Moja príprava na “bezbolestný” pôrod

Ivana Kováčová 11

Môj pôrod bol jeden veľký zážitok. Bol v podstate „bezbolestný“, hneď v prvých minútach narodení našej dcérky Alžbetky som si naplno užívala svoje materstvo a poviem Vám, udivené pohľady lekárov a sestier na pôrodnom oddelení stáli za to.

Môže sa to zdať ako náhoda alebo dobrá genetická výbava, či obyčajné šťastie a súhra viacerých pozitívnych okolností. Za mojou skúsenosťou nie je nič výnimočné, ani nemožné, či náročné. Stačilo mi len odhodlanie, výdrž, trochu sebazapretia a okrem podpory rodina a najbližších aj predpôrodná príprava s balónikom Aniball.

Počas tehotenstva som sa zaujímala o to, čo ma čaká a ako to všetko bude vyzerať a prebiehať. Dostala som sa tiež k informáciám o preventívnych nástrihoch pri pôrode, ako aj k skvelej možnosti ako celej tejto nemilej a nepríjemnej procedúre predísť. Mesiac pred plánovaným termínom pôrodu som začala cvičiť s predpôrodným balónikom. Toto cvičenie má za úlohu zvýšiť elasticitu hrádze a takto predísť nutnosti jej natrhnutia či nastrihnutia počas pôrodu.

Nebolo to od začiatku jednoduché, ani veľmi príjemné, ale za vytrvalým cvičením stála túžba spraviť pre seba a moje dieťatko najviac ako je možné a bolo v mojich silách. Keď som odchádzala do nemocnice, vedela som, že všetko potrebné bolo splnené na 100 percent, verila som, že v spolupráci s perfektným pôrodníkom a mojím manželom bude môj prvý pôrod skvelý zážitok.

Presne tak, a možno ešte krajšie a lepšie to v skutočnosti bolo.

Mala som príjemný, na prvorodičku vraj veľmi rýchly pôrod bez akýchkoľvek komplikácii a nástrihu. Môj manžel mi bol celý čas výbornou oporou a pomocou. Okrem toho krásneho pocitu, keď Vám na konci vložia do náruče Vaše bábätko si pamätám už len jeden okamih.  Udivený pohľad pôrodnej asistentky, keď lekár oznámil, že pôrod prebehol bez nástrihu a nie je nutnosť spraviť čo i jediný steh.

Nezvyčajná vec?

Počas pobytu v nemocnici na novorodeneckom oddelení som takýchto pohľadov zažila množstvo. Od lekárov, známych ale aj ďalších mamičiek.  Tak nejako naivne som  si spolu s manželom myslela, že takto má pôrod vyzerať a takto vlastne aj každý jeden pôrod vyzerá. Pre mňa to bola sprcha dve hodiny po narodení dieťatka, kedy som to zvládla po vlastných, a na druhý deň už len nekonečná radosť a starostlivosť o malú Alžbetku.

Ak ste sa dočítali až sem, iste sa pýtate, prečo to vlastne všetko píšem. Ako to môže komukoľvek pomôcť či poradiť. Keď som si uvedomila, ako veľmi môže žena pri pôrode trpieť, a aké následky pôrodu častokrát žena prežíva, či koľko času môže trvať, kým sa telo spamätá z tohto inak výnimočného a krásneho zážitku, povedala som si , že chcem spraviť niečo pre to, aby každá žena mala možnosť prežiť to čo ja.

Aby to nebolo nezvyčajné

Samozrejme nie som lekár ani odborník a je mnoho vecí a spôsobov ako sa žena môže dobre pripraviť na pôrod od fyzických cvičení až po psychickú vyrovnanosť. Ja by som rada upozornila na balónik Aniball, ktorého používanie môže priniesť rodičkám veľa pomoci.

Jeho používaním sa výrazne eliminuje nutnosť nástrihu počas pôrodu, skracuje sa druhá doba pôrodná, bolesti počas pôrodu sú znesiteľnejšie a častokrát nie je potrebné pomáhať si liekmi ( alebo aspoň nie toľkými ).

Cvičením a prípravou na pôrod s Aniball si žena vie natrénovať vypudzovanie dieťatka, doslovne vie, aký je to pocit a ako má správne tlačiť a dodá jej to obrovskú dávku sebadôvery.

S manželom, ktorý mi bol nielen počas pôrodu, ale i počas celého tehotenstva veľkou oporou, sme sa rozhodli spraviť osvetu a ak to bude možné pomôcť tak ďalším budúcim mamičkám aby si mohli naplno užiť pôrod i to čo nasleduje po ňom. a nemyslím tým noci bez spánku 🙂

Na stránke www.lahkypôrod.sk sa môžete o aniballe dozvedieť viac, ako i kontaktovať nás s Vašimi otázkami či skúsenosťami. Samozrejme sme aj distribútorom Aniball na Slovensku. Ak ste práve Vy mamička, ktorá nosí dieťa pod srdcom, alebo poznáte niekoho komu by moja skúsenosť či rada mohli pomôcť, pokojne šírte toto posolstvo ďalej.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,10 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. do nemocnice nie je potrebne ist hned, ale az ked su kontrakcie intenzivnejsie. ked sa zacnu, je strasne fajn byt doma a sprchovat sa v teplej vode. velmi velmi ma to uvolnilo. pocas kazdeho tehotenstva som tiez tancovala brusne tance, co ma dobre pouvolnovalo. moj treti porod bol najlepsi. samozrejme velmi bolel, ved porod boli, ale bol rychly a ja som po nom bola pomerne rychlo fit.

  2. Ja som sa na svoj prvý pôrod vôbec nepripravovala, žiadny balónik, žiadna masáž hrádze. Žiadny pôrodný plán, kde by som sa dožadovala rodiť bez nástrihu hrádze. Nikoho som nemusela žiadať, že si nástrih neželám. A porodila som bez potreby zašiť čo len jeden steh. Rodila som v zahraničí. To je celé tajomstvo.

  3. Podme naspat k teme. (lahkyporod.sk beriem ako marketingovo dobre zvladnuty nazov webu, dalej to myslim netreba vobec rozoberat).

     

    Ja som cvicila s balonikom tiez, konkretne balonikom EPI-NO. Je to v podstate to iste, len ten moj mal este aj stupnicu na meranie, ale to nie je podstatne.

     

    Pri prvom porode ucinok neviem posudit, kedze zevraj hrozil vakuovy porod a nastrihli ma “preventivne”, aj ked nakoniec nebolo treba a vytlacila som dieta sama.

     

    Pri druhom porode napriek tomu, ze som bola z prveho porodu riadne pozasivana, teda hradza uz nemala povodnu pevnost, pruznost a podobne, ma nastrihavat nemuseli a mala som jeden maly steh, o ktorom sa doktorka vyjadrila, ze by ho ani nemusela sit, ale zasije, ze to bude vyzerat “krajsie” 🙂

     

    Ked som s balonikom zacinala cvicit, dosiahla som maximalny priemer 5cm. ked som s nim cvicit prestavala tesne pred porodom, pri rovnakom pocite, teda ziadnej extremnej bolesti, som dosiahla priemer 9cm. To je priemer – skuste si vypocitat obvod, teda priemer x 3,14 (pocitate vlastne obvod hlavicky dietata) a rozdiel vam viac uderi do oci… Pre mna to bol jasny dokaz, ze mi pomohol pri postupnom uvolnovani a “trenovani” hradze.

     

    Ale treba cvicit s rozumom, netlacit sa do “vykonov” a ja som cvicila kazdy den – teda potrebujete vydrz. Cvicila som, aj ked som bola vecer po narocnom dni unavena, lebo som vedela, preco to robim a k comu mi to pomaha. Vyhnut sa nastrihu ci natrhnutiu hradze ale zato stoji.

     

    Ja balonik odporucam, ale treba upozornit aj porodnika, ze si nezelate nastrih a nalezite ste sa na to aj pripravila cvicenim s balonikom. Lebo ak sa neozvete, mozete cvicit kolko chcete, automaticky vas nastrihnu takmer vsade na Slovensku, obzvlast ak ste prvorodicka…

  4. porodne bolesti si zena naozaj moze ovela menej uvedovomovat ale tento balonik na to nestaci, treba trosku nastudovat hypnoporod a nerodit na slovensku, kde ste neustale pocas porodu vyrusovana ak zena nie je vyrusovana posobia hormony tak ako maju a porod je ovela znesitelnesi, mna obidva razy zacal porod naozaj silno boliet az po napichnuti umelym oxitocinom a aj ten sa dal zvladat kym som si nemusela lahnut na porodny stol. cize prirodzeny porod v prirodzenej polohe a moze to byt bez bolesti. Balonik samozrejme pomoze

    1. Samozrejme sú aj iné spôsoby ako sa pripraviť na pôrod a ako by mohol a mal pôrod fungovať. Hlavnou výhodou balónika nie je ani tak zníženie bolesti počas pôrodu ako po ňom tým že sa eliminuje potreba nástrihu, či je potrebný nástrih menšieho rozsahu. To je hlavný benefit cvičenia s balónikom.
      Vďaka za Vás postreh a doplnenie.

  5. Samozrejme, nemyslela som pod slovom príjemný, niečo ako bezbolestný. Bolo to náročné, nepríjemné a bolestivé. Môj pôrod trval skoro 7 hodín a verte mi, manžel dostal dobre vynadané:-)

    Išlo mi o to neopisovať konkrétne bolesti, ale výsledný zážitok a dojem ktorý mám z pôrodu. Verím že mi v tom pomohol aj Aniball ale netvrdím že cvičenie odstráni bolesť, či urýchli určité fyziologické nevyhnutnosti. Prepáčte ak to tak vyzeralo.

    Článok chce byť povzbudením pre ostatné mamičky k cvičeniu a príprave na pôrod.

    1. Ivana, toto je moc citliva tema na to aby sme pisali nieco, co sme ” tak nemysleli”. Clanok potom nie je vobec uveritelny.

      1. Každý človek je jedinečný a iný, tak ako v príprave na pôrod a v pôrode samotnom, tak aj v chápaní vecí.
        Je to moja skúsenosť a podobnú skúsenosť má mnoho iných mamičiek. Nie je tak náročné si to všetko overiť aj na vlastnej koži. Samozrejme pre ženy:-)
        Nechcela som vyvolávať negatívne reakcie a pochopenie. Chcela som sa podeliť so svojou skúsenosťou a ukázať spôsob ktorý môže pomôcť aj iným ženám.

  6. Mam za sebou niekolko porodov a myslim ze viem o com hovorim. Ak niekde citam, ze mala som ” prijemny porod”, to mi pride, ako by to pisal nejaky chlap.

    Viete si niekto predstavit PRIJEMNY porod? Porod mozeby cokolvek, ale nie prijemny.

    Tym nehovorim, ze aj napriek bolesti je porod jedinecnym zivotnym zazitkom, ale PRIJEMNY???

  7. Pekny clanok, ale mam za sebou tri porody a musim povedat, ze “nacvicenie” hradze nepomoze ku lahkemu porodu. Ano, zabrani nastrihnutiu, resp. natrhnutiu hradze, ale samotny porod (otvaranie krcka) a teda porodne bolesti to neovplyvni. Tiez som nemala robeny nastrih, ani som sa nenatrhla, tlacenie netrvalo dlho, ale porodne bolesti som si uzila krute a trvalo 10 hodin, kym som sa – podotykam ako tretorodicka – otvorila a mohla ist rodit. Myslim, ze k urychleniu prvej doby porodnej by mi Aniball nepomohol 🙁

Pridaj komentár