOJA EXMANZELKA NASLA PRIATELA, S KTORYM TO UZ TAHA 18 MESIACOV. SAMOZREJME SA UROBILA SOCIALNYM PRIPADOM, LEBO BYVA U MATKY, JE NEZAMESTNANA, PO VECEROCH CHODI PO KRCMACH, ALE DIETA NEHLADUJE, NEPOMOCUJE SA A MA DOKONCA AJ KDE SPAT. TAKZE VZORNA MATKA. OTEC JE KARIERISTA, LEBO CHODI DO PRACE A DOKONCA ESTE DONESIE AJ SLUSNU KOPKU BUBAKOV. OK, EX DALA NAVRH NA ROZVOD, NA DIETA DOSTALA 250 EUR /PRECO NIE, AK TO DO NEHO ZAINVESTUJE/ A TERAZ PRISIEL CAS POSTARAT SA ESTE O NU. Z MOJHO POHLADU JE NAJLEPSIE BUD OTRASNY OTEC A MANZEL. SLOPAT OD RANA DO VECERA, NEMAT NEJAKU ZODPOVEDNOST A SUD LEN BLAHOSKLONE POVIE MATKE 30 EUR.

MANZELSTVO JE VELKA CHYBA, LUDI NEUCI K ZODPOVEDNOSTI

natunka napísané 30.03.2009 18:58

Mirka omyl,ja sa nesťažujem,len komentujem naše súdnictvo.A ohľadom toho,kto aky je rodič,tak len jeden príklad.Dieťa malo všetko,brali sme ju všade na dovolenky spolu s nami,ale jej matke sa to nepáčilo,na súde búchala do stola,že jej decku nemáme nič kupovať,nech jej dávame peniaze namiesto toho,že jej kupujeme veci a to bud do školy,alebo ošatenie.A ako rozvedená matka,ja by som sa tešila,keby mi môj bývalý kupoval na syna ošatenie mimo výiživného...

Miroslava napísané 30.03.2009 16:00

No ked dcera o svojho otca "nezakopne! tak má asi na to dôvod, keby sa jej otec premerane venoval tak by to asi bolo inak..Každy rodič je povinný si plniť vyživovaciu povinnosť ! Ani súma 4800 Sk v dnešnej dobe nie je bohvie čo.A každy by mal mať toľko deti koľko je schopný uživiť...Ja som osamelá matka, s odcom dieťata sa súdim lebo neuznal ani otcovstvo.Dcérka ma 1,5 roka a zatial mi nedal ani korunu.A prácu si vďaka hospodárskej kríze len tak nenajdem a s malou mi nema kto pomôcť...tak nechápem ženy ktoré sa sťažuju ako tá predo mnou...budte rada že ste zdravá a môžte mať deti... smile

a.s. napísané 27.03.2009 17:24

Váš komentár

No, nech mi niekto povie, ze v tejto republike su chraneni slabsi ... Kvoli vyzivnemu od byvaleho na 17 roc. syna som mala len 5 rokov potahovaciek s policiou. Kolotoc trestnych oznameni, poplatkov u exekutora za overenie dokladov, ked som ziadala zvysenie, po roku ma predvolali na sud a oznamili, ze "draheho nenasli a mam si ho najst a dat im potom vediet. Necudujem sa, ze mladi nechcu uzatvarat manzelstva, naco? Su z toho same nevyhody a pri rozvode darebaci z toho vyjdu najlesie!

natunka napísané 23.03.2009 22:34

Ahoj.No tak k tejto téme sa viem bohato vyjadriť.Som rozvedená z prvého manželstva mám 12ročného syna,na ktorého mi bývalý platí 1200 sk.Vydala som sa druhý krát,narodili sa mi dve dcéry,takže žijeme piati.Môj manžel má z predchádzajúceho manželstva 23ročnú dcéru,ktorej sme doteraz platili 3000sk,no zvýšili nám sumu na 4800.Súdime sa 3roky,o otca ani len nezakopne,teraz nám po troch rokoch priniesla o štúdiách potvrdenie,že vraj študuje v Rakúsku.A ešte ktovie ako dlho sa nám to bude ťahať,lebo to nikoho nezaujíme,že my piati z čoho budeme žiť.... Evil

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised