Mám nárok na rodičovský príspevok, ak som v zahraničí – najčastejšie otázky

Kristína Kováčiková 22

Aj vy patríte k slovenským rodičom, žijúcim v zahraničí, ktorých zaujíma, či majú nárok na štátne sociálne dávky zo Slovenska (rodičovský príspevok, prídavok na dieťa)?

V prvom rade vám odporúčame prečítať si pilotný článok k tejto téme: Mám nárok na rodičovský príspevok, ak som v zahraničí? Nájdete v ňom podrobné inštrukcie, na ktoré úrady (slovenské či zahraničné) sa obrátiť so žiadosťou o rodinné dávky.

»»» Mám nárok na rodičovský príspevok, ak som v zahraničí?

V nasledujúcich riadkoch sa ďalej budeme venovať rôznym modelovým situáciám, ktoré môžu nastať v prípade, že máte trvalý či prechodný pobyt na Slovensku, ale zdržiavate sa vy / druhý rodič dieťaťa v zahraničí. Ktorý štát zodpovedá za rodinné dávky a ako kolízne situácie riešiť, na to nám dáva návod Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Žijem a pracujem v UK, po skončení materskej by som si chcela uplatniť rodičovský príspevok zo Slovenska, keďže tu sa podobný príspevok neposkytuje. Mám nárok na rodičovský príspevok alebo nie?

V prvom rade treba zopakovať, že sa posudzuje celá rodina – na posúdenie nestačí iba informácia o matke, ale aj o druhom rodičovi. Bude sa vychádzať predovšetkým z toho, v ktorej krajine sú obaja rodičia zamestnaní, v ktorej krajine majú bydlisko (pozor, nie trvalý pobyt) a v ktorom štáte žijú deti.

Podľa koordinačných nariadení, ak obaja rodičia vykonávajú zárobkovú činnosť v štáte A a celá rodina žije v štáte A, celá rodina podlieha právnym predpisom štátu A, a to bez ohľadu na skutočnosť, či rodičovský príspevok v štáte A existuje alebo nie.

Žijeme celá rodina v Španielsku, ja som nezamestnaná, pracuje iba manžel. Mám nárok na rodičovský príspevok zo Slovenska, keď sa tu takáto dávka neposkytuje?

Ak jeden rodič je nezamestnaný a druhý vykonáva zárobkovú činnosť v štáte A a celá rodina žije v štáte A, celá rodina podlieha právnym predpisom štátu A, a to bez ohľadu na skutočnosť, či tá ktorá dávka v štáte A existuje alebo nie.

V štáte, v ktorom žijem, sa poskytuje rodičovská dávka iba vo výške 35 eur. Na Slovensku sa rodičovský príspevok poskytuje vo výške cca 203 eur (r.2014). Môžem si požiadať, aby mi bol vyplatený rozdiel?

Vyrovnávacia dávka pripadá do úvahy iba v prípade, že jeden z rodičov vykonáva zárobkovú činnosť na Slovensku. Ak jeden z rodičov vykonáva zárobkovú činnosť na Slovensku, druhý rodič vykonáva zárobkovú činnosť v štáte B a rodina žije v štáte B, rodina primárne podlieha právnym predpisom štátu B.

Avšak v prípade, že dávka poskytovaná štátom B je nižšia, resp. neexistuje, sekundárne príslušná je SR a poskytuje – z dôvodu zárobkovej činnosti druhého rodiča na Slovensku – tzv. vyrovnávaciu dávku vo výške rozdielu medzi dávkami poskytovanými na Slovensku a v štáte B.

Som nezamestnaná, žijeme celá rodina na Slovensku, ale manžel pracuje v inom členskom štáte. Môžem poberať rodičovský príspevok na Slovensku?

Ak jeden z rodičov vykonáva zárobkovú činnosť v štáte A, druhý rodič je nezamestnaný a rodina žije na Slovensku, rodina primárne podlieha právnym predpisom štátu A.

Avšak ak je dávka poskytovaná štátom A nižšia, resp. dávka neexistuje, sekundárne je príslušný štát B (Slovensko) – z dôvodu bydliska rodiny – a ten poskytne tzv. vyrovnávaciu dávku vo výške rozdielu medzi dávkami poskytovanými v štáte B a štáte A.

Nenašli ste sa v žiadnej z uvedených situácií?

Kontaktujte úrad práce, sociálnych vecí a rodiny príslušný podľa miesta trvalého pobytu. Odpovedia Vám, ako je to s nárokom na rodičovský príspevok vo vašom prípade.

Existuje tiež možnosť obrátiť sa na tzv. SOLVIT centrum, v prípade akýchkoľvek problémov s príslušnými inštitúciami, ktoré poskytujú pomoc pri riešení sťažností od jednotlivcov a podnikov. 

Informácie poskytla za mediálny odbor Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, Mgr. Daniela Šulcová. R. 2011.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Dobry den chcem sa opytat . Zijem a pracujem na Slovensku 35 rokov moja matka zije a ma trvale bydlisko v Českej republike otec zomrel .Ma moja mama narok na rodičovsky dochodok ktory sa poprvykrat vyplaca tento rok .Dakujem za radu

 2. Dobry den,mam otazku. Pristahovala som sa s detmi do Prahy sme zo Slovenska.S otcom deti sme rozvedeni. Na Slovensku poberam na syna predlzenu rodicovsku davku. Mozu mi ju teraz odobrat. V Prahe nepracujem,ani tu nie som na urade prace. Dakujem za kazdu odpoved.

 3. Dobry den,

  Chcela by som sa spytat, ako je to s narokom na rodicovsky prispevok pokial obaja zijeme v krajine mimo EU a tu sa ziaden prispevok neposkytuje? Obaja sme este zamestnani. Trvale bydlisko mame na SVK.

   

  Dakujem!

 4. Dobrý deň,

  chcel by som sa spýtať, som ZTP invalid ohodnoteny na 71% plný invalidný, nakoľko môj stav nie je v poriadku, bol som nútený pristúpiť k možnosti prejsť na asistenciu, kde bola pridelena asistentka, s ktorou sme po case splodili dieta, je možné, aby asistentka poberala rodičťovský príspevok na malého, do jeho troch rokov, aj v pripade, ze malý je naše dieťa, ale nie sme manželia a nežijeme spolu. Dieťa žije s matkou, iba ma navštevuju, ale jeho mama je moja asistentka, a ja dostavam peniaze na jej plat.

  Ďakujem za odpoveď

 5. Dobrý deň,chcela by som sa informovať,či mám nárok na rodičovský

  príspevok?Som nezamestnaná,registrovaná na Slovensku,manžel je občan Maďarskej republiky,tam aj pracuje.Trvalý pobyt máme obidvaja na Slovensku.Ďieťa sa narodí tiež na Slovensku.

   

  Ďakujem za odpoveď

 6. Dobry den.Zaujimalo by ma ci mame narok na rodicovsky prispevok,ked ja pracujem v AT mam tam prechodny pobyt ale zijeme na Slovensku.Manzelka pobera rodicovsky prispevok ale chce ist uz tiez pracovat tiez do AT ako opatrovatelka.Chcem sa opytat ci nam zanikne alebo ho bude nadale poberat ked syn stale je na Slovensku,len sa budeme pri nom striedat.

 7. Dobrý deň, prosím vás žijem v zahraničí, deti navštevujú v zahraničí ZŠ ale pritom majú na Slovensku Individuálny štúdijný plán, pri ktorom musia robiť pravidelne komisionálne skúšky na Slovensku.

  Mám pritom ešte malé dieťa na ktoré mi zamietli rodičovský príspevok na Slovensku, čoho dôvodom bolo centrum spoločných záujmov, lebo môj manžel pracuje v zahraničí. Môžem si nárokovať na rodičovský príspevok na Slovensku na malú dcérku?

 8. Dobrý deň, prosím vás žijem v zahraničí, deti navštevujú v zahraničí ZŠ ale pritom majú na Slovensku Individuálny štúdijný plán, pri ktorom musia robiť pravidelne komisionálne skúšky na Slovensku.

  Mám pritom ešte malé dieťa na ktoré mi zamietli rodičovský príspevok na Slovensku, čoho dôvodom bolo centrum spoločných záujmov, lebo môj manžel pracuje v zahraničí. Môžem si nárokovať na rodičovský príspevok na Slovensku na malú dcérku?

 9. chystam do uk pracovat mam narok poberat zo slovenska nadalej rodicovsky prispevok? aj napriek tomu ze v zahranici podam ziadost o benefit na dieta dakujem

 10. cela rodina aj s detmi sme sa v juli prestahovali do Ceskej republiky. Pracuje tu len manzel ja som nezamestnana. Nasu ziadost o rodinne pridavky tu zamietli a mame si ju znova podat v oktobri. Na Slovensku mi povedali,ze ani tam nemam na ne narok. Je to mozne ,aby sme o rodinne pridavky prisli ?

 11. Dobry den chcem sa opytat, ci mam narok na rodicovsky prispevok na SK, pracujeme s manzelom v CZ, ale ja odchadzam naspat na SK, kde mame trvale bydlisko a kde sa aj dieta narodi a kde budem aj nadalej zit. Matersku budem poberat v CZ ale koncom roka mi konci zmluva, takze od noveho roka budem nezamestnana. Manzel ostava pracovat nadalej v CZ. tak chcem vediet ci mam narok na rodicovsky prispevok na SK, aj ked manzel pracuje v CZ. Lebo co som pocula tak Slovenske urady nechcu vyplácat rodicovsky prispevok ak jeden z rodicov pracuje mimo SK. Dakujem

 12. Dobry den,mam taku malu otazku.S manzelom byvame v Cechach,ale vraciame sa naspet na Slovensko.Tu v CR som porodila 2 dcerky a chceli by sme este 1.Budem dostavat doma matersku,ked sa tam vsetci vratime?A co vsetko budem potrebovat k tomu aby som dostavala matersku.Vopred dakujem za odpoved smile

 13. Dobrý deň,

   

  som zamestnaná na Slovensku a donedávna som poberala rodičovský príspevok zo Slovenska, manžel pracuje v Holadnsku. Žijem dlhodobo na Slovensku a občasne som na dovolenke v Holadnsku. V súčasne mi bolo pozastavené vyplácanie rodičovského príspevku z dôvodu práce manžela v Holadnsku.

  Moja otázka je: Majú na to právo? Ako dlho trvá takéto prešetrenie úradom práce, sociálnych vecí a rodiny? Akým spôsobom osvedčím, že trvale žijem na Slovensku. Nie je dôkaz už to, že na Slovensku pracujem?

   

  Ďakujem

 14. Dobry den chcem sa opytat ako je to s rodicovskym prispevkom. Som slobodna mamicka ( studentka) a moj priatel pracuje v rakusku. Na urade socialnych veci a rodiny mi povedali, ze nemam na rodicovsky prispevok pretoze moj priatel pracuje v zahranici. S priatelom niesme zobraty a nemame ani spolocnu adresu , tak preco ma posudzuju s nim , ked on neni ani moj manzel. Mozte mi poradit , ci na to narok mam a co este vsetko mam narok ako slobodna matka a studentka????? Dakujem

 15. dobry vecer.prosim o malu radu.priatelka dostala narok na matersku v cz po materskej dostala narok v cz na rodicak na zaklade mna priatela pracujuceho v cz.rodine pridavky taktiez v cz.ale prispevok o narodeni nam v cz zamietli.mozme ho ziadat tym padom na sk alebo?dakujem za odpoved

 16. Dobrý deň,

  moja dcéra v júni 2014 ukončila SOU a od 8.9.2014 nastúpila do pracovného pomeru v UK. V októbri 2014 otehotnela a v januári 2015 sa vrátila na Slovensko. Od 19.januára je evidovaná na úrade práce. V júli má stanovený termín pôrodu a keďže nemá do nástupu na MD dostatočný počet dní nemocenského poistenia, nebude mať nárok na materskú dávku. Avšak bude mať nárok na rodičovský príspevok od dňa narodenia dieťaťa. Jej priateľ – otec dieťaťa zostal pracovať v UK, avšak v júni 2015 sa plánuje vrátiť na Slovensko s tým, že pracovný pomer v UK ukončí koncom júna.

  Moja otázka znie:

  Môže po 6. týždňoch od pôrodu otec dieťaťa požiadať o materskú dávku, aj keď bude mať ukončený pracovný pomer v UK a na Slovensku bude od 1 júla nezamestnaný? Bude stačiť na výpočet materskej dávky jeho príjem v UK od júla 2014 do júna 2015?

  Ďakujem za skorú odpoveď.

 17. Dobrý deň, chcem sa opýtať či sa prídavok na dieťa uplatňuje aj spätne? Alebo záleží od dátumu podania. Pýtam sa preto lebo rodiť budem v zahraničí, a kým vybavíme cez ambasádu slovenský rodný list/ktorý je potrebný na vyplatenie prídavku bude to trvať, cca mesiac – dva, preto by som chcela vedieť či sa to dá vyplatiť aj spätne.

  Ďakujem

  1. Dobrý deň, na uplatnenie dávok môžete predložiť aj cudzí rodný list vydaný v krajine narodenia dieťaťa, ale úradne preložený do slovenského jazyka, nemusíte čakať na slovenský rodný list vydaný osobitnou matrikou. Spätne sa inak dajú vyplatiť dávky spravidla do pol roka od vzniku nároku na tú ktorú dávku.

 18. Sme obaja rodicia dobrovolne nezamestnany. Otec je statny obcan SR a matka ma len trvaly pobyt na uzemi SR (dlhodoby, neohraniceny).

  V pripade ze by sa babatko narodilo mimo SR (mimo EU) na ake davky mame narok?

  Socialne poistenie si neplatime nikde, len zdravotne poistenie v SR.

 19. Zaujimalo by ma, ako presne je to s vyplacanim prispevku do zahranicia, kedze zakon hovori o podmienke trvaleho resp. prechodneho pobytu a nie o faktickom pobyte. Mohli by ste mi dat prosim odkaz na konretne ustanovenia zakona kde sa toto riesi? Lebo v uvedenych situaciach sa trvaly pobyt neriesi.

  1. Dobrý deň.Chcem sa spýtať,syn sa oženil s cudzinkou a žijú v USA teraz sa im tam narodilo dieťa či má nárok na nejaké dávky ako(rodičovský bonus, rodinné prídavky atď)na Slovenku.Syn má trvalý pobyt aj nehnuteľnosť na Slovensku a dieťa tiež Slov.občianstvo.Ďakujem za radu

Pridaj komentár