Príprava na pôrodAko sa pripraviť?

Už sa nemusíte báť pôrodu. Vieme, ako sa pripraviť a zvládnuť to

 redakčný test   28.06.2022   0

Bolestivé kontrakcie počas pôrodu a riziko popôrodných poranení, z ktorých sa bude žena ešte dlho zotavovať, sú najčastejšie dôvody, prečo sa tehotné boja pôrodu.

Napriek tomu veľa žien, ktoré sa pôrodu obávali, mali krásnu, pozitívnu a posilňujúcu skúsenosť. Patria k nim najmä tie ženy, ktoré sa na pôrod pripravovali – psychicky, aj fyzicky.

Shutterstock

 

Vieme s bolesťou niečo urobiť?

Vieme, že pôrod bolí. Jednou z bežných príčin bolestí po vaginálnom pôrode je natrhnutie hrádze, teda tkaniva medzi vagínou a konečníkom. Pri pôrode môže prísť k jeho poraneniu.

Vyskúšali sme, či vieme s bolesťou niečo urobiť.

Vybrali sme 12 tehotných testeriek, aby vyskúšali 3 produkty značky Lansinoh, ktorá prichádza aj na slovenský trh s novou radou produktov, ktoré pomáhajú mamičkám pripraviť sa na pôrod a s následným zotavovaním po pôrode, konkrétne:

  • Olej na masáž hrádze pred pôrodom a
  • Sprej a sprška po pôrode.

 

To, ako sa im používal olej na masáž hrádze pred pôrodom, nám už prezradili. Pre 9 z 12 tehuliek bola masáž hrádze novinkou, ktorú pred týmto testom ešte nikdy neskúšali. Olejček však ich testom prešiel na výbornú.

Ostával druhý dotazník, na ktorý nám odpovedali po veľkom finále – po pôrode a šestonedelí.

Tiež ste zvedavé, ako sa im rodilo, ako to vydržala hrádza, či malo zmysel tráviť čas jej masážou a ako využili po pôrode sprej a spršku?

 

12 testeriek, 1 cisársky rez

Nie vždy pôrody dopadnú podľa našich očakávaní, akokoľvek by sme si želali pripraviť sa čo najlepšie. Svoje vie o tom jedna z 12 testeriek Noemi, ktorej pôrod skončil akútnym cisárskym rezom.

Sprej na hrádzu nakoniec použila inak: „Dávala som si ho na ranu po vybratí šitia a rana sa krásne zahojila. Len ma mrzí, že som nemala možnosť vyskúšať si všetko tak, ako som si predstavovala.“

Zvyšných 11 testeriek rodilo vaginálne a aj tu sa potvrdilo, že každá tehotná, každé tehotenstvo, každý pôrod je iný.

Zaujímalo nás, či sa dá predchádzať pôrodným poraneniam aktívnym prístupom a dôkladnou prípravou. Má preventívna masáž hrádze zmysel?

 

Pôrod bez poranenia

V ideálnom prípade by sme si želali mať pôrod ako Marianna, ktorá mala síce so sebou v pôrodnici aj sprej, aj spršku, ale ako napísala:

Nevyužila som ich, nakoľko som nemala žiadne poranenia ani šitie, posunula som na izbe spolubývajúcej ktorá mala 30 stehov a nevedela sa ani postaviť.

„Predpôrodná starostlivosť určite ovplyvnila môj pôrod, lebo po osprchovaní som ani nevedela, že som rodila. Bol rýchly do 10 minút, a hlavne som sa vždy ubezpečovala tak v hlave, že žiadne poranenie mať nebudem, lebo som masírovala hrádzu a sem tam cvičila s aniball.

Rodila som spontánne, rýchlo a dá sa povedať, že bezbolestne. Určite mám z toho pôrodu dobré pocity, bez traumy a podobne.“

4-kilové dieťa s malými trhlinkami

Michaela:

Mala som veľké dieťa, 4,2 kg, ktoré som rodila prirodzene. Hrádzu som poctivo masírovala a myslím, že pomohlo, lebo ma nemuseli nastrihávať, hoci k nejakým trhlinám došlo pri prechádzaní pliecok dieťatka. Hojenie však prebehlo v poriadku a po 6 týždňoch a gynekologickej prehliadke som fit.“

Kozmetický steh

Jennifer:

Pred pôrodom som cvičila s balónom Epino a používala som olej na masáž hrádze Lansinoh, avšak, keďže malý sa narodil o týždeň skôr, nestihla som nacvičiť toľko cm, koľko som chcela. Podarilo sa mi nacvičiť 30 cm a obvod hlavičky bol 35 cm. Môžem sa však pochváliť iba jedným kozmetickým mini stehom. Hrádza vydržala a ona nie len že vydržala, ale na druhý deň som na pôrod skoro aj zabudla - vďaka masáži vydržala perfektne.

Nástrih nebolo treba vykonať

Marianna P:

Bol to môj tretí pôrod, ale druhý vaginálny. Mám naň pekné spomienky, prebiehal bez komplikácií, bol rýchly, s krásnym koncom.

Pred druhou dobou pôrodnou som môjmu pôrodníkovi oznámila, že som vykonávala masáž hrádze a dohodli sme sa, že nástrih vykoná len v nevyhnutnom prípade. Nástrih nebolo potrebné vykonať, sama som sa natrhla, ale len v oblasti kože smerom ku konečníku. Boli nutné asi 4 stehy.

Môj pôrodník zhodnotil, že masáž mohla pomôcť, že som mala pomerne malé pôrodné poranenie. Dcérka mala 2990g. Hojenie poranenia prebiehalo bez komplikácií a menej bolestivo v porovnaní s nástrihom, ktorý mi bol vykonaný počas 2. pôrodu."

Hladší pôrod

Klára:

Nastrihnutiu som sa síce nevyhla, napriek tomu prebehol tento pôrod hladšie ako predchádzajúci. Ráno som s prekvapením zistila že viem sedieť :-). Hojenie prebehlo bez problémov a rýchlo. Myslím si, že masáž hrádze a nižšia pôrodná hmotnosť tohto dieťaťa zabránili natrhnutiu, čo sa mi stalo pri predchádzajúcom pôrode.

Nástrih mi pomohol

Viktória:

Môj pôrod nebol jeden z jednoduchých. Prenášala som a pôrod som mala nakoniec vyvolávaný. Našťastie kontrakcie začali hneď pár hodín po podaní prvej vyvolávacej tabletky. Voda mi odtiekla o polnoci a malý bol na svete o 6 ráno. Bola som už veľmi vyčerpaná a keďže mi bol neskôr podaný aj oxytocín, kontrakcie boli veľmi silne. Pán doktor ma nastrihol, a tým mi veľmi pomohol. Čiže sprej po pôrode bol fakt veľký pomocník.“

Náročný pôrod

Anka:

Bol to môj druhý pôrod, a predsa náročnejší kvôli väčšiemu bábätku a možno iným okolnostiam. Prvý pôrod bol iba s vnútorným poranením, ale pri druhom to boli veľmi rozsiahle poranenia. Masáž hrádze ma tentokrát nezachránila. O to viac som sa snažila používať sprej na hrádzu po pôrode a možno aj vďaka nemu boli bolesti oveľa slabšie ako pri prvom pôrode bez šitia hrádze.“

Nástrih musel byť

Magdaléna:

Pôrod bol rýchly, od pravidelných kontrakcii každých 5 minút, porodila som do 4 hodín. Bol bolestivý, ale to k tomu patrí a na konci, keď mi dali malého, som na všetko zabudla. Museli má však nastrihnúť, nakoľko už som ho na konci nevládala vytlačiť. Neviem s určitosťou povedať, či masáž hrádze ovplyvnila pôrod, lebo nástrih musel byť prevedený.

Neviem presne, koľko som mala stehov, ale myslím si, že hojenie jazvy vďaka spreju bolo oveľa rýchlejšie. Týždeň po pôrode som už bolesť a štípanie rany nepociťovala. Ale sprej striekam aj naďalej, kým sa jazvy úplne nezapojí.“

Pôrod s vákumextraktorom

♥ Zuzka:

Bábätko malo hmotnosť 3970 g, a teda pôrod bol kvôli tomu ťažší, ukončený použitím vákuum extraktora. Poranenia sú vnútorné, aj vonkajšie, vrátane nástrihu, no ťažko povedať, či je to spôsobené veľkosťou bábätka alebo prístrojom. V každom prípade, na poradni týždeň pred pôrodom si môj gynekológ všimol zmenu v tkanivách v okolí hrádze a z toho dôvodu si myslím, že masáž hrádze má zmysel.“

 

Oplatilo sa mať sprej a spršku po pôrode?

Sprej aj spršku po pôrode pozitívne oceňujú všetky naše testerky - pracuje sa s nimi veľmi dobre, všetko sadne do ruky, ľahko sa aplikujú, jednoduchá manipulácia.

Určite vás ale budú zaujímať najmä postrehy testeriek, ktoré mali ťažšie popôrodné poranenia.

Magdaléna po nástrihu:

„Sprška bola tá najlepšia vec, ktorú som mohla použiť, aby som zmiernila bolesť po pôrode pri vykonávaní malej potreby, nakoľko som mala nástrih, a teda bola som aj zašívaná. Dokonca sa dá využiť aj na opláchnutie konečníka po stolici. Nakoľko som po pôrode trpela ešte aj hemoroidmi, veľká potreba bola zo začiatku utrpením a nemohla som ísť zakaždým do sprchy. Sprchu nahradila sprška, mohla som byť čistá „tam dole“ celý deň.

Sprej na hrádzu krásne zmiernil štípanie pri hojení jazvy od prvých dní už v pôrodnici, a tak sa jazva hojila rýchlejšie. Po týždni ma už vôbec nič neštípalo. Sprej má príjemnú vôňu, ľahko sa strieka aj otočený dole hlavou.“

Zuzka, ktorá mala pôrod s vákuumextraktorom:

Produkty som vyskúšala v pôrodnici asi na tretí deň po pôrode, lebo som sa dovtedy bála na bolestivé poranenia použiť čokoľvek iné ako vodu.

Čistá voda mi prišla vhodnejšia ako sprej. Po jeho vyskúšaní som nepocítila úľavu. Vyskúšala som ho až po pár dňoch doma. Vychladenie spreju v chladničke sa osvedčilo – vtedy malo pre mňa najväčší zmysel jeho použitie, pocítila som upokojenie a úľavu. Jedenkrát ma však sprej štípal, čo môže byť spôsobené aj väčším krvácaním v ten deň.

V pôrodnici bola sprcha s ručnou hlavicou, a teda spršku nemalo pre mňa veľký význam použiť. Keď som ju vyskúšala, prekvapilo ma, že pri otočení veľa vody vyteká, treba stále „pumpovať,“ čo ma znervózňovalo, lebo som sa potrebovala sústrediť na bolesť a opatrné oplachovanie a nie na rýchle stláčanie spršky, aby väčšina vody nevytiekla. Využila som ju ale doma, keď som do nádobky naliala repíkový odvar, ktorý pôsobí upokojujúco na poranenia.“

Michaela však radí pri ich používaní:

Keďže nie vždy ste na izbe s vlastnou kúpeľňou, treba myslieť zakaždým na naplnenie tej spršky pred tým, ako vstúpite na toaletu, tiež si vyregulovať teplotu vody, aby to bolo príjemné.

So sprejom som mala taký klasický designový problém, skrátka, keď už sprej finishujete, ale stále je tam dosť tekutiny, sprejujete si to na oblasť perinea a držíte ho dole hlavou. Tým pádom keď máte ešte štvrtinu spreja, prelieva sa vám to práve tak, že sprej nesprejuje, a tak sa trápite s gravitáciou.“

11 z 11 testeriek by produkty odporučilo aj svojim kamarátkam

Prečo? Lebo vedia uľahčiť pobyt v pôrodnici a zároveň to nie sú pomocníci iba na čas do pôrodnice.

Viktória:

Kamarátke by som sprej po pôrode opísala ako napríklad krém po opaľovaní. Ten úžasne chladivý pocit, keď si na spálené telo dáte krém - ten istý pocit som mala, keď som si na zašitú hrádzu aplikovala tento sprej.“

Michaela:

Sprška je výborný vynález na intímnu hygienu po pôrode. Používala som ju po každej návšteve WC. Jej použitie je jednoduché a samotná sprcha veľmi príjemná. Veľmi mi vyhovovalo, že som sa vedela umyť bez toho aby som stále chodila do sprchy. Po pôrode je človek unavený a boľavý a toto mi ušetrilo energiu. Navyše som sa po nej vždy cítila sviežo a čisto. Príjemne voňajúci sprej na hrádzu tento pocit vždy len posilnil.

Marianna V:

Každej tehotnej známej odporúčam výhradne vaše produkty. Prv na masáž hrádze, potom sprej nech do kúpia do pôrodnice na hojenie pre istou samé, aby im muž nedoniesol iný. A odporúčam aj pribaliť masticku na bradavky tiež sa mi osvedčila.“

Magdaléna:

Kamarátke by som poradila, aby si ich zaobstarala a vzala určite so sebou uz do pôrodnice. Obidva produkty sú vynikajúce a pomáhajú mamičke sa rýchlejšie zregenerovať. A že kúpu produktov určite nebude ľutovať! Už teraz produkty pred známymi a kamarátkami chválim a odporúčam.“

Jennifer:

Keďže som nemala žiadne poranenie, bez obáv som používala spršku každý deň. Perfektná vec. Žena sa vie umyť aj takto zvnútra. A sprej na hrádzu tomu dodal lahodný pocit a príjemnú jemnú vôňu levandule.“

Michaela:

Skvelá pomôcka na popôrodnú starostlivosť, veľmi spríjemní a urýchli hojenie po pôrode.“

Marianna P:

Spŕšku by som mojej kamarátke odporúčala na 100%, je to vynikajúca vec. Veľmi to uľahčí hygienu, nemusí sa ísť po každej toalete do sprchy. Dá sa následne používať aj počas menštruácie v rámci hygieny. Sprej je tiež fajn, príjemné chladí a pôsobí hojivo. Myslím si, že aj vďaka týmto dvom pomôckam mám už pôrodné poranenie zahojené.“

Zuzka:

Sprej slúži na upokojenie vysilených a poranených miest v oblasti hrádze. Odporúčam skúsiť vychladiť, vtedy pôsobí viac uvolňujúco ako pri bežnej teplote. Pokiaľ nie je v pôrodnici či doma sprcha s ručnou hlavicou, je dobré použiť spršku na umytie zospodu. Za iných okolností však odporúčam využiť ju napríklad na aplikovanie bylinných odvarov.“

Anka:

Popôrodná sprška spolu so sprejom na hrádzu s liečivými zložkami a pravidelným vetraním je super kombináciou pre pohodlné a rýchlejšie hojenie. Spršku som si obľúbila a budem využívať aj mimo popôrodného obdobia.“

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Tehotenský kalendár
Náš TIP