Aké trendy vnímate v oblasti služieb pre tehotné a rodiace ženy a ako ich hodnotíte?
V posledných rokoch dochádza k zmene pohľadu na pôrod tak medzi rodičkami, ako aj v radoch lekárov i pôrodných asistentiek.
Všetky nové trendy vnímam ako pozitívny vývoj vpred, či už sa jedná o pôrod vo vode, v sede, v podrepe, v prístupe k tlmeniu pôrodních bolestí pomocou EDA alebo prechodu vykonávania cisárskych rezov z celkovej anestézie k spinálnej regionálnej anestézii, ktorá umožní prežitie pôrodu dieťaťa pri vedomí mamičky počas celej operácii.
Za pozitívne považujem čoraz vyšší záujem o bonding a neskoré prerušenie pupočníka po pôrode plodu. Ako aj pozitívny prístup rodičiek k pôrodu formou vypracovania pôrodného plánu, o ktorom je však vždy potrebné spoločne diskutovať pred nástupom pôrodu.
Alex, bohuzial nie vsetci zdravotnici to povazuju za automaticke. Najlepsie je mat “porodny plan” vopred odovzdany v porodnici, kde zena strucne jasne zhrie dolezite chcem/nechce pocas celeho porodu. Su nam uz celkom zvyknuty v porodniciach a cakam, kedy si konmecne nejake progresuivna slovenska porodnica zostavy formular na ziskanie “porodneho planu” od svojich rodiciek – vsetkym zucastnenym by to ulahcilo fungovanie!
Prepacte tie chyby , ruky mi nejako cudne behaju po klavesnici
“čoraz vyšší záujem o bonding”
Záujem?
O to treba prejaviť záujem, aby vám dieťa bez slova neodniesli preč?
To sa nepredpokladá, že budem mať záujem o vlastné dieťa?
A kedy to povedať? Komu to povedať?
Žena je pacientkou gyn-pôr. a dieťa si od narodenia berú pediatri, a z mojich skúseností vyplýva, že spolu nekomunikujú.
Takže s kým to vybaviť?
Prečo to proste nie je normálne a automatické, ak už aj lekári uznávajú, že je to prospešné?